چرا باید لوله های وسایل گرمایشی را رسوب گیری کنیم؟

0

رپورتاژ

خالص نبودن آب لوله کشی شده به ساختمان‌ها و وجود املاح مختلف در آن مشکلات زیادی را در لوله‌ها به وجود می‌آورد. رسوب این املاح در دیواره لوله‌ها باعث کاهش قطر لوله و افت فشار و حتی گرفتگی و قطع جریان آب می‌شود. گاه این صدمات بالاتر رفته و ترکیدگی و نشت آب را نیز به دنبال دارد. این چالش در استفاده از وسایل گرمایشی که آب در آن جریان دارد نیز وجود دارد و عملکرد آنان را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

اما سوالی که مطرح می‌شود این است که چگونه از به وجود آمدن این مشکلات و رسوب در لوله‌ها جلوگیری کنیم؟ رسوب زدایی و سرویس دوره‌‌ای وسایل گرمایشی چون پکیج و آبگرمکن، باعث جلوگیری از به وجود آمدن خسارات ناشی از رسوب گرفتگی لوله‌ها می‌شود. از آنجایی که رسوب زدایی لوله‌ها با اسید شویی انجام می‌گیرد بهتر است این عمل توسط تکنسین‌های مجرب صورت گیرد. مرکز خدمات تاسیسات گرمایشی و سرمایشی آچارباز، یکی از مراکز معتبر اعزام تعمیرکار حرفه‌ای تعمیر و رسوب زدایی پکیج و آبگرمن در کشور است که با کلیک روی لینک https://a4baz.com/hvac امکان درخواست خدمات تاسیسات به صورت آنلاین مقدور است. شما می‌توانید از طریق سایت، وب اپ و یا اپلیکیشن آچارباز اقدام به ثبت درخواست کارشناس تعمیر در محل کنید.

جرم گیری چه زمانی باید انجام گیرد؟

اغلب گرفتگی و وجود رسوب در لوله‌ها با نشانه‌هایی همراه است که شما با توجه به آنان می‌توانید از زمانی که لازم است رسوب زدایی انجام گیرد مطلع شوید. این نشانه‌های رسوب گرفتگی در وسایل که شامل موارد زیر است:

 1. به گوش رسیدن صداهای غیرعادی از آبگرمکن و پکیج
 2. گرم و سرد شدن مرتب آب
 3. کم شدن فشار آب گرم در شیرها
 4. گرم نشدن کامل رادیاتور
 5. افزایش فشار در پکیج
 6. طولانی شدن زمان گرم شدن اب در پکیج و ابگرمکن
 7. خاموش شدن آبگرمکن و پکیج با نمایش خطای مربوط به افت فشار آب
 8. کاهش راندمان سیستم‌های گرمایشی

تا به این قسمت از مقاله، دلایل و اهمیت رسوب زدایی را با شما مطرح کردیم و از نحوه تشخیص رسوب گرفتگی صحبت کردید. حال پس از تشخیص نوبت به اقدام است. در ادامه نحوه رسوب زدایی آبگرمکن و پکیج را به شما آموزش دهیم. ما را همراهی کنید.

چگونه لوله های پکیج گرمایشی را رسوب زدایی کنیم؟

نمایش کدهای خطا مانند: ۷۰،۴۰،۸۰، در پکیج ایران رادیاتور و نشانه‌هایی‌ چون شنیده شدن صداهای غیر طبیعی از لوله‌ها مانند صدای خرخر، گرم و سرد شدن آب و … کاربران پکیج را از نیاز به رسوب زدایی آگاه می‌سازد. برای رسوب زدایی نیاز به دانش و مهارت فنی کافی ‌است و انجام این عمل بدون داشتن تجربه کافی ممکن است خسارت‌هاس سنگین و گاه جبران ناپذیری را به پکیج وارد سازد. برای جلوگیری از ورود آسیب به قطعات پکیج و ایجاد هزینه‌های تعمیر بالا در دستگاه، با کلیک روی لینک https://a4baz.com/hvac/heating-package درخواست اعزام یک کارشناس مجرب تعمیر و سرویس پکیج و لوازم گرمایشی بدهید با تمام این موارد، آگاهی و یادگیری نحوه رسوب زدایی پکیج، می‌تواند برای شما در زمانی که کارشناس در دسترس نیست، مفید باشد.

