بازی‌های ویدیوئی خشونت‌آمیز به افراد حس جنگجوی برتر را می‌دهند، طوری که حتی از هیچ درگیری فیزیکی نمی‌ترسند

0

تحقیقات جدید شواهدی را نشان می‌دهند که بازی‌های ویدیویی خشونت‌آمیز باعث افزایش توانایی و آمادگی ذهنی افراد برای درگیری‌های فیزیکی می‌شوند.

این مطالعه جدید که در Computers in Human Behavior منتشر شده است؛ نشان می‌دهد بازی‌های خشن و جنگجویانه می‌توانند احساس خشم را در گیمرها شناسایی و افزایش دهند. افزون بر این، گیمرها احساس می‌کنند قدرت مبارزه و توانایی نبرد بیشتری دارند.

نویسنده این مقاله، توماس اف دنسون، پروفسور روان‌شناسی دانشگاه New South Wales می‌گوید: «ادبیات زیادی در بازی‌های ویدیویی خشونت‌آمیز یافت می‌شود که منجر به پرخاشگری و تغییر شیوه پردازش اطلاعات اجتماعی خواهد شد. مطالعه جداگانه‌ای از مجموعه اسناد تحقیقاتی درباره بازی‌های خشونت‌آمیز نشان می‌دهد که می‌توانند منجر به پاتولوژیکال گیمینگ (pathological gaming) شوند که در جامعه از آن به عنوان اعتیاد به بازی یا اختلال بازی‌های اینترنتی یاد می‌شود.»

به گفته این پروفسور، زمانی «پاتولوژیکال گیمینگ» رخ می‌دهد که افراد انجام بازی‌های خشونت‌آمیز را بر سایر جنبه‌های زندگی ترجیح دهند و در اولویت بالاتری بگذارند که منجر به اختلال در روابط اجتماعی، پیگیری کارهای روزانه آموزشی و دانشگاهی، مسایل مربوط به بهداشت روانی و جسمی و حتی رفع نیازهای اولیه زندگی می‌شود.

پروفسور دنسون براساس همین فرضیه‌ها به دنبال این موضوع می‌رود که چرا گیمرها بیشتر سراغ بازی‌های ویدیویی خشونت‌آمیز می‌روند؟ آیا انجام این بازی‌ها باعث می‌شود احساس قدرت و مبارزه‌طلبی کنند؟

حس مبارزه‌طلبی و توانایی شکست دیگران

یافته‌های کلی و الگویی که در این تحقیقات استفاده می‌شود بر این موضوع صحه گذاشته و نشان می‌دهند بازی‌های ویدیویی خشونت‌آمیز باعث اختلال در تشخیص خشم گیمرها شده، باعث افزایش روحیه مبارزه‌طلبی و توانایی نبرد با دیگران می‌شود. افزون بر این، این افراد احساس می‌کنند مردان دیگر از آن‌ها ضعیف‌تر هستند و آن‌ها همیشه برتری دارند.

طی سه آزمایش، در مجموع بیش از ۸۶۸ گیمر در این مطالعه شرکت کردند. این افراد به طور تصادفی یک بازی ویدیویی خشونت‌آمیز را بازی می‌کنند. در دو آزمایش اول، شرکت‌کنندگان به طور تصادفی انتخاب و به مدت ۱۵ دقیقه با کنسول کینکت ایکس‌باکس ۳۶۰ مشغول بازی می‌شوند.

در آزمایش سوم، شرکت‌کنندگان یک بازی مبتنی بر وب را به مدت ۵ دقیقه بازی کردند.

در مقایسه این افراد، دو دسته اول که بازی‌های ویدیویی خشنی انجام دادند؛ چهره محکم و خشن‌تری از خود بروز داده و ابزار تمایل می‌کنند از ورود به هرگونه نبرد و درگیری فیزیکی ابایی ندارند. چهره‌های این افراد عصباتی‌تر است و احساس می‌کنند در هیچ جنگی فرضی عقب نمی‌افتند.

افزون بر این، شرکت‌کنندگانی که بازی‌های خشونت‌بار داشتند فکر می‌کنند نسبت به شرکت‌کنندگان دسته سوم که بازی‌های غیرخشن انجام دادند؛ قدرت مبارزه بهتری دارند.

برتری نسبت به جنس مخالف

در یک کلام، بازی‌های خشونت‌آمیز باعث می‌شوند به طور ذهنی افراد تصور کنند قدرت مبارزه بیشتری دارند و در آن‌ها توانایی‌هایی برای شکست دادن هر فردی هست. همین عامل هم باعث شده این سبک بازی‌ها جذاب‌تر و پرطرفدارتر باشد.

از دستاوردهای دیگر این مطالعه، احساس برتری نسبت به جنس مخالف و تمایل به ایجاد رابطه جنسی در افرادی است که مشغول بازی‌های خشونت‌بار هستند. به زبان دیگر، این افراد در مسایل جنسی حس اعتماد به نفس بیشتری دارند و باور می‌کنند قدرت جنسی بالایی دارند.

پروفسور و همکارانش تاکید دارند این مطالعه و الگوهای داده‌ای نمی‌توانند جنبه کلی و قطعی داشته باشند و باید مطالعات فراگیر بیشتری صورت گیرد. هنوز بسیاری از جنبه‌های رفتاری و ذهنی گیمرها پس از انجام بازی‌های خشونت‌آمیز بررسی نشده است که باید در آینده روی آن کار شود.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.