پدر سامسونگ نوین و ثروتمندترین فرد کره جنوبی درگذشت

2

لی کان هی، رئیس سامسونگ الکترونیس، پسر بنیان‌گذار شرکت سامسونگ، ثروتمندترین فرد در کشور کره جنوبی و چهاردهمین مرد ثروتمند دنیا در سن ۷۸ سالگی از دنیا رفت.

شرکت سامسونگ طی اعلایه رسمی اعلام کرد آقای لی کان هی در روز ۴ آبان ماه (۲۵ اکتبر) و در میان خانواده خود درگذشت. علت مرگ او هنوز اعلام نشده است ولی حدود ۶ سال پیش و در سال ۲۰۱۴ نیز دچار حمل قلبی شده بود.

سامسونگ در اطلاعیه خود آورده است: «تمامی ما در سامسونگ خاطرات او را ارج می‌نهیم و از سفری که با او بودیم متشکریم.»

به جرات می‌توان گفت سامسونگ فعلی که همه شاهد هستیم و به یکی از قدرتمندترین شرکت‌های فناوری دنیا و یکی از مطرح‌ترین برندهای جهان تبدیل شده و بهترین گجت‌ها را تولید می‌کند؛ حالص زحمات، تلاش‌ها و ایده‌های آقای لی کان هی است.

لی کان هی فرزند سوم لی بیونگ-چول، بنیان‌گذار شرکت الکترونیکی سامسونگ در سال ۱۹۳۸ بود. آقای لی در سال ۱۹۶۸ وارد شرکت سامسونگ شد و ۱۰ سال بعد و پس از مرگ پدر، جای او را گرفت تا معمار و پدر سامسونگ نوین لقب بگیرد.

سامسونگ پیش از مدیرعاملی او فقط محصولات بی‌کیفیت و ارزان‌قیمت الکترونیکی تولید می‌کرد و اصلا برندی مطرح و معتبر حتی در کره نبود. اما با تکیه بر ایده‌هایش و بلندپروازی‌هایش، کسب‌وکار کوچک و خانوادگی خود را به یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های فناوری جهان و قلب اقتصاد کشور کره جنوبی تبدیل کرد.

ثروتمندترین فرد کره جنوبی

او در سال ۱۹۹۳ یک جمله به کارمندانش گفته است که شاید ماندگارترین و تاریخی‌ترین جمله الهام‌بخش او باشد: «بگذارید همه چیز را به جز زنان و فرزندانمان تغییر دهیم.» شیوه مدیریت او برانگیختن انگیزه و احساسات کارمندان و کارگران و رفتن سراغ تولید محصولات جدید بود.

آقای لی در سال ۲۰۰۸ و به دنبال برخی اتهامات فرار مالیاتی و اختلاس از سمت خود کناره‌گیری کرد ولی دوباره سال ۲۰۱۰ مدیرعامل گروه کارخانجان سامسونگ الکترونیکس شد. در سال ۲۰۱۴ و پس از اولین حمله قلبی، از مدیرعاملی سامسونگ کنار رفت.

نشریه فوربس ثورت این شخص را ۲۱ میلیارد دلار تخمین زده است تا در باشگاه ثروتمندترین افراد جهان عضو باشد و ثروتمندترین فرد در کشور کره جنوبی شناخته شود.

درگذشت لی باعث شده بحث‌های جانشینی او داغ شود. لی جائه یونگ، پسر لی کان هی در این مدت ریاست سامسونگ را برعهده داشته است ولی برای جانشینی رسمی او با موانع و مشکلات حقوقی روبرو است.

یونگ در رسوایی فساد مالی رئیس‌جمهور سابق کره جنوبی نامش مطرح شد و یک سال در زندان به سر برد. افزون بر این، براساس قوانین کره جنوبی، اگر یونگ بخواهد دارایی پدرش را به ارث ببرد؛ باید چندین میلیون دلار مالیات بر ارث بدهد که درصد سهام خانواده لی را در این شرکت به خطر می‌اندازد.

منبع

   
2 نظرات
  1. Amir می گوید

    جالب بود

  2. ... می گوید

    خدا رهمتش کنه واقعا سامسونگ حرف نداره، من تلویزیون ال سی دی سال ۹۰ خریدم هنوز که هنوزه مثل ساعت کار میکنه هزار برابر از این ال ای دیا بهتره از همه نظر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.