چگونه این قطعه صوتی مهندسی‌سازی شده بر اساس دانش اعصاب، در ۸ دقیقه اضطراب شما را کم می‌کند؟!

3

کمتر کسی است که بتواند ادعا کند در زندگی تنش و اضطراب ندارد. راه‌های مختلفی برای کاهش اضطراب وجود دارد:

مثلا شما می‌توانید با ورزش شدید و کوتاه‌مدت، دیدار مرتب با دوستان خود، مراقبت از گیاهان باغچه، پیاده‌روی یا یوگا به آرامش نسبی برسید.

در این میان البته موسیقی جایگاه خاص و ویژه خودش را دارد و هر کدام از ماها قطعاتی در ذهن داریم که وقتی به آنها گوش می‌کنیم، آرامش پیدا می‌کنیم.

اما ما اغلب فکر نمی‌کنیم که چرا برخی قطعات موسیقی و ترانه‌ها آرامش‌بخش هستند و بعضی‌ها نه. آیا با بررسی اجزا و کیفیت آنها می‌توانیم به جایی برسیم؟

به عبارت دیگر با مهندسی معکوس می‌توانیم قطعه موسیقی بسازیم که کارکرد اصلی‌اش آرامش‌بخشی باشد؟

ادعا شده که قطعه موسیقی که در پایان این پست می‌توانید دانلود کنید و بشنوید، واکنش‌های عصبی ویژه‌ای را می‌تواند در مغزتان برانگیزاند که ظرف تنها ۸ دقیقه منجر به کاهش اضطراب شما بشود.

تاریخچه ساخت این قطعه موسیقی به سال ۲۰۱۱ برمی‌گردد. در این زمان گروه موسیقی بریتانیایی به نام Marconi Union با یک تراپیست صدا، همکاری کردند تا قطعه موسیقی به نام بی‌وزنی یا Weightlessness را بسازد.

باز ادعا شده که این قطعه موسیقی همه تاثیرات افزایش آرامش، مانند کاهش ضربان قلب و فشار خون و کاهش اضطراب و تنش را می‌تواند در بر داشته باشد.

پژوهشگران برای تست این موسیقی آن را برای ۴۰ زن پخش کردند و بعد میزان تنقس و فعالیت مغز و فشار خون آنها را اندازه‌گیری کردند و متوجه شدند که نسبت به ترانه‌های آرامش‌بخش دیگر، ۱۱ درصد مؤثرتر است. نتیجه این تحقیق و بررسی را هم در نشریه تلگراف منتشر کردند.

این قطعه موسیقی با یک ریتم یکنواخت با ضرب‌آهنگ ۶۰ در دققیقه شروع می‌شود و بعد به آرامی به ۵۰ می‌رسد. طول مدت آن نه کوتاه است و نه بیش از حد طولانی. ساختار آن هم طوری طراحی شده که شادی و آرامش را القا کند.

ملودی آن تکرار نمی‌شود تا مغز ناخودآگاه به ورطه پیشبینی قسمت بعدی قطعه نیفتد و کاملا به سمت خاموشی و آرمیدگی راهنمایی شود.

پس این قطعه موسیقی را دانلود کنید و هر وقت مضطرب بود، نفش عمیقی بکشید و در آرامش گوش کنید و برای ما در مورد تاثیرش بنویسید. امیدوارم به دردتان بخورد!

لینک دانلود

منبع

 
3 نظرات
  1. اباذرنفیسی می گوید

    سلام. برای من کاملا برعکس عمل کرد. بطوری که بیش از یگدقیقه اول را نتونستم تحمل کنم و قبلش هم اضطراب خاصی نداشتم. اما سریعا مضطرب شدم

  2. سعید می گوید

    مطلقا نه آرامبخشه نه حتی قشنگه. ممکنه یه مقدار بهتون استرس و افسردگی هم بده

  3. armin می گوید

    شاهکار بود، دستمریزاد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.