این صندلی‌های معکوس هواپیما ایده‌ای جالب برای پرواز بدون واهمه از ویروس کرونا هستند

0

ویروس کرونا صنعت هواپیمایی را زمین‌گیر کرد. فرودگاه‌هایی که روزانه صدها پرواز داشتند؛ دیگر هیچ پرنده‌ای روی باندها نبود و همه آشیانه‌ها پر از هواپیماهای مسافربری گران‌قیمتی که مشتری نداشتند.

بسیاری از ایرلاین‌ها ورشکسته شده یا تا مرز ورشکستگی و ادغام با دیگر خطوط هواپیمایی پیش رفتند. مسافران از ترس ویروس کرونا بلیط‌های سفر خود را لغو کرده و حاضر نشدند پا به درون فضای بسته هواپیما و نشستن کنار دیگر مسافران برای چندین ساعت بگذارند.

اگرچه ویروس کرونا باعث تغییر شکل زندگی ما و جهان شده و همه به یک سری عادت‌های جدید خو گرفتیم و دیگر اکنون خوب می‌دانیم چگونه باید از خود در برابر این ویروس محافظت کنیم ولی تاثیرات ماندگار این ویروس به‌ این زودی‌ها از بین نمی‌روند و شاید سال‌ها با آن درگیر باشیم.

به همین دلیل، شرکت هواپیمایی ایتالیایی Avio Interiors ایده جدیدی برای نشستن مسافران در هواپیما مطرح کرده است؛ ایده‌ای صندلی‌های معکوس که به نام «Janus» معروف شده و یک روش برای پرواز با وجود نگرانی‌های کروناویروس است.

در طرح Janus به جای اینکه هر سه صندلی کنار هم رو به جلو باشند؛ صندلی میانی رو به عقب قرار می‌گیرد. این طرح تضمین می‌کند حداقل انزوا و فاصله‌گذاری اجتماعی در هنگام نشستن مسافران کنار هم اتفاق خواهد افتاد.

صندلی‌ها با دیوارهای شفاف از یکدیگر مجزا شده تا هیچ مسافری به طور مستقیم با کنار دستی خود در ارتباط و تماس نباشد. فضای صندلی هر مسافر از دیگران کاملا جدا است و حتی افرادی که از راهروهای هواپیما عبور می‌کنند؛ وارم فضای خصوصی مسافر نمی‌شوند.

شرکت هواپیمایی Avio Interiors اعتقاد دارد با این شکل نصب صندلی‌ها، مسافران هوای آلوده دیگر مسافران را تنفس نمی‌کنند و احتمال انتشار ویروس کرونا در هوا بسیار پایین خواهد آمد. جنس بدنه و سپر شفاف صندلی‌ها هم کاملا بهداشتی و امن است.

محافظ‌های شیشه‌ای درجه‌بندی شده

این ایرلاین، علاوه بر ارائه طرح صندلی‌های معکوس هواپیما، در طرح دیگری پیشنهاد داده است برای صندلی‌های عادی و رایچ هواپیما، محافظ‌های شیشه‌ای نصب شود که هم از نظر زیباشناشی قابل توجه هستند و هم فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت می‌کنند.

این محافظ‌های شیشه‌ای می‌توانند از درجه‌های شفافیت مختلفی برخوردار باشند تا حریم خصوصی کاربران به طور کامل رعایت شود.

هیچ‌یک از این دو ایده و طراحی هنوز وارد فاز اجرایی نشده‌اند و فقط در حد پیشنهاد به صنعت هواپیمایی برای تصویب و بررسی هستند. همه‌گیری ویروس کرونا و باقی ماندن آن یا بازگشت دوباره در فصول سرد می‌تواند در آینده چنین تغییراتی را در فضای هواپیماها و طریقه نشستن مسافران ایجاد کند.

هیچ بعید نیست برای سال‌های طولانی این ایده‌ها جهانی شوند و روزی برسد که شما روی یک صندلی معکوس هواپیما نشسته باشید.

منبع


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.