چرا باید لوله های وسایل گرمایشی را رسوب گیری کنیم؟

0

رپورتاژ

خالص نبودن آب لوله کشی شده به ساختمان‌ها و وجود املاح مختلف در آن مشکلات زیادی را در لوله‌ها به وجود می‌آورد. رسوب این املاح در دیواره لوله‌ها باعث کاهش قطر لوله و افت فشار و حتی گرفتگی و قطع جریان آب می‌شود. گاه این صدمات بالاتر رفته و ترکیدگی و نشت آب را نیز به دنبال دارد. این چالش در استفاده از وسایل گرمایشی که آب در آن جریان دارد نیز وجود دارد و عملکرد آنان را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

اما سوالی که مطرح می‌شود این است که چگونه از به وجود آمدن این مشکلات و رسوب در لوله‌ها جلوگیری کنیم؟ رسوب زدایی و سرویس دوره‌‌ای وسایل گرمایشی چون پکیج و آبگرمکن، باعث جلوگیری از به وجود آمدن خسارات ناشی از رسوب گرفتگی لوله‌ها می‌شود. از آنجایی که رسوب زدایی لوله‌ها با اسید شویی انجام می‌گیرد بهتر است این عمل توسط تکنسین‌های مجرب صورت گیرد. مرکز خدمات تاسیسات گرمایشی و سرمایشی آچارباز، یکی از مراکز معتبر اعزام تعمیرکار حرفه‌ای تعمیر و رسوب زدایی پکیج و آبگرمن در کشور است که با کلیک روی لینک https://a4baz.com/hvac امکان درخواست خدمات تاسیسات به صورت آنلاین مقدور است. شما می‌توانید از طریق سایت، وب اپ و یا اپلیکیشن آچارباز اقدام به ثبت درخواست کارشناس تعمیر در محل کنید.

جرم گیری چه زمانی باید انجام گیرد؟

اغلب گرفتگی و وجود رسوب در لوله‌ها با نشانه‌هایی همراه است که شما با توجه به آنان می‌توانید از زمانی که لازم است رسوب زدایی انجام گیرد مطلع شوید. این نشانه‌های رسوب گرفتگی در وسایل که شامل موارد زیر است:

 1. به گوش رسیدن صداهای غیرعادی از آبگرمکن و پکیج
 2. گرم و سرد شدن مرتب آب
 3. کم شدن فشار آب گرم در شیرها
 4. گرم نشدن کامل رادیاتور
 5. افزایش فشار در پکیج
 6. طولانی شدن زمان گرم شدن اب در پکیج و ابگرمکن
 7. خاموش شدن آبگرمکن و پکیج با نمایش خطای مربوط به افت فشار آب
 8. کاهش راندمان سیستم‌های گرمایشی

تا به این قسمت از مقاله، دلایل و اهمیت رسوب زدایی را با شما مطرح کردیم و از نحوه تشخیص رسوب گرفتگی صحبت کردید. حال پس از تشخیص نوبت به اقدام است. در ادامه نحوه رسوب زدایی آبگرمکن و پکیج را به شما آموزش دهیم. ما را همراهی کنید.

چگونه لوله های پکیج گرمایشی را رسوب زدایی کنیم؟

نمایش کدهای خطا مانند: 70،40،80، در پکیج ایران رادیاتور و نشانه‌هایی‌ چون شنیده شدن صداهای غیر طبیعی از لوله‌ها مانند صدای خرخر، گرم و سرد شدن آب و … کاربران پکیج را از نیاز به رسوب زدایی آگاه می‌سازد. برای رسوب زدایی نیاز به دانش و مهارت فنی کافی ‌است و انجام این عمل بدون داشتن تجربه کافی ممکن است خسارت‌هاس سنگین و گاه جبران ناپذیری را به پکیج وارد سازد. برای جلوگیری از ورود آسیب به قطعات پکیج و ایجاد هزینه‌های تعمیر بالا در دستگاه، با کلیک روی لینک https://a4baz.com/hvac/heating-package درخواست اعزام یک کارشناس مجرب تعمیر و سرویس پکیج و لوازم گرمایشی بدهید با تمام این موارد، آگاهی و یادگیری نحوه رسوب زدایی پکیج، می‌تواند برای شما در زمانی که کارشناس در دسترس نیست، مفید باشد.