 • در مرحله اول، برق و گاز ورودی به دستگاه را قطع کنید
 • اینک کاور پکیج را خارج کنید.
 • شیر ورودی آب به دستگاه را ببندید و شیر پرکن و یکی از شیرهای آب گرم را باز کنید تا آب درون سیستم تخلیه شود.
 • در مرحله چهارم لازم است مبدل پکیج را باز کنید.
 • از یک پمپ استفاده کرده و یک سر شیلنگ را به مبدل و سر دیگر را به خروجی پمپ وصل کنید. سپس پمپ را درون سطل آب حاوی جوهر نمک قرار دهید.
 • به خروجی دیگر مبدل نیز یک شیلنگ وصل کرده و آن را درون یک سطل قرار دهید تا آب حاصل از رسوب زدایی درون آن بریزد.
 • پمپ را روشن کرده و اجازه دهید به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه آب در درون مبدل جریان پیدا کند.

درصورت باقی ماندن رسوبات در مبدل ثانویه، آن را روی حرارت مستقیم قرار داده و با چکش به آن ضربه بزنید. این کار باعث جدا شدن رسوبات از آن خواهد شد. فقط توجه کنید که این روش مختص مبدل ثانویه است و در صورت انجام آن بر روی مبدل اولیه، به مبدل آسیب خواهید زد.

پاک کردن رسوب از لوله های آبگرمکن

آبگرمکن‌های دیواری را می‌توان با دو روش رسوب زدایی کرد. این روش‌ها شامل روش ثقلی و پمپی می‌شوند. کارشناس تعمیر آبگرمکن با توجه به تجربه خود با یکی از این روش‌ها که همراه با اسید شویی هستند، جهت رسوب زدایی اقدام می‌کند. شما می‌توانید با مرکز تعمیر آبگرمکن آچارباز تماس گرفته و یا با ثبت درخواست خود در https://a4baz.com/hvac/water-heater تقاضای اعزام تعمیرکار آبگرمکن به منزل را در تهران  بدهید.

برای رسوب گیری به روش ثقلی تجهیزاتی چون: پمپ اسیدشویی، گالن اسید و گالن آب، یک گالن بزرگ برای ریختن اسید در آن،یک شیلنگ، یک لوله پلاستیکی،قیف، عینک و ماسک نیاز است. پس از تامین تجهیزات لازم مراحل زیر را طی کنید:

 1. آبگرمکن را خاموش و مبدل گرمایی را از آبگرمکن جدا کنید
 2. شیر ورودی آب آبگرمکن را ببندید.
 3. مبدل گرمایی را توسط آچار مخصوص باز کنید و از تخلیه آب درون آن مطمئن شوید.
 4. به یک سر لوله مبدل شیلنگ لاستیکی و به سر دیگر آن یک لوله پلاستیکی را وصل کنید.
 5. لوله پلاستیکی لازم اس از سطح مبدل گرمایی حدود ۱ متر بالاتر قرار باشد.
 6. قیف را در قسمت بالایی لوله قرار دهید.
 7. مبدل گرمایی را در تشت پلاستیکی بگذارید.
 8. درون تشت آب بریزید تا از آسیب ناشی از پاشش اسید خروجی از مبدل به بیرون، جلوگیری کنید
 9. در این مرحله با دقت و بسیار آرام اسید را در قیف بریزید.
 10. اسید به حالت کف آلود از سمت دیگر خارج خواهد شد.
 11. زمانی که متوجه شدید کف اسید گرفته شده است، کار را متوقف کنید.
 12. در پایان کار مبدل گرمایی را با همین روش به کمک آب بشویید و در جای خود قرار دهید.

چگونه از ایجاد رسوب در لوله‌های وسایل گرمایشی  جلوگیری کنیم؟

همیشه به یاد داشته باشید که جلوگیری از مشکل، بسیار آسان‌تر از رفع آن است. جهت جلوگیری از ایجاد رسوب در لوله‌های آبگرمکن و پکیج به موارد زیر عمل کنید:

 • مهم‌تر از هر چیز این است که هیچگاه سرویس به موقع پکیج و آبگرمکن را فراموش نکنید.
 • قبل از راه اندازی پکیج و آبگرمکن از محلول‌های ضد رسوب استفاده کنید.
 • در مسیر آب ورودی به درون لوله‌های دستگاه، از یک فیلتر استفاده کنید.

سرویس و تعمیر پکیج و آبگرمکن توسط کارشناسان ماهر و باتجربه، بسیار اهمیت دارد و بی توجهی به این مورد و تعمیر این دستگاه‌ها توسط افراد بی‌تجربه مشکلات بسیاری را به دنبال خواهد داشت که شاید رفع آن مدت‌ زمان ببرد و یا غیر ممکن باشد.

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.