تصور کنید در سال ۲۰۲۰ سبک طراحی اسکیومورفیسم به اسمارت‌فون‌ها و ساعت‌های هوشمند بازگردد

0

در سال‌های اخیر، رابط کاربری و سبک طراحی فلت یا تخت بر دنیای UI حکم‌رانی می‌کند. سبکی که کاملا مسطح، کسل‌کننده و یکپارچه با دیگر اجرای طراحی است.

رابط‌های کاربری وب‌سایت‌ها، اسمارت‌فون‌ها، تبلت‌ها، ساعت‌های هوشمند و حتی سیستم‌عامل‌های دسکتاپ از این سبک طراحی استفاده می‌کنند و چشم همه کاربران به دیدن آن عادت کرده است.

در مقابل این سبک طراحی، سبک اسکیومورفیسم (Skeuomorphism) قرار دارد که در دهه ۲۰۰۰ بسیار رایج و محبوب بود. در سبک طراحی گرافیکی اسکیومورفیسم سعی می‌شود هر آبجکت و المان شبیه به نمونه آن در دنیای واقعی باشد.

در واقع، سبک اسکیومورفیسم باعث می‌شود هر شیء همان‌گونه که در ذهن مخاطب هستند؛ به نمایش دربیایند. طراحی اسکیومورفیسم از همان اولین روزهای پیدایش کامپیوتر و موبایل مطرح بود.

اپل در اولین نسخه‌های سیستم‌عامل iOS خود به شدت از این سبک طراحی گرافیکی استفاده می‌کرد. احتمال، هنوز کلیدها و آیکون‌های نرم‌افزارهای آیفون‌های اولیه را به یاد دارید که بسیار واقعی و براق با زمینه‌های سفید زیاد بودند.

در این سبک طراحی، کلیدها تصاویر کاملا به صورت یک آبجکت و از هم قابل تشخیص بودند. البته، این سبک طراحی با مشکلاتی هم همراه است. جزئیات بسیار زیادی به طراحی‌ها افزوده می‌شد که شاید دیگر در این روزها بدان نیاز نداشته باشیم چون سال‌ها است داریم با دستگاه‌های گوشی و تبلت کار می‌کنیم.

در طراحی Skeuomorphism یکپارچگی کلی UI از بین می‌رود و پیچیدگی‌های بیشتری دامن‌گیر توسعه‌دهنده‌ها می‌شود. به هر حال، اکنون در عصر طراحی‌های فلت هستیم ولی گاهی دلمان برای طراحی‌های اسکیومورفیسم تنگ می‌شود یا شاید آرزو می‌کردیم اندروید و iOS جدید یک پوسته اسکیومورفیسم هم داشتند.

اگر شما هم چنین آرزویی کردید؛ سایت طراحان گرافیکی Dribbble می‌تواند این آرزوی شما را تا حدودی محقق کند. در این سایت‌ها، طراحی‌های زیادی به سبک Skeuomorphism برای UI گوشی‌ها و دستگاه‌های همراه دیگر یا اپلیکیشن‌ها در سال ۲۰۲۰ پیشنهاد شده است.

ما برخی از این طراحی‌ها را اینجا گردآوری کردیم تا شما هم ببینید:

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.