آی‌فون ۱۲ در برزیل گران‌تر از همه جای دنیاست!

1

از جمعه گذشته، پیش‌خرید آیفون ۱۲ مینی و آیفون ۱۲ پرو مکس آغاز شده است. اپل اعلام کرده از ۲۰ نوامبر مجموعه کامل گوشی‌های آیفون ۲۰۲۰ را در بیشتر کشورها از جمله کشور برزیل عرضه می‌کند.

از این جهت نام کشور برزیل را بردیم؛ چون آی‌فون ۱۲ در برزیل به صورت نسبی گران‌تر از همه جای دنیا فروخته می‌شود. البته، ممکن است طی چند هفته آینده این رتبه را از دست بدهد.

پیش‌خرید آیفون‌های ۱۲ در برزیل از روز ۱۳ نوامبر آغاز می‌شود و یک هفته پس از آن در خرده‌فروشی‌های به صورت رسمی عرضه خواهد شد. اپل قیمت‌های محلی این گوشی‌ها را مشخص و اعلام کرده که چندان به مذاق برزیلی‌ها حوش نیامده است.

پیش از این، وب‌سایت برزیلی Tecnoblog دریافته بود این کشور گران‌ترین آیفون ۱۲ جهان را در مقایسه با سایر کشورها دارد.

برزیل و هند در صدر جدول

مشتریانی که قصد دارند آیفون ۱۲ مینی با ظرفیت ۶۴ گیگابایت را در برزیل خریداری کنند؛ باید ۶۹۹۹ رئال معادل ۱۲۷۰ دلار امریکا بپردازند. ایتالیا کشور بعدی از نظر فروش گران‌ترین آیفون جهان است. باز در این کشور آیفون ۱۲ مینی ۶۴ گیگابایتی با قیمت ۸۳۹ یورو معادل ۹۹۶ دلار به فروش می‌رسد. در خود امریکا آیفون ۱۲ مینی با قیمت تمام شده ۷۲۹ دلار فروخته می‌شود.

اگر بخواهیم قیمت‌های آیفون ۱۲ پرو مکس ۵۱۲ گیگابایتی را در کشورهای مختلف مقایسه کنیم؛ تفاوت قیمتی بسیار زیادی می‌بینیم. برزیل دوباره فروشنده گران‌ترین آیفون ۱۲ پرو مکس با قیمت ۱۳۹۹۹ رئال معادل ۲۵۳۵ دلار است.

هند دومین کشور فروشنده همین مدل به قیمت بسیار بالا است. در هند آیفون ۱۲ پرو مکس ۵۱۲ گیگابایتی به قیمت ۱۵۹.۰۰۰ روپیه معادل ۲۱۵۹ دلار فروخته خواهد شد. در امریکا گران‌ترین آیفون ۱۲ پرو مکس قیمت تمام شده ۱۳۹۹ دلار را دارد.

در زیر می‌توانید قیمت آیفون‌های ۱۲ پرو مینی (۶۴ گیگابایت) و آیفون ۱۲ پرو مکس (۵۱۲ گیگابایت) در کشورهای مختلف را به گزارش سایت Tecnoblog مشاهده کنید:

آیفون ۱۲ مینی (۶۴ گیگابایت)

برزیل: ۱۲۶۸ دلار

ایتالیا: ۹۹۶ دلار

پرتغال: ۹۸۴ دلار

مکزیک: ۹۶۷ دلار

فرانسه: ۹۶۱ دلار

هند: ۹۴۴ دلار

ژاپن: ۷۹۵ دلار

هنگ‌کنگ: ۷۷۴ دلار

امریکا: ۷۲۹ دلار

آیفون ۱۲ پرو مکس (۵۱۲ گیگابایت)

برزیل: ۲۵۳۵ دلار

هند: ۲۱۵۹ دلار

ایتالیا: ۱۹۴۶ دلار

پرتغال: ۱۹۳۴ دلار

فرانسه: ۱۹۱۱ دلار

آلمان: ۱۸۵۲ دلار

ژاپن: ۱۶۰۲ دلار

هنگ‌کنگ: ۱۵۲۳ دلار

امریکا: ۱۳۹۹ دلار

باید اشاره کنیم که برزیل در هفته‌های آتی مقام اول فروشنده گران‌ترین آیفون ۱۲ را از دست می‌دهد؛ چون هنوز این گوشی‌ها در کشور آرژانتین عرضه نشده‌اند. به طور کلی، آیفون ۱۲ در آرژانتین گران‌تر از برزیل خواهد بود.

اپل درباره نحوه قیمت‌گذاری گوشی‌های آیفون در کشورهای مختلف هیچ توضیحی نداده است ولی به رسم معمول براساس مالیات و ارز هر کشور، این قیمت‌ها به دست می‌آیند. به عنوان مثال، در کشورهای برزیل و هند، دولت مالیات‌های بالای برای دستگاه‌هایی که در داخل خاک‌شان تولید نمی‌شوند؛ در نظر می‌گیرد.

واحد پول محلی این کشورها هم در تعیین قیمت آیفون‌ها تاثیرگذار است. اپل باید قیمت‌های بالاتری برای محصولات خود در نظر بگیرد تا نوسانات ارز روی کسب‌وکارش تاثیر نگذارد و متضرر نشود. در کشوری مانند برزیل نوسانات ارز بسیار بالا است.

اگر اپل در ایران نمایندگی رسمی و مجوز فروش داشت؛ احتمالا ایران بالاتر از برزیل و هند در رتبه نخست فروش گران‌ترین آیفون ۱۲ دنیا قرار می‌گرفت!

منبع


 
1 نظر
  1. کامران می گوید

    البته اگر در ایران نمایندگی میداشت ارزش پول ملی اینجوری نمیشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.