حلال های شیمیایی پر کاربرد در ساخت دارو

0

رپورتاژ

روزانه همه ما با داروها سر و کار داریم. این داروها هستند که باعث درمان یا کاهش رنج بیماری ها می شوند و به ما را در از بین بردن آن ها کمک می کنند. صنعت تولید دارو بی شک از گذشته دست خوش تغییرات بسیار بزرگی شده است و امروزه می تواند داروسازی را به عنوان یکی از صنایع پیشرفته نام برد.

علوم مختلف امروزه در کنار هم، صنعت داروسازی را تشکیل داده اند و ما شاهد تلفیق انواع رشته های مهندسی در کنار انواع رشته های تجربی به منظور ایجاد صنعت دارو در جهان هستیم.

صنعت داروسازی در کشور ما نیز امروزه جایگاه ویژه و خاصی دارد و با وجود تمامی مشکلات و سختی هایی که در طول این مسیر برای متخصصین ایرانی پیش آمده است، امروزه ما با چند شرکت داروسازی در کشورمان مواجه هستیم که هر یک با تولید محصولات با کیفیت و مرغوب نشان می دهند که ایران در این صنعت بسیار حساس چه جایگاهی را در اختیار دارد.

نقش حلال ها در ساخت دارو

در صنعت داروسازی از حلال های آلی برای عملیات ها، فرآیندها و بخش هایی چون محیط واکنش، تصفیه محصولات، تمیز کردن ابزار و تجهیزات و جداسازی استفاده می شود.

به دلیل آن که ممکن است حلال های شیمیایی که در انتهای کار باقی می ماند، مواد مطلوبی نباشند، متخصصین برای حذف آن ها از روش های گوناگونی استفاده می کنند. به منظور حذف مواد نیاز است تا تمامی اصول و معیارهای ایمنی بررسی شود.

بعد از تکمیل فرآیند خشک کردن باید بررسی و تجزیه و تحلیل ها صورت گیرد تا در این بررسی ها مشخص شود که آیا مقادیر حلال های شیمیایی استفاده شده در هر مرحله از تولید قابل قبول بیشتر نشود و از حد آن تجاوز نکنند.

امروزه حلال های جدیدی مثل مایعات فوق بحرانی یا مایعات یونی در فرآیندهای ساخت و تولید دارو جایگزین حلال های آلی شده اند. حلال های شیمیایی ارگانیک نیز نقش ویژه ای در این صنعت داشته و به طور مداوم در عملیات ها و فرآیندهای ساخت داروسازی نقش های مختلفی ایفا می کنند.

مصرف حلال ها در داروسازی

امروزه براساس آمارها، صنایع داروسازی به نسبت محصول نهایی که تولید می کنند بیشترین میزان مصرف حلال های آلی را دارند. استفاده از حلال ها در صنعت داروسازی به این شیوه است که در هر مرحله از فرآیند سنتز در نقش ماده فعال یا مواد تحریک کننده و در برخی از فرآیندها در طی فرمولاسیون مورد استفاده قرار می گیرد.

روش های مختلفی برای حذف حلال ها در صنعت داروسازی وجود دارد که به دلیل موانع جسمی و شیمیایی از تکنیک های خشک شدن در دمای بسیار بالا و به همراه فشار یا لیوفیلیزاسیون نمی توان در برخی از بخش ها استفاده کرد و این حلال ها بر روی محصولات نهایی باقی می مانند.

البته به صورت کلی مقدار کمی از حلال ها در محصول نهایی باقی خواهد ماند که به این حلال ها، حلال باقیمانده یا RS گفته می شود و همین طور از این حلال ها به عنوان ناخالصی های فرار آلی یا OVI نام می برند.

حلال های مورد استفاده در ساخت دارو

به صورت کلی حلال های بسیار زیادی به عنوان مواد شیمیایی دارویی در صنایع ساخت دارو مورد استفاده قرار می گیرند. اگر بخواهیم به بررسی هر یک از این حلال ها و موارد استفاده آن ها بپردازیم بی شک نیاز به ارائه توضیحات طولانی داریم.

به شکل کلی برای راحتی کار می توان آن ها را به دسته بندی های کوچک تر تقسیم کرد و بر اساس نوع هر یک از این حلال ها، آن ها را تفکیک کرد تا بتوان به این دسته بندی ها نظم داد.

به صورت کلی می تواند حلال هایی مورد استفاده در صنایع شیمیایی را در ۱۱ بخش طبقه بندی کرد:

 • الکل ها
 • کتون ها
 • حلال های هالوژن دار
 • آمید
 • اترها
 • حلال های سولفوردار
 • آمین
 • نیتریل ها
 • استرها
 • هیدروکربن های آلیفاتیک
 • هیدروکربن های آروماتیک

هر یک از بخش های ذکر شده دارای حلال های شیمیایی مختلفی هستند که در صنایع داروسازی نقش های خاصی ایفا می کنند.

در بخش الکل ها شاهد حلال هایی چون اتانول، بوتانول، ۲-اتیل هگزانول، ایزوپوتانول، ایزوپروپانول، متانول، پروپانول و پروپیلن گلایکول هستیم. همان طور که گفته شد هر یک از این حلال ها در بخشی از فرآیند مورد استفاده قرار می گیرند.

کتون ها شامل حلال هایی چون استون، متیل اتیل کتون، متیل ایزوبوتیل کتون، متیل ایزوپروپیل کتون، مزیتیل اکسید تری کلرو اتیلن می شوند. استون مورد استفاده در این بخش استون کومهو کره و مارتین می باشد.

