کیت وینسلت نفس خود را ۷ دقیقه و ۱۴ ثانیه در زیر آب نگه داشت و رکورد تام کروز را شکست!

0

مطابق خبری که امروز منتشر شده، هنگام فیلمبرداری فیلم آواتار ۲، کیت وینسلت -هنرپیشه نامدار هالیوود- یک رکورد شخصی قابل توجه به جا گذشته و توانسته رکورد مشابه تام کروز را بشکند.

تام کروز پیش از این وقتی در یکی از قسمت‌های فیلم ماموریت غیرممکن یعنی Mission: Impossible – Rogue Nation بازی می‌کرد، شش دقیقه نفش خود را زیر آب حبس کرده بود.

شاید بدانید که تام کروز همیشه اصرار دارد تا جایی که می‌شد صحنه‌های اکشن فیلم‌ها را خودش بازی کند و حتی چند باری هم به خاطر شرکت در فعالیت‌های خطرناک، مصدوم هم شده است.

اما حالا کیت وینسلت ۴۵ ساله که در پروژه آواتار جیمز کامرون حضور دارد، اعلام کرده که ۷ دقیقه و ۱۴ ثانیه زیر آب سر کرده است.

او از طریق اکانت رسمی آواتار در توییتر اعلام کرده که در حین فیلمبرداری غواصی یاد گرفته و با هیجان از رکورد خود یاد کرده است.

خب، این چالش‌های شخصی عجیب برای خیلی‌ها که به محض بالا رفتن سنشان از ۳۰ سالگی، احساس پیری می‌کنند، می‌تواند جالب باشد.

اما سوالی که مطرح می‌شود که واقعا یک انسان چقدر می‌تواند زیر سطح آب سر کند و نیاز به نفس‌گیری در سطح آب پیدا نکند. چون واقعا این اعداد برای ما باورکردنی نیستند.

قسمت عمده‌ای از موفقیت غواص‌ها علاوه بر نفس‌گیری اولیه خوب و حجم خوب ریه و یادگیری شیوه مصرف هوای ذخیره، به چیزی به نام رفلکس غواصی برمی‌گردد. یعنی عواص‌های حرفه‌ای یاد می‌گیرند که در متابولیسم بدن خود را پایین بیاورند. آنها حتی می‌توانند تعداد ضربان قلب خود را به ۵۰ درصد شرایط عادی و حتی پایین‌تر برسانند! البته آب سرد خودش هم به کاهش متابولیسم کمک می‌کند.

یک چیز مهم دیگر این است که برای ثبت رکوردها، غواص‌ها ابتدا اکسیژن خالص تنفس  می‌کنند و بعد به زیر سطج آب می‌روند.

اما اعداد کتاب رکوردهای گینس از رکورد تام کروز و کیت ونیسلت هم عجیب‌تر هستند.

در سال ۲۰۱۲ یک غواص آلمانی به نام تام سیه‌تاس رکورد ۲۲ دقیقه و ۲۲ ثانیه را ثبت کرد و ۲۲ ثانیه رکورد جهان را بهتر کرد. البته در کتاب رکوردها، این رکورد به خاطر استفاده از اکسیژن خالص پیش از آن ثبت نشده است.

در قسمت بانوان رکورد ۱۸ دقیقه و ۳۲ ثانیه است که در سال ۲۰۰۹ توسط یک یک برزیلی به نام کارولین مایر ثبت شد. او هم این موفقیت را با تنفس اکسیژن خالص قبل از تلاش، ثبت کرد.

فعلا در کتاب رکوردهای گینس در بخش آقایان و خانم‌ها و بدون استفاده از اکسیژن رکوردهای آقایان و خانم‌ها به ترتیب ۱۱ ثانیه و ۳۵ ثانیه و ۸ دقیقه و ۲۳ ثانیه است.

منبع بخش دوم پست: +

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.