 • در مرحله اول، برق و گاز ورودی به دستگاه را قطع کنید
 • اینک کاور پکیج را خارج کنید.
 • شیر ورودی آب به دستگاه را ببندید و شیر پرکن و یکی از شیرهای آب گرم را باز کنید تا آب درون سیستم تخلیه شود.
 • در مرحله چهارم لازم است مبدل پکیج را باز کنید.
 • از یک پمپ استفاده کرده و یک سر شیلنگ را به مبدل و سر دیگر را به خروجی پمپ وصل کنید. سپس پمپ را درون سطل آب حاوی جوهر نمک قرار دهید.
 • به خروجی دیگر مبدل نیز یک شیلنگ وصل کرده و آن را درون یک سطل قرار دهید تا آب حاصل از رسوب زدایی درون آن بریزد.
 • پمپ را روشن کرده و اجازه دهید به مدت 15 الی 20 دقیقه آب در درون مبدل جریان پیدا کند.

درصورت باقی ماندن رسوبات در مبدل ثانویه، آن را روی حرارت مستقیم قرار داده و با چکش به آن ضربه بزنید. این کار باعث جدا شدن رسوبات از آن خواهد شد. فقط توجه کنید که این روش مختص مبدل ثانویه است و در صورت انجام آن بر روی مبدل اولیه، به مبدل آسیب خواهید زد.

پاک کردن رسوب از لوله های آبگرمکن

آبگرمکن‌های دیواری را می‌توان با دو روش رسوب زدایی کرد. این روش‌ها شامل روش ثقلی و پمپی می‌شوند. کارشناس تعمیر آبگرمکن با توجه به تجربه خود با یکی از این روش‌ها که همراه با اسید شویی هستند، جهت رسوب زدایی اقدام می‌کند. شما می‌توانید با مرکز تعمیر آبگرمکن آچارباز تماس گرفته و یا با ثبت درخواست خود در https://a4baz.com/hvac/water-heater تقاضای اعزام تعمیرکار آبگرمکن به منزل را در تهران  بدهید.

برای رسوب گیری به روش ثقلی تجهیزاتی چون: پمپ اسیدشویی، گالن اسید و گالن آب، یک گالن بزرگ برای ریختن اسید در آن،یک شیلنگ، یک لوله پلاستیکی،قیف، عینک و ماسک نیاز است. پس از تامین تجهیزات لازم مراحل زیر را طی کنید:

 1. آبگرمکن را خاموش و مبدل گرمایی را از آبگرمکن جدا کنید
 2. شیر ورودی آب آبگرمکن را ببندید.
 3. مبدل گرمایی را توسط آچار مخصوص باز کنید و از تخلیه آب درون آن مطمئن شوید.
 4. به یک سر لوله مبدل شیلنگ لاستیکی و به سر دیگر آن یک لوله پلاستیکی را وصل کنید.
 5. لوله پلاستیکی لازم اس از سطح مبدل گرمایی حدود 1 متر بالاتر قرار باشد.
 6. قیف را در قسمت بالایی لوله قرار دهید.
 7. مبدل گرمایی را در تشت پلاستیکی بگذارید.
 8. درون تشت آب بریزید تا از آسیب ناشی از پاشش اسید خروجی از مبدل به بیرون، جلوگیری کنید
 9. در این مرحله با دقت و بسیار آرام اسید را در قیف بریزید.
 10. اسید به حالت کف آلود از سمت دیگر خارج خواهد شد.
 11. زمانی که متوجه شدید کف اسید گرفته شده است، کار را متوقف کنید.
 12. در پایان کار مبدل گرمایی را با همین روش به کمک آب بشویید و در جای خود قرار دهید.

چگونه از ایجاد رسوب در لوله‌های وسایل گرمایشی  جلوگیری کنیم؟

همیشه به یاد داشته باشید که جلوگیری از مشکل، بسیار آسان‌تر از رفع آن است. جهت جلوگیری از ایجاد رسوب در لوله‌های آبگرمکن و پکیج به موارد زیر عمل کنید:

 • مهم‌تر از هر چیز این است که هیچگاه سرویس به موقع پکیج و آبگرمکن را فراموش نکنید.
 • قبل از راه اندازی پکیج و آبگرمکن از محلول‌های ضد رسوب استفاده کنید.
 • در مسیر آب ورودی به درون لوله‌های دستگاه، از یک فیلتر استفاده کنید.

سرویس و تعمیر پکیج و آبگرمکن توسط کارشناسان ماهر و باتجربه، بسیار اهمیت دارد و بی توجهی به این مورد و تعمیر این دستگاه‌ها توسط افراد بی‌تجربه مشکلات بسیاری را به دنبال خواهد داشت که شاید رفع آن مدت‌ زمان ببرد و یا غیر ممکن باشد.

