چگونه ویندوز ۱۰ را ریست فکتوری کنیم تا سیستم دوباره تازه‌نفس شود؟

0

اگر کامپیوتر ویندوز ۱۰ شما به خوبی کار نمی‌کند و احساس می‌کنید ضعیف شده است؛ شاید وقت ریست کردن ویندوز ۱۰ رسیده باشد.

به‌ویژه هنگامی که مدت زمان زیادی از کار با این ویندوز ۱۰ گذشته باشد؛ باید انتظار سنگین شدن آن را داشته باشید. اجرای صدها پروسه که به مرور افزوده شدند؛ نصب و حذف ده‌ها نرم‌افزار و دستکاری رجیستری توسط آن‌ها باعث کاهش سرعت ویندوز ۱۰ می‌شوند.

وقتی مشاهده کردید خطاها و هنگی سیستم زیاد شده است و هر روز سیستم کندتر از روز پیش است؛ زمان ریست فکتوری یا ریستارت کارخانه ویندوز ۱۰ است. همیشه نیازی نیست ویندوز را از ابتدا نصب کنید تا همه‌چیز پاک شود. در ادامه می‌گوییم چگونه می‌توانید دوباره ویندوز ۱۰ را بدون نصب از ابتدا، سرحال کنید:

نحوه ریست فکتوری ویندوز ۱۰

۱- وارد منوی Start ویندوز ۱۰ شده و روی آیکون چرخ‌دنده کلیک کنید تا پنجره تنظیمات یا Settings ویندوز باز شود:

۲- در پنجره تنظیمات روی گزینه Update & Security بزنید:

۳- از منوی سمت چپ روی گزینه Recovery کلیک کنید و بعد در پنجره اصلی گزینه «Get started» را زیر بخش Reset this PC بزنید. اگر می‌خواهید ویندوز ۱۰ را از روی یک درایو خارجی ریستارت کنید؛ باید وارد بخش Recovery Drive شوید:

۴- در این مرحله چندین انتخاب دارید. در ابتدا، باید تصمیم بگیرید فایل‌های خودتان باقی بمانند و فقط اپلیکیشن‌های دانلود شده پاک شوند یا اینکه همه‌چیز پاک شود؛ انگار از ابتدا شروع کردید.

اگر گزینه Keep my files را انتخاب کردید؛ فهرستی از برنامه‌هایی که با این ریستارت پاک می‌شوند را خواهید دید.

اگر گزینه remove everything را انتخاب کنید؛ تصمیم گرفتید هم فایل‌ها و هم اپلیکیشن‌های نصب شده به طور کامل از روی سیستم پاک شوند.

اگر می‌خواهید به طور کامل از دست همه‌چیز خلاص شوید و یک ویندوز ۱۰ کاملا تازه داشته باشید؛ مایکروسافت پیشنهاد می‌کند گزینه پاک‌سازی درایو را انتخاب کنید؛ اگرچه بعدا بازیابی فایل‌های از دست رفته بسیار سخت خواهد بود و باید کاملا مراقب باشید.

۵- در نهایت، روی گزینه Reset بزنید تا کامپیوتر شما پروسه ریست فکتوری ویندوز ۱۰ را آغاز کند. کامپیوتر ریستارت می‌شود که این فرآیند چند دقیقه‌ای طول می‌کشد:

وقتی دوباره به ویندوز ۱۰ برگشتید؛ خواهید دید که برنامه‌ها پاک شدند و یک سیستم کاملا تازه‌نفس در اختیار دارید.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.