عصر استریم فیلم و سریال باعث کمیاب و گران‌قیمت شدن نوارهای ویدیوئی VHS شده است

0

چند روز پیش گزارشی از رشد محبوبیت نوارهای کاست و واکمن‌های دیجیتالی نسل جدید برایتان منتشر کردیم. این گزارش را می‌توانید در اینجا بخوانید.

اکنون، می‌خواهیم گزارشی درباره رشد استفاده از نوارهای ویدیوئی VHS بدهیم. در عصری که استریم به طور کامل بر حوزه سرگرمی حاکم است؛ به نظر می‌رسد مردم بیشتر از گذشته دل‌شان برای سبک‌های قدیمی تماشای فیلم تنگ شده است و دارند فناوری‌های منسوخ شده را دوباره زنده می‌کنند.

به گفته eBay، فروش نوارهای VHS روی این سایت در مقایسه با یک سال پیش، حدود ۵ درصد افزایش داشته است. از سال ۲۰۱۶، تقاضا برای دیسک‌های DVD و Blu-ray کاهش یافته است و برعکس نوارهای VHS فروش رو به رشدی دارند.

برخلاف نوارها و صفحات وینلی (vinyl) که کیفیت موسیقی را حفظ می‌کنند و عاشقان صدا و آهنگ دوست دارند با این دیسک‌ها کار کنند؛ نوارهای VHS چندان ارتباطی با کیفیت فیلم‌ها ندارند و نگه‌داری آن‌ها هم سخت‌‌تر است. این نوارها زیاد دوام نمی‌آورند و با گذشت زمان و استفاده‌های مکرر، خاصیت مغناطیس خود را از دست خواهند داد.

دی‌وی‌دی‌ها مدیای بهتری برای ضبط فیلم‌ها و آرشیو ویدیوها محسوب می‌شدند. آن‌ها نسبتا کیفیت فیلم را حفظ کرده، زود خراب نمی‌شوند و فضای کمتری اشغال می‌کنند.

اما عصر استریم به دی‌وی‌دی‌ها هم رحم نکرد و آن‌ها را هم از صنعت سینما و سرگرمی به بیرون راند. به یک‌باره حجم انبوهی از ویدیوها در دسترس کاربران خانگی قرار گرفت تا هر زمانی که دل‌شان خواست سراغ‌شان بروند و حتی بتوانند برخی برنامه‌های تلویزیون را هم ذخیره کنند.

گنج‌هایی خاک خورده در انبار و کارتن‌ها

کلکسیونرها و افرادی که عاشق فیلم‌های کلاسیک و قدیمی هستند؛ هنوز دل‌شان می‌خواهد فیلم‌های محبوب خود را روی نوارهای وی‌اچ‌اس مشاهده کنند. دانشگاه ییل در سال ۲۰۱۵ مجموعه‌ای ۲۷۰۰ نواری از فیلم‌های اواخر دهه ۱۹۷۰ و بعد ۱۹۸۰ را خریداری و در کتابخانه خود بایگانی کرده است. دانشگاه ییل، این مجموعه را یک گنج واقعی می‌خواند که شناسنامه یک نسل است.

اکنون، روی سایت eBay شاهد شکل‌گیری مزایده‌های بزرگی پیرامون خرید برخی فیلم‌ها و مجموعه‌های VHS هستیم. برخی از مردم دوست دارند فیلم‌های محبوبی مانند Friends و The Office را روی ویدئوهای وی‌اچ‌اس تماشا کنند و برای خرید این نوارها هرچقدر نیاز باشد؛ هزینه خواهند کرد.

روی سایت ای‌بی، فیلم‌های قدیمی محبوبی مانند The Joy of Painting و Richard Simmons’ Reach for Fitness جزو پرفروش‌ترین فیلم‌های VHS هستند. برخی فیلم‌ها تا ۲۴ هزار دلار هم قیمت می‌خورند و فیلم‌های محبوب دیگر ۱۴ هزار دلار به فروش می‌رسند.

به گزارش eBay، تعداد انگشت‌شماری از فیلم‌های VHS در دو سال گذشته بالای ۱۰ هزار دلار فروخته شده‌اند و ۲۲ نوار ویدیوئی از ۲۵ نوار گران‌قیمت VHS روی سایت ای‌بی متعلق به شرکت دیزنی هستند.

از رکوردهای دیگر می‌توان به فروش فیلم Beauty and the Beast محصول سال ۱۹۹۱ به قیمت ۶۰ هزار دلار در سال ۲۰۱۷ اشاره کرد. یک نسخه از فیلم علاءالدین سال ۱۹۹۲ نیز به قیمت ۲۸ هزار دلار فروخته می‌شود.

فیلم «داستان اسباب‌بازی»های سال ۲۰۱۹ نیز روی نوار VHS به قیمت ۱۵ هزار دلار فروخته شده است.

بنابراین، اگر هنوز نوارهای VHS قدیمی در انبار، کشورهای کتابخانه یا کارتن‌های فیلم‌های آرشیوی خود دارید؛ بهتر است هرچه زودتر به سراغ‌شان بروید و ببینید شامل چه فیلم‌هایی هستند. چون احتمال دارد شما صاحب یک گنج بزرگ باشید و بتوانید با فروش آن روی سایت eBay پول‌دار شوید.

منبع


   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.