سنگ‌چینی‌های هنرمندانه، خلاقانه و درمانگر در ساحل دریا

0

«جان فورمن» در هنگام تحصیل در دانشگاه، هنرهای پیاده‌سازی روی خاک و زمین را کشف کرد و بالافاصله عاشق آن شد.

او احساس کرد جهان طبیعی نیاز به توجه و تحقیق بیشتری دارد. به‌ویژه در منطقه‌ای که او در آن ساکن بود: پمبروکشور در نزدیکی ولز که یک ساحل سراسری دارد.

بخش عظیمی از کارهای هنری آقای «جان فورمن» به سنگ‌هایی مربوط می‌شود که در اطراف دریا پیدا کرده است. او در ساحل و اطراف آن گشت‌زنی می‌کند و هر نوع سنگی از کوچک تا بزرگ را یافته، با خود به محل طراحی هنری خود می‌برد.

این‌گونه است که طرح‌های سنگ‌چینی خارق‌العاده‌ای از او در کنار ساحل می‌بینیم. در این طرح‌ها از سنگ‌ریزه تا برخی صخره‌ها نقش‌آفرینی می‌کنند. او می‌تواند با هر ماده طبیعی طرح‌های هنری بسازد ولی نشان داده سنگ‌ها بهترین ابزار برای خلق آثار هنری هستند.

تبلیغ: رایگان: تست MBTI + تفسیر ویدیویی تیپ شخصیت و سازگاری شغلی

سنگ‌ها از نظر شکل، زاویه، رنگ، ابعاد، اندازه، محل قرارگیری، فاصله و المان‌های دیگری بسیار متنوع و متفاوت از هم هستند که باعث می‌شود یک هنرمند از خشن‌ترین طرح‌ها یا لطیف‌ترین آثار را بسازد.

این هنرمند در بیشتر اوقات، هیچ طرح و ایده از پیش مشخصی ندارد و فقط شروع به کنار هم گذاشتن سنگ‌ها می‌کند تا به مرور یک شکل پدید می‌آید و بعد کامل می‌شود. این سنگ چینی باعث فرار از زندگی پرفشار و کاهش استرس او می‌شود.

«جان فورمن» می‌گوید هنر سنگ‌چینی تاثیر عمیقی روی روان و ذهن او دارد. ذهن را سالم و فعال نگه می‌دارد. در طبیعت امکانات بی‌پایانی برای طراحی وجود دارد. هیچی طرحی مانند طرح دیگر نمی‌شود و شما بهتر از هر نقاشی می‌توانید تصویرسازی کنید.

شرکت کردن «فورمن» در جشنواره هنرهای زمینی Llano طی سال ۲۰۱۸ تاثیر زیادی روی ارتقای سطح کار هنری او داشت. او در این جشنواره با ۳۰ هنرمند از نزدیک ملاقات کرد و چیزهای زیادی آموخت.

«فورمن» انتقاداتی هم از برخی وب‌سایت و نشریات دارد که با انتشار مطالبی سعی کردند به مردم این‌گونه القا کنند که هنرهای زمینی و مثلا طرح‌های سنگ‌چینی می‌توانند به محیط زیست آسیب بزنند و باعث نابودی برخی موجودات شوند.

این هنرمند اعتقادی برعکس دارد و می‌گوید: «ما با هنرهای زمینی سعی می‌کنیم توجه دیگران را به زمین و محیط زیست بیشتر جلب کنیم. ما با این هنرها از زمین محافظت می‌کنیم.»

مثال می‌زند که این سنگ‌هایی که استفاده کرده؛ حاصل جمع‌آوری از چند مایلی ساحل است. این سنگ‌ها را دریا، جزر و مدها و پدیده‌های طبیعی زمین شستشو داده و با خود به ساحل آورده است. او آن‌ها را جمع‌آوری کرده و یک طرح می‌زند؛ کجای این کار می‌تواند آسیب‌رسان باشد.

«فورمن» می‌گوید وقتی از خانه بیرون می‌آییم؛ هر چیزی که می‌بینیم از خودروها تا گوشی موبایل، باتری‌ها، لپ‌تاپ‌ها و غیره از موادی ساخته شده‌اند که از دل زمین استخراج شده و به محیط زیست آسیب وارد کردند. این‌ها بیشتر آسیب‌رسان هستند تا سنگ‌هایی که از کناره ساحل جمع‌آوری شده و به همان شکل استفاده می‌شوند.

با هم برخی از طرح‌های سنگ‌چینی هنرمند «جان فورمن» را ببینیم:

منبع


 
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.