جاذبه‌های گردشگری شهر زیبای بوداپست

0

پایتخت مجارستان همه چیزهایی را در خود جای داده که یک شهر زیبا می‌تواند ارائه کند. ساختمان‌های تاریخی باشکوه، شب‌زنده‌داری و… بوداپست همچنین به عنوان میراث جهانی در سازمان یونسکو به ثبت رسیده است.

بوداپـِست پایتخت، بزرگترین و پرجمعیت‌ترین شهر کشور مجارستان و مرکز سیاسی، فرهنگی، تجاری، صنعتی و ترابری این کشور است.

بوداپست از سه بخشِ اُبودا (بودای قدیم)، بودا (تپه ای و در کرانهٔ باختری دانوب)، و پست (خلاف بودا کاملاً تخت و سمت خاوری رود) تشکیل شده‌است.

شهر باستانی آکوئینکوم که امروز خرابه‌های آن در شمال بوداپست است، سکونتگاه سلتها بوده که بعدها تبدیل به مرکز ایالات رومی پانونیای سفلی شد. در قرن نهم میلادی مجارها وارد این سرزمین شدند. در حمله مغول (‎۱۲۴۱–۱۲۴۲) شهر غارت شد ولی پس از آن مجدداً رونق یافت و به زودی به یکی از اصلی‌ترین مراکز رنسانس در اروپا تبدیل شد.

در سال ۱۵۴۱ با محاصرهٔ بودا (۱۵ سال پس از نبرد موهاچ) شهر بمدت ۱۴۵ سال بدست دولت عثمانی افتاد و در این دوره به لحاظ اقتصادی افت شدیدی کرده، جمعیت شهر به شدت کاهش پیدا کرد و قصر سلطنتی به ویرانه ای مبدل گشت ولی در سال ۱۶۸۶ آزاد شد. بوداپست (از اتحاد ۳ شهر پست، بودا و اُبودا) از سال ۱۸۷۳ تا سال ۱۹۱۷ به عنوان یکی از مهم‌ترین مراکز اروپایی و پایتخت امپراتوری اتریش-مجار به‌شمار می‌رفت که به پس از جنگ جهانی اول به موجب پیمان تریانون منحل شد. شهر هستهٔ اصلی آشوب‌ها و وقایع مهم در انقلاب ‎ ۱۸۴۸–۱۸۴۹، جنگ جهانی دوم و انقلاب ۱۹۵۶ مجارستان بود.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

بوداپست یکی از زیباترین شهرهای اروپاست، که هر ساله چند میلیون گردشگر از آن دیدن می‌کنند.


پل “زنجیر” قدیمی‌ترین پل از ۹ پلی است که در سراسر رود دانوب وجود دارد. این پل سال ۱۸۴۹ میلادی ساخته شده است. در سال ۲۰۱۷ حدود ۱۲ میلیون گردشگر از پایتخت مجارستان دیدن کرده‌اند. تعداد گردشگران در ده سال گذشته تقریبا دو برابر شده است.


با عبور از پل “زنجیر” به منطقه “قلعه” می‌رسیم. خانه‌های ساخته شده به سبک باروک، موزه‌ها و کلیساها. اشراف مجار این‌جا زندگی می‌کردند.


کلیسای “ماتیاس” متعلق به ۷۰۰ سال پیش است. در این کلیسا مراسم عروسی بسیاری برگزار شده است. از جمله در سال ۱۸۶۷، امپراتور اتریش فرانتس یوزف و همسرش الیزابت در این کلیسا ازدواج کردند.


چندین استخر آب‌گرم در بوداپست قرار دارد که از چشمه‌های آب گرم تغذیه می‌شوند. دمای آن‌ها بین ۲۸ تا ۴۰ درجه سانتیگراد است.


ظرافت‌های معماری قرن نوزدهم در معماری این بنا دیده می‌شود. کافه‌ای زیبا که در سال ۱۸۹۴ افتتاح شده است.


