فیلم ارباب حلقه‌ها: بازگشت پادشاه – داستان، نقد و بررسی – The Lord of the Rings: The Return of the King (2003)

0

سال تولید : ۲۰۰۳
کشور تولیدکننده : آلمان، زلاندنو و آمریکا
محصول : پیتر جکسن، بری م. آزبرن و فران والش
کارگردان : جکسن
فیلمنامه‌نویس : والش، فیلیپا بوینز و جکسن، برمبنای رمانی نوشتهٔ ج. ر. ر. تالکین
فیلمبردار : اندرو لسنی
آهنگساز(موسیقی متن) : هوارد شور
هنرپیشگان : شان آستین، شان بین کیت بلانچیت، اورلاندو بلوم، بیلی بوید، برنارد هیل، ایان مکلن، ویگو مورتنسن، ایان هولم، سالا بیکر، جان ریس ـ دیویس، لیو تایلر، دیوید ونم، جان نوبل، میراندا اوتو، اندی سرکیس و ایلایجا وود
نوع فیلم : رنگی، ۲۵۱ دقیقه

سفرِ پیروان حلقه به پایان نزدیک می‌شود. نیروهای ̎سورون̎ (بیکر) در آخرین لشکرکشی‌اش علیه بشریت، به پایتخت ̎گندور̎ حمله کرده‌اند. قلمروئی پادشاهی که زمانی شکوه و عظمتی داشته و حالا تحت نظارت مشاوری ضعیف و تحلیل رفته، هیچ‌گاه تا بدین حد به پادشاهش نیاز نداشته است. اما آیا ̎آراگورن̎ (مورتنسن) توانائی و قدرتش را خواهد یافت تا به چیزی تبدیل شود که به خاطرش به دنیا آمده و پرورش یافته است؟

در حالی‌که ̎گندالف̎ (مکلن) مستأصلانه می‌کوشد تا نیروهای پراکندهٔ ̎گندرو̎ را به عکس‌العمل وادارد. باقی گروه پیروان، پس از شکست ̎جادوگر سارومن̎ در دو جبههٔ مختلف، در ̎روهان̎ گرد آمده‌اند. با این همه از آ‌ن‌جا که ̎پیپین هابیت̎ (بیلی بوید) توی دردسر افتاده، نمی‌تواند مدتی طولانی کنار یک‌دیگر بمانند و لازم می‌شود ̎پیپین̎ به اتفاق ̎گندالف̎ با عجله خود را به پایتخت ̎گندور̎ برساند. به‌محض رسیدن به آن‌جا، ̎دنتور̎ (نوبل)، مشاور ̎شاه گندور̎ را در وضعیت روحی ناپایداری می‌یابند و شهر را آمادهٔ دفاع در مقابل حملات لشکریان ̎سورون̎. ̎دنتور̎ نابخردی می‌کند و تنها پسر باقی‌ماندە‌اش، ̎فارامیر̎ (ونم) را دوباره به میدان نبرد می‌فرستد تا توانائی‌های خود را به اثبات برساند. پسر، نیمه‌جان بازمی‌گردد و همین مسئله پدر را به مرز جنون می‌کشاند.

در قلمروئی دیگر، شاهزاده خانم اِلف ̎آرون̎ (تایلر) قصد دارد سفر خود را به زندگی نامیرائی در ̎گری هیونز̎ آغاز کند و بدین‌گونه ̎زمین میانه̎ و ̎آراگورن̎ را برای همیشه پشت سر بگذارد ولی ذهنیتی از آینده، باعث می‌شود در تصمیم خویش تجدیدنظر کند. در ̎روهان̎، سربازان خود را آماده می‌کنند تا به کمک ̎گندور̎ بشتابند. ̎ایئووین̎ (اوتو) به تکاپو افتاده و می‌خواهد در نبرد به آن سربازان بپیوندد ولی عمویش، ̎شاه تئودن̎ (هیل) به او فرمان می‌دهد بماند و در صورت لزوم از ̎روهان̎ دفاع کند. هر پیروزی، از خودگذشتگی‌های بزرگی به هم‌راه دارد و با وجود تلفات فراوان، پیروان حلقه در بزرگ‌ترین نبرد زندگی‌شان به پیش می‌تازند. هدف آنان سرگرم ساختن ̎سورون̎ و فرصت دادن به ̎فرودو̎ است تا مأموریت خویش را کامل کند.

فرودو (وود) در سفر خود در قلمرو صعب‌العبور دشمن، و در حالی‌که ̎حلقه̎ سرسپردگی و وفاداری و در نهایت، انسانیتش را در بوتهٔ آزمایش قرار داده، باید بیش از پیش به کمک‌های ̎سام̎ (آستین) و ̎گالم̎ (سرکیس) تکیه کنند.

بازگشت پادشاه حتی به شکل مستقل از سه‌گانهٔ ارباب حلقه‌ها (اولی، ۲۰۰۱ و دومی، ۲۰۰۲) هم یکی از بهترین فیلم‌های حماسی هالیوود است. فیلمی که دو ویژگی مهم دارد. اول حضور همهٔ مخلوقات و فضاهای دنیای تالکین در این بخش و دوم، دوسه نبرد تمام‌عیار با ریزه‌کاری‌های فنی و جلوه‌های ویژهٔ خارق‌العاده که حتی به نسبت دو فیلم قبل هم بالاتر رده‌بندی می‌شود. این‌جا دیگر نه از توضیحات اضافی فیلم‌های قبلی خبری هست و نه از شخصیت‌هائی که صرفاً به دلیل اقتباس از کتاب، در فیلم حضور داشته باشند.

شخصیت‌ها همگی در خدمت داستان هستند، دلیل حضور سه شخصیت زن داستان این‌جا کاملاً مشخص می‌شود و بر مسیر قصه تأثیرگذار است و جز این، اتفاق‌های سینمائی مهمی هم در روایت می‌افتد. از این جمله شروع بازگشت پادشاه است که پیشینهٔ ̎گالم̎ را مشخص می‌کند. و درست در جائی‌که می‌شود از ̎گالم̎ متنفر شد، پس‌زمینه‌ای انسانی و قابل ترحم برای او شکل می‌دهد. بازی‌های فیلم به ویژه بازی مورتنسن چشم‌گیر است، موسیقی شور در اوج قرار دارد و جکسن هم به شکل مشخص در بخش‌های پایانی مسلط‌تر از بخش‌های قبل است.

فیلم در راستای گفتهٔ یکی از اعضاء آکادمی که هنگام نمایش تایتانیک (جیمز کامرون، ۱۹۹۷) گفته بود ̎دوران طلائی هالیوود باشکوه بازگشته̎ از سوی آنان هم مورد تحسین واقع می‌شود و اسکار بهترین فیلم و بهترین کارگردانی را می‌گیرد؛ پایانی باشکوه برای یک حماسهٔ هالیوودی.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.