بی‌ام‌و از سیستم تعاملی پیشرفته‌ای رونمایی کرد که متوجه نگاه و خیره شدن شما به بیرون از خودرو شده؛ اطلاعاتی درباره آن نشان می‌دهد

0

خودروساز آلمانی بی‌ام‌و در نمایشگاه CES از یک سیستم تشخیص نگاه و ردیاب صورت رونمایی کرد که می‌تواند بفهمد شما به چه چیزی در خارج از خودرو نگاه می‌کنید و سپس اطلاعات آن را به شما نشان دهد.

پی‌ام‌و این ویژگی پیشرفته و تعاملی را در خودروی مفهومی i Interaction EASE به نمایش گذاشت که در اکتبر سال گذشته معرفی شده بود.

در این سیستم، راننده به طور کامل با یک خودروی خودران در تعامل است. با حرکات دست، لمس صفحه‌نمایش و کلیدها و صندلی، دستورات صوتی و حتی نگاه‌ها و اشاراتش می‌تواند به خودرو صحبت کند. این سیستم جدیدترین نسخه تعامل انسان و ماشین است که به نمایش درآمده است.

در واقع، بی‌ام‌و نشان می‌دهد راننده در یک خودروی خودران آینده چه کارهایی می‌تواند انجام دهد. راننده می‌تواند به مناظر، فروشگاه‌ها، رستوران‌ها و هر سوژه دیگری بیرون از خودرو نگاه کرده و درباره‌اش اطلاعاتی کسب کند؛ تقاضای پخش یک فیلم و موزیک داشته باشد یا درخواست‌های خود را با دستورات صوتی یا لمس کردن به خودرو بگوید.

برای نمونه، در ویدیوی منتشر شده از این فناوری، راننده به یک کافی‌شاپ نگاه کرده و درباره انواع نوشیدنی‌ها و قیمت‌ها آن‌ها اطلاعاتی کسب می‌کند یا به یک رستوران نگاه کرده؛ بهترین غذای معروف آن را مشاهده می‌کند.

ارتباط طبیعی انسان و ماشین

در این سیستم از هوش مصنوعی استفاده شده است و به طور خودکار می‌تواند حرکات و وضعیت چهره راننده را تشخیص و پاسخ مناسب را ارائه دهند. بخشی از این سیستم، یک صفحه‌نمایش بزرگ است که در پیش‌روی راننده قرار می‌گیرد و بیشتر شبیه به یک نمایشگر واقعیت افزوده است.

از این صفحه‌نمایش می‌توان برای سه هدف متفاوت استفاده کرد. هدف نخست، تماشای بیرون از خودرو و کسب اطلاعات درباره سوژه‌هایی است که به آن‌ها خیره شده‌اید. هدف دوم، پخش فیلم و محتواهای سرگرمی است. هدف آخر، تبدیل کردن خودرو به مکانی آرامش‌بخش و بی‌سروصدا است. در این حالت، شیشه‌ها مات شده و هیچ صدایی از بیرون شنیده نمی‌شود تا راننده حس آرامش بیشتری بگیرد یا به خواب برود.

راننده می‌تواند به خودرو دستور دهد دمای هوا را تنظیم کند یا وضعیت صندلی تغییر یابد.

مدیران بی‌ام‌و می‌گویند ماشین‌های آینده همانند یک انسان عمل می‌کنند و می‌توانند نگاه‌های شما را تجزیه و تحلیل کنند؛ دستورات گفتاری شما را بشنوند و انجام دهند یا نسبت به حرکات دست و چهره شما واکنش داشته باشند.

البته، سیستم تعاملی EASE بی‌ام‌و یک دورنمای بزرگ و درازمدت است. فرض این خودروساز، دستیابی به ارتباطات سریع موبایل ۵G در سراسر چهان برای ارتباط با این سیستم است. خودروی بعدی بی‌ام‌و به نام BMW iNext در سال ۲۰۲۱ با پشتیبانی از ارتباطات ۵G عرضه می‌شود.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.