جهنم فقط ۲۰۰ سال نوری از ما فاصله دارد! کشف سیاره‌ای با اقیانوس‌های گدازه و باران صخره!

0

معمولا تا صحبت از سیاره‌های منظومه‌های دیگر می‌شود، بی‌درنگ از خودمان می‌پرسیم که آیا شرایط زندگی در آنها وجود دارد یا نه. اما سیاره‌ای که امروز می‌خواهیم در مورد صحبت کنیم، هر شرایطی را داراست به جز امکان برقراری حیات. در واقع این سیاره که اندازه‌ای تقریبا به کره زمین دارد، دوزخی مجسم است.

در سال ۲۰۱۸، اخترشناسان سیاره K2-141b را کشف کردند و در مقاله‌ای که منتشر کردند، ویژگی‌های آن راتوضیح دادند.

همان طور که گفتیم اندازه این سیاره تقریبا به اندازه کره زمین است. از انجا که این سیاره در فاصله نزدیک به کوتوله سرخ قرار دارد، عملا سیاره‌ای گدازه‌ای و سوزان محسوب می‌شود. در سطح اینگونه سیارات اقیانوس‌هایی از گدازه جریان دارد.

اما آنچه شرایط این سیاره را شاخص می‌کند آب و هوای آن است. در واقع سطح و اقیانوس‌ها و حتی جو این سیاره، تماما از صخره ساخته شده است. توضیح می‌دهیم:

با استفاده از شبیه‌سازی کامپیوتری مشخص شده که دو سوم این سیاره به صورت ثابت رو به کوتوله سرخ قرار دارد و همیشه در این قسمت‌های روز است. به عبارت دیگر سیاره از نظر گرانشی قفل شده است و حرکت چرخشی به دور خود ندارد.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

در حالی که در قسمت تاریک و شب آن دما همیشه حدود منفی ۲۰۰ درجه سانتیگراد است، در قسمت روز آن دما بسیار بالاست: سه هزار درجه سانتیگراد!

این دما نه‌تنها برای ذوب صخره‌های کافی است، بلکه آنها را تبدیل به بخار می‌کند و نوعی جو خاص نازک از صخره‌های بخار شده ایجاد می‌کند.

همین جو صخره‌ای مشابه چرخه آب در زمین، یک چرخه ایجاد می‌کند. یعنی با جریان باد به سوی دیگر سیاره می‌رود، در آنجا شروع به بارش می‌کند، به گدازه تبدیل می‌شود و بعد با جریان گدازه به سمت تاریک برمی‌گردد.

این شرایط دهشتناک باعث می‌شود که سیاره همیشه از سمتی به آهستگی خرده و بعد بازیابی شود و شکل سیاره همیشه به تدریج تغییر می‌کند.

گروه دانشمندان هنوز مشغول تایید اطلاعات فوق توسط تلسکوپ فضایی اسپیتزر هستند و منتظر هستند تا در سال ۲۰۲۱ یه یاری تلسکوپ فضایی جیمز وب هم پیشبینی‌های خود را در مورد چرخه جوی K2-141b تایید کنند.

منبع

   

پستهای اخیر

پیشنهاد کتاب: عیبی ندارد اگر حالت خوش نیست – مواجهه با اندوه و فقدان با فرهنگی که این‌ها را…

آن‌هایی که رنج را تجربه می‌کنند، معرفتی کسب می‌کنند که بقیه ما به آن نیاز داریم. با توجه به اینکه در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که مردم از احساس کردن هراس دارند، مهم است تا عمق سفر انسانی‌مان را به روی یکدیگر باز کنیم، که تنها با تجربه…

پیشنهاد کتاب: کتاب چگونه بر جهان حکومت کنیم؟ راهنمای دیکتاتور بلند پرواز، نوشته آندره د گیلوم

کسی که آرزو دارد از او اطاعت کنند، ابتدا باید بداند چگونه دستور دهد. نیکولو ماکیاولی قدرت، در جهان امروز در ذهن افراد لیبرال و طرفداران شفافیت سیاسی تصویری منفی دارد. بعضی‌ها می‌گویند قدرت باید تقسیم شود، می‌گویند قدرت زیاد در دست یک…

با این تانک مثل فوت کردن به شمع، به چاه‌های نفت مشتعل کویت فوت می‌کردند تا خاموش شوند!

تصور کنید که شما یک تانک قدیمی روسی را با دو موتور هواپیمای جت و مقدار زیادی آب ترکیب کنید تا یک دستگاه عجیب آتش‌نشانی بسازید که قادر باشد که حتی حریق چاه‌های نفت را خاموش کند! به سال 1991 می‌رویم، در این زمان جنگ خلیج فارس به انتهای خود…

فیلم‌هایی که بسیار خوب و عالی و احساس‌برانگیز هستند، اما به خاطر تاثیرگذاری زیاد روی روح و روانمان،…

وقتی در سایت‌های دانلود هستیم و فهرست فیلم‌ها را نگاه کنیم تا تصمیم بگیریم کدامشان را دانلود کنیم، نگاهی به اسم کارگردان و امتیاز فیلم و هنرپیشه‌ها و داستان کلی‌شان می‌ندازیم تا بتوانیم تصمیم بگیریم. اما شمار زیادی از فیلم‌هایی که دانلود…

فهرستی از چیزهایی که شاید تصور کنید که تنها شما را عصبی می‌کنند، اما عامل اضطراب خیلی‌ها در کشورهای…

چند روز پیش یک کاربر سایت اجتماعی ردیت، سوالی مطرح کرد که در کمال شگفتی خیلی از آن استبال شد و پاسخ‌های متعددی برای آن گذاشته شد. سوال این بود که چه چیز خاص و ویژه‌ای شما را عصبی می‌کند و صرف‌نظر اینکه بارها آن شرایط را تجربه کرده باشید،…

چگونه در اندروید و آیفون تماس‌های مزاحم را مسدود کنیم؟

براساس یافته‌های شرکت The Harris Poll (از طریق Statista)، کلاه‌برداری‌های تلفنی در سال ۲۰۲۰ نزدیک به ۱۹.۷ میلیارد دلار ضرر زدند. برخی گزارش‌های دیگر هم نشان می‌دهد تا کنون نزدیک به ۲۲ میلیارد ربات تلفن مزاحم در سال ۲۰۲۱ برای کشور ایالات…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.