بازار مرکزی بوداپست جایی است که گردشگران می‌توانند محصولات شهروندان محلی‌ را خریداری کنند. از صنایع دستی گرفته تا سبزی‌ها و گوشت و ماهی در این بازار به فروش می‌رسد.


کنیسه بزرگ یهودیان بین سال‌های ۱۸۵۴ تا ۱۸۵۹ ساخته شده و در طول جنگ جهانی دوم به شدت آسیب دید. بعد از جنگ آن را بازسازی کردند.


“درخت زندگی” داخل کنیسه یادآور ۵۶۴ هزار قربانی هولوکاست در مجارستان است.


ساختمان پارلمان به ارتفاع ۹۶ متر و طول ۲۶۸ متر با ۷۰۰ اتاق. یونسکو بوداپست را در لیست میراث جهانی قرار داده است.

   

پستهای اخیر

معرفی کتاب: همه ماجرا‌های ریچارد فاینمن

من ریچارد فاینمن را با مجله دانشمند شناختم. مخصوصا آن زمان که فاجعه شاتل چلنجر رخ داده بود و فاینمن در نقش یک قهرمان و دانشمند -کارآگاه سرپرستی تیمی را به عهده داشت که متوجه علت بروز فاجعه شده بود. یک سری مقالات از او خواندم و در ذهنم تبدیل…

خودروی مفهومی جیلی ویژن استاربرست معرفی شد؛ طراحی مدرن، فضایی و آینده‌نگرانه (گالری عکس)

جیلی با رونمایی از خودروی مفهومی Vision Starburst، نقشه راه آینده طراحی خودروهای خود را ترسیم کرد. خودروی ویژن استاربرست توسط استودیوی طراحی جیلی در شانگهای خلق شده است و از المان‌های کاملا مدرن و آینده‌نگرانه‌ای مبتنی بر نورپردازی‌های…

پیشنهاد کتاب: عیبی ندارد اگر حالت خوش نیست – مواجهه با اندوه و فقدان با فرهنگی که این‌ها را…

آن‌هایی که رنج را تجربه می‌کنند، معرفتی کسب می‌کنند که بقیه ما به آن نیاز داریم. با توجه به اینکه در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که مردم از احساس کردن هراس دارند، مهم است تا عمق سفر انسانی‌مان را به روی یکدیگر باز کنیم، که تنها با تجربه…

پیشنهاد کتاب: کتاب چگونه بر جهان حکومت کنیم؟ راهنمای دیکتاتور بلند پرواز، نوشته آندره د گیلوم

کسی که آرزو دارد از او اطاعت کنند، ابتدا باید بداند چگونه دستور دهد. نیکولو ماکیاولی قدرت، در جهان امروز در ذهن افراد لیبرال و طرفداران شفافیت سیاسی تصویری منفی دارد. بعضی‌ها می‌گویند قدرت باید تقسیم شود، می‌گویند قدرت زیاد در دست یک…

با این تانک مثل فوت کردن به شمع، به چاه‌های نفت مشتعل کویت فوت می‌کردند تا خاموش شوند!

تصور کنید که شما یک تانک قدیمی روسی را با دو موتور هواپیمای جت و مقدار زیادی آب ترکیب کنید تا یک دستگاه عجیب آتش‌نشانی بسازید که قادر باشد که حتی حریق چاه‌های نفت را خاموش کند! به سال 1991 می‌رویم، در این زمان جنگ خلیج فارس به انتهای خود…

فیلم‌هایی که بسیار خوب و عالی و احساس‌برانگیز هستند، اما به خاطر تاثیرگذاری زیاد روی روح و روانمان،…

وقتی در سایت‌های دانلود هستیم و فهرست فیلم‌ها را نگاه کنیم تا تصمیم بگیریم کدامشان را دانلود کنیم، نگاهی به اسم کارگردان و امتیاز فیلم و هنرپیشه‌ها و داستان کلی‌شان می‌ندازیم تا بتوانیم تصمیم بگیریم. اما شمار زیادی از فیلم‌هایی که دانلود…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.