فیلم ارباب حلقه ها: پیروان حلقه – The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (2001)

0

ک: جکسن

بازیگران: ایلایجا وود، هوگو ویوینگ، ایان مکلن، کریستوفر لی، ویگو مورتنسن، اورلاندو بلوم، لیو تایلر، اندی سرکیس، جان ریس – دیویس، پیتر مکنزی، ایان هولم، بیلی بوید، کیت بلانچیت، دامینیک ماناگن، سالا بیکر، شان بین و شان آستین

«فرودو بگینز» (وود)، ساکن هابیت «زمین میانی»، پی برده حلقه ای که خویشاوند خیر و عزیزش، «بیلبو» (هولم) برایش به ارث گذاشته، در واقع «حلقه یکتا» است – وسیله ای که به صاحبش اجازه می دهد قدرت های ظلمانی را به کار بگیرد و دنیا را به اسارت بکشاند. «گندالف» جادوگر (مکلن) به «فرودو» ماموریت می دهد تا حلقه را به کوهستان شوم» برگرداند به همان مکان ترسناکی که هزار سال پیش، حلقه در آن جا ساخته شده و تنها جایی است که می توان نابودش کرد.

در این سفر، هشت رهرو، فرودو» را همراهی می کنند: دوستان هابیت او، «سام» (آستین)، «مری» (ماناگن) و پیپین» (بوید)؛ «الف» تیرانداز «لگولاس» (بلوم) و کوتوله ای به نام «گیملی» (ریس – دیویس)؛ به اضافه «گندالف» و سلحشوران انسانی، «آرگورن» (مورتنسن) و «بورومیر» (بین). سفر پر فراز و نشیب این گروه به سرزمین موردور، جایی که «کوهستان شوم» قرار دارد، از میان قلمرو «ریوندل» و جنگل «لوتلورین» میگذرد و در همان جاست که از کمک و پذیرایی شاهزاده خانم الف، «آرون» (تایلر) و پدرش، «الروند» (ویوینگ) و ملکه گالادریل» (بلانچیت) بهره می برند. آنها که در تعقیب رهروان هستند، عبارتند از: «سار ومن» (لی)، جادوگری خیانت پیشه و به نوعی، خویشاوند «گندالف»، و سواران ظلمت» که تحت فرمان «سوروڼ» خبیث و مرموز (بیکر) هستند.

رهروان، ضمنا در سر راهشان به «کوهستان شوم» باید با یک غول بی شاخ ودم، جاسوسان پرنده، «اورکها» و سایر موانع کشنده طبیعی و غیر طبیعی مقابله کنند.

تحقق رؤیاهای کودکی جکسن، فیلمساز بلند پرواز زلاند نویی که در وطنش فیلم موفق موجودات آسمانی (۱۹۹۴) و در هالیوود فیلم ناموفق ترس آفرین ها (۱۹۹۹) را ساخته بود، یکی از اتفاق های سینمایی شروع هزاره سوم شد. ارباب حلقه ها بر مبنای سه گانه حماسی تالکین و با وفاداری کامل به کتاب در فرصتی یک ساله فیلم برداری شد و سپس کار روی جلوه های ویژه هر قسمت حدود یک سال – یعنی فاصله نمایش هر قسمت با قسمت بعدی – زمان برد. ویژگی اصلی کار جکسن تصویر کردن همه چیزهایی بود که امکان تصویر کردنش وجود داشت.

فیلم اول یعنی پیروان حلقه خودش به شکل مستقل هم روایت یک سفر پر رمز و راز برای «فرودو» و دوستانش است. سفری که مخاطب را به دنیایی تازه وارد می کند؛ دنیایی پر از نشانه و مخلوقات ذهنی خالق اثر. این میزان تازگی، در کنار تکیه جکسن بر وجه عظیم نمایی دنیای نویسنده، نخستین بخش از سه گانه ارباب حلقه ها را نه تنها نزد مخاطبان که بین منتقدان هم به فیلمی محبوب بدل کرد و حاصل، نامزدی فیلم در تمامی بخش های اصلی اسکار در سال نمایش بود. اتفاقی که برای دو قسمت بعدی هم افتاد و فیلم سوم به عنوان مکمل دو قسمت قبل اسکار بهترین فیلم را دریافت کرد. دنباله ها: دو برج (۲۰۰۲) و بازگشت پادشاه (۲۰۰۳).

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.