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

عکس های رنگی مردم «عادی» در دوران استالین که توسط یک دیپلمات آمریکایی که به دلیل جاسوسی اخراج شد،…

زندگی مردم عادی چیزی است که آنچنان که باید و شاید ثبت نمی‌شود. مورخی را تصور کنید که پنج دهه بعد بخواهد در مورد تاریخ الان ایران تحقیق کند. او احتمالا انبوهی از روزنامه‌های و مجلات و کتاب‌ها و مصاحبه‌های شفاهی و آمارها یا اطلاعات سایت‌ها را…

21 مهارتی که ای کاش در مدرسه یا جای دیگر مقدمات آنها را به ما می‌آموختند!

درس و دانشگاه بسیارند، اما وقتی وارد کار واقعی و زندگی می‌شوید می‌بینید که مهارت‌های زیادی لازم دارید تا تبدیل به یک آدم موفق شوید یا به آرامش و خوشبختی بیشتری در زندگی برسید. گاهی دوره‌های آموزشی خوبی برای آنها وجود دارد و گاهی هم باید…

خوشمزه‌ترین غذاهای کشورهای مختلف دنیا از دید میدجرنی- قسمت دوم

در قسمت دوم خوشمزه‌ترین غذاهای کشورهای مختلف ما باز غذاهای لذیذ و گاه عجیبی از کشورهای مختلف می‌بینیم. این تصاویر توسط میدجرنی با اطلاعاتی که به آن داده‌اند، بازسازی شده‌اند.قسمت اول این پست را در اینجا ببینید.شیلیبلژیک:…

عکس‌های این عکاس فرانسوی مانند تابلوهای نقاشی زیبای سبک امپرسیونیسم هستند

امپرسیونیسم یک جنبش هنری است که در اواخر قرن نوزدهم، عمدتاً در فرانسه ظهور کرد. مشخصه آن تاکید بر ثبت اثرات زودگذر نور و رنگ در دنیای طبیعی است. نقاشان امپرسیونیست به دنبال این بودند که برداشت‌های دیداری فوری خود را از یک صحنه به تصویر…

جستجو برای جیمز باند بعدی – طرفداران جیمز باند یکی از این 11 نفر را جیمز باند بعدی می‌دانند

جیمز باند یک شخصیت خیالی است که توسط نویسنده بریتانیایی یان فلمینگ خلق شده. باند یک مامور سرویس مخفی بریتانیایی ظریف و پیچیده است که با کد 007 نیز شناخته می‌شود. او اولین حضور خود را در رمان «کازینو رویال» فلمینگ در سال 1953 انجام داد و از…

سری جدیدی از عکس‌های جذاب مقایسه‌ای زمان قدیم و جدید مکان‌ها و شهرها

عکس‌های «قبل و بعد» یا عکس‌های یک مکان بعد از گذشت زمان مدید، به چند دلیل جالب از آب درمی‌آیند:دگرگونی دیداری: انسان‌ها به طور طبیعی به سمت تغییرات و دگرگونی‌های بصری گرایش دارند. عکس‌های قبل و بعد تصویری واضح و قابل توجه از پیشرفت،…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / خدمات فیزیوتراپی /لیفت صورت در تهران / کمربند طبی / زانوبند زاپیامکس / فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن / biniclinic.com / کمربند پلاتینر / مراقبت پوست / مهدکودک فلکه اول تهرانپارس / سایت نوید / روپوش پزشکی / سرور مجازی ایران /بای پپ / ویدیوهای دیدنی /بهترین فیزیوتراپی تهران /خرید سیفتی باکس / کمربند پلاتینر / محصولات پوستی بیوآکوا رو تا 60 درصد تخفیف از فروشگاه رومدباش بخر / ویکی درمان / عمل بینی /خرید پروتز مو /حرف آخر /کاندوم / خرید سرور مجازی / بهترین کلینیک زخم تهران /فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی / مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /آموزش تزریق ژل و بوتاکس /چاپ فلش / لاغری فوری / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم /شیشه اتومبیل /درمانکده / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی /فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی شاواز /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /خرید خودنویس /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /سریال ایرانی کول دانلود /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /کاشت مو / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش /فروشگاه اینترنتی زنبیل /خرید ساعت دیواری /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /چاپ کلاه /کاشت مو /کاشت مو /پزشکا /قیمت ساک پارچه ای /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /مجتمع فنی ونک /داروخانه آنلاین تینا /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5