حلال های هالوژن دار مورد استفاده در صنایع داروسازی مواردی چون اتیلن برومید، کلروفرم، اتیلن کلرید، دی کلرومتان، تتراکلور اتیلن و کربن تتراکلرید می شوند.

تنها آمید مورد استفاده به عنوان حلال شیمیایی در صنایع داروسازی دی متیل فرم آمید است.

حلال های طبقه اترها نیز شامل ۱ و ۴- دی اکسان، بوتیل اتر، اتیل اتزدی ایزوپروپیل اتر، تتراهیدروفوران و ترشری بوتیل متیل اتر می شوند.

همانند آمید، طبقه حلال های سولفور دار، استرها، نیتریل ها و آمین ها نیز تک عضوی بوده و به ترتیب حلال های دی متیل سولفوکسید، اتیل استات، استونیتریل و پیرپدین در آن ها قرار می گیرند.

اگر بخواهیم به حلال های هیدروکربن های آلیفاتیک اشاره کینم باید از سیکلوهگزان و هگزان نام ببریم و در بخش هیدروکربن های آروماتیک نیز می توان به دو حلال تولوئن و زایلن نام برد که در صنعت داروسازی نقش ویژه ای دارند.

خرید حلال های شیمیایی در صنعت داروسازی

اگر علاقه مند به خرید حلال های شیمیایی معرفی شده هستید، فروش حلال های شیمیایی سیگما شیمی به صورت اینترنتی و حضوری انجام می شود و شما می توانید محصول مورد نظرتان را با قیمت مقرون به صرفه و به راحتی از طریق سیگما شیمی سفارش دهید.

بی شک در بازار فعلی خرید مواد شیمیایی فرآیندی بسیار سخت و تا حدودی غیر ممکن است اما وب سایت سیگما شیمی سعی کرده تا عموم مواد شیمیایی پرکاربرد را به صورت یکپارچه جمع آوری کرده تا مشتریان و مصرف کنندگان بتوانند محصول مورد نظر خود را به راحتی از طریق این وب سایت سفارش داده و خریداری کنند.

   

پستهای اخیر

آیفون ۱۲ پرو مکس در برابر وان‌پلاس ۹ پرو: جدیدترین پرچم‌دار اندرویدی‌ها سرشاخ با بهترین آیفون ۱۲

با عرضه گوشی وان‌پلاس ۹ پرو، شاهد یک گوشی اندرویدی پرچم‌دار دیگر برای رقابت با آیفون ۱۲ پرو مکس هستیم. وان‌پلاس معمولا گوشی‌های ارزان‌قیمتی روانه بازار می‌کرد و در دسته پرچم‌داران ارزان‌قیمت بود که محبوب کاربران با بودجه‌های ناکافی…

هلیکوپتر مریخی Ingenuity نیاز به آپدیت نرم‌افزاری پیدا کرد و پروازش تا هفته بعد به تعویق افتاد

همه منتظر پرواز نخستین وسیله پروازی در دنیایی به غیر از زمین هستیم. هلیکوپتر مریخی Ingenuity که همراه مریخ‌نورد Perseverance به مریخ رفته، در حال تاریخ‌ساز شدن است و قرار است اگر همه چیز خوب پیش برود، در جو رقیق مریخ پرواز کند. پروازی که…

هر اپلی عاشق این اکسسوری‌های با طراحی منحصربه‌فرد می‌شود

بهترین هدیه‌ای که می‌توانید به یک عاشق متعصب اپل بدهید؛ گجت یا اکسسوری است که طراحی هیجان‌انگیزی دارد و واقعا کاربردی است. اپل همیشه طیف گسترده‌ای از لوازم جانبی جذاب و شگفت‌انگیز داشته که باعث افزایش کارایی و بهره‌وری فرد می‌شوند.…

ناشر فرانسوی از مردم درخواست کرد که فعلا دیگر آثار خود را برای بررسی و چاپ ارسال نکنند

یک ناشر مشهور فرانسوی به نام Gallimard که کتاب‌های معروفی مانند آثار مارسل پروست و البر کامو را چاپ می‌کنند در توییتی درخواست کرده است که فعلا مردم آثار خود را بررسی و چاپ برایش نفرستند. مواظب خودشان باشند و اوقات مطالعه خوبی را برای آنها…

این آی‌فون ۱۱ پرو که لوگوی اپل بر روی آن بد چاپ شده بود با قیمت ۲۷۰۰ دلار به فروش رسید!

کلکسیونرهای تمبر، اسکناس یا سکه، علاقه بسیار زیادی به پیدا کردن و گردآوری نمونه‌هایی دارند که به صورت نادر، مشکلی در چاپ یا ضرب آنها وجود داشته است. ولی واقعا نادر است که چنین چیزی را در مورد گوشی‌های آی‌فون ببینیم. این هفته عکسی از…

۱۳ پارادوکس عجیب و تفکربرانگیز زندگی مدرن که یک کاربر توییتر فهرست کرد

ما تصور می‌کنیم که توییتر، جایی برای نوشتن مطالب عمیق و طولانی نیست. اما گاهی رشته‌توییت‌هایی هم توسط کاربران ایرانی و هم فرنگی گذاشته می‌شود که بسیار جذاب هستند. مثلا حدود یک هفته قبل یک کاربر توییتر به نام دیوید پرل، یک رشته توییت جالب…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.