چگونه در دنیای اینترنت پزشک مورد نیاز خود را پیدا کنیم؟

0

رپورتاژ

چه در ایران زندگی کنید چه خارج از ایران، احتمالا حداقل یک بار در اینترنت به دنبال پزشک مورد نظر خود بوده اید.

بسیاری از سایت ها وجود دارند که شما را در این زمینه راهنمایی می کنند و به صورت رایگان بانکی از پزشکان کشور را در اختیار شما قرار می دهند، اما در این حین شما باید پلتفرمی را انتخاب کنید که داده های به روزی را اعم از شماره تلفن، موبایل و آدرس مطب به شما ارائه دهد.

یکی از بهترین سایت هایی که برای معرفی پزشکان وجود دارد و در حال حاضر کامل ترین پلتفرم پزشکی ایران شناخته می شود، دکتر معروف است.

می خواهیم با بیان چند سوال نحوه ی کار با این گونه سایت ها را برای شما بیان کنیم.

انگشتان من درد می کند. به دنبال چه پزشکی باشم؟

دردی که در انگشتان دست وجود دارد، به احتمال بسیار زیاد به آرتروز مربوط می شود. در ابتدا اجازه دهید کمی در مورد آرتروز توضیح دهیم تا با آن آشنا شوید.

آرتروز چیست؟

به طور ساده اگر یک یا چند مفصل از بدن شما دچار تورم یا حساسیت شود، در واقع شما آرتروز دارید. از مهم ترین نشانه های آن، درد مفاصل و سختی آن ها است. این بیماری در افرادی که سن بالاتری دارند بیشتر دیده می شود.

اکنون که در مورد آرتروز می دانید باید بدانیم به دنبال چه پزشکی باشیم!

کدام متخصص آرتروز را درمان می کند؟

احتمالا تا به حال این سخن را شنیده اید که فردی باید به فیزیوتراپ مراجعه کند. فیزیوتراپ در واقع همان پزشکی است که متخصص طب فیزیکی و توانبخشی است. گاهی اوقات شما ممکن است دچار آرتروز شوید یا در بعضی موارد ممکن است شما عمل جراحی روی زانوی خود انجام داده باشید؛ در نتیجه هر موضوعی که نیاز داشته باشد در آن مفصل های شما تقویت شود باید به فیزیوتراپ یا متخصص توانبخشی مراجعه کنید؛ زیرا او با تمرین های منظم و موثر می تواند قدرت اولیه را به مفصل ها و استخوان های شما برگرداند.

حس می کنم دچار افسردگی شده ام. چگونه خود را مداوا کنم؟

اگر حس می کنید دوست دارید تنها باشید، از جمع فرار می کنید و نمی توانید تمرکز خود را روی زندگی عادی متمرکز کنید، باید به روانپزشک یا روانشناس مراجعه کنید. علائمی که ذکر کردیم ممکن است مربوط به افسردگی باشد؛ بنابراین اجازه دهید کمی در مورد افسردگی توضیح دهیم.

افسردگی چیست؟

افسردگی یک حالت پزشکی رایج و جدی است که احساسات شما را تحت تاثیر قرار می دهد و اگر نسبت به درمان آن اقدام نکنید، تمام زندگی شما را تحت الشعاع خود قرار خواهد داد و آن را نابود خواهد کرد. البته باید این موضوع را نیز در نظر داشته باشید که هر انساسی در بازه ای از زندگی خود دچار افسردگی می شود که ممکن است خود به خود درمان شود و نیاز به مراجعه به روانشناس نداشته باشد.

کدام کشور ها بالاترین نرخ افسردگی را دارند؟

طبق گزارش های سازمان جهانی بهداشت کشور های زیر بالاترین نرخ افسردگی در جامعه ی خود را دارند:

  • چین
  • هند
  • ایالات متحده ی آمریکا
  • برزیل
  • بنگلادش

برای درمان افسردگی به کدام متخصص باید مراجعه کنم؟

همان طور که گفتیم برای درمان افسردگی باید به روانشناس یا روانپزشک مراجعه کنید، اما تفاوت است دو چیست؟

تفاوت روانشناس و روانپزشک

اگر بخواهیم به طور ساده تفاوت این دو تخصص را توضیح دهیم باید بیان کنیم که رواشناس نمی تواند برای شما دارو تجویز کند، ولی روانپزشک این اختیار را دارد که برای شما داروهای پزشکی تجویز کند.

بنابراین اگر به یک روانشناس مراجعه کنید و نیاز به تجویز دارو باشد، او شما را به یک روانپزشک ارجاع خواهد داد تا مراحل درمان سریع تر انجام شود و شما بهترین نتیجه را دریافت کنید.

حال که با بیان چند مثال توانستیم به شما بیاموزیم برای پیدا کردن هر پزشک باید به چه علائمی توجه کنید، باید ویژگی های یک پزشک ممتاز را برای شما بیان کنیم.

یک پزشک ماهر باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

شما با جست و جو در سایت های مختلف می توانید لیستی بلند از پزشکان کشور را در اختیار داشته باشید، اما این که چگونه از بین این تعداد پزشک، بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید کاری بسیار سخت و تامل برانگیز است.

یک پزشک باید در درجه ی اول توانایی تشخیص بالایی داشته باشد؛ برای مثال اگر فردی در شکم خود احساس درد کند و این درد بیش از یک روز ادامه داشته باشد، باید سریعا به پزشک عمومی مراجعه کند. پزشک انتخاب شده باید پس از معاینه، در صورت وجود شک، نسخه ی گرفتن عکس از شکم را تجویز کند؛ در غیر این صورت بیمار با شرایط بد تری مثل عفونت در آپاندیس و پخش شدن آن برخورد خواهد کرد.

پزشک باید بداند برای هر بیماری چه دارویی را تجویز کند؛ مثلا اگر یک بیماری باعث انعقاد خون شود و پزشک نیز داروی انعقاد خون تجویز کند، قطعا وضعیت بدتر خواهد شد.

پزشک باید بر اساس سوگند پزشکی یاد شده، بهترین خدمات را در اختیار بیماران قرار دهد، تمامی خدمات را در جهت بهبود سلامتی بیمار انجام دهد و فقط به فکر سود و منفعت خود نباشد. بسیار دیده شده است پزشکانی که دارو های غیر ضروری را تجویز می کنند و با همکاری با داروخانه ها و عطاری ها، پول بیشتری به جیب می زنند.

سایت دکتر معروف که بالاتر به آن اشاره کردیم، بهترین و ماهرترین پزشکان را به شما معرفی می کند. در این سایت شما می توانید محصولات پزشکی و سلامت خود را به فروش برسانید و محصولات مورد نیاز خود را خریداری کنید.

اگر به دنبال کار هستید، تنها پلتفرم پزشکی ایران که آگهی های استخدام پزشکی در آن وجود دارد، دکتر معروف است.

شما می توانید با مشاهده ی آگهی های مربوط به رویداد ها در انواع کنفرانس ها، وبینار ها، سمینار ها و … شرکت کنید و دانش علمی خود را در این زمینه ها بالا ببرید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.