نشریه تایم برای نخستین بار، برترین کودک سال را انتخاب کرد: گیتانجالی رائو

2

نشریه تایم هر سال در ماه دسامبر فهرست‌های جالبی از برترین پیشرفت‌ها و رخدادهای سال را منتشر می‌کند که در صدر این انتخاب‌ها، شخصیت سال قرار دارد. امسال بر اولین بار در تاریخ این نشریه، کودک سال را هم انتخاب کرده است.

عنوان بهترین یا دقیق‌تر بگوییم تاثیرگذارترین کودک سال، امسال به یک داتشمند و مخترع ۱۵ ساله به نام گیتانجالی رائو رسیده است. او مقیم دنور در کلرادوی آمریکا است.

با همین سن کم، او تلاش زیادی برای حل کردن یک سری مشکلات شایع جهان انجام داده، مثلا ابزاری برای تشخیص سرب در آب اختراع کرده و یا اینکه اپلیکیشن و افزونه کروم ساخته است که با کمک هوش مصنوعی متوجه آزار و اذیت و تمسخر سایبری می‌شود و هشدار می‌دهد.

پنج هزار کودک از کشورهای مختلف، نامزد این عنون شده بودند. فینالیست‌ها ۵ نفر بودند که در نهایت کمیته‌ای به سرپرستی مجری و کمدین مشهور -تروور نوح- گیتانجالی را برزید.

از او به همراه ۴ منتخب نهایی دیگر، در یک برنامه تلویزیونی تقدیر می‌شود.

او در مصاحبه‌ای که در آن آنجلینا جولی هم حضور داشت، اعلام کرد که تصویر روتین جامعه و رسانه‌ها از یک دانشمند را که به صورت پیش‌فرض باید یک انسان بالغ یا مسن، سفیدپوست و مرد باشد، دوست ندارد و علاقه دارد که این تصویر را دگرگون کند.

نشریه تایم از سال ۱۹۲۷، اعلام عنوان مرد سال را شروع کرد، بعدها این عنوان به شخصیت سال تبدیل شد و حالا تایم کودک سال را هم انتخاب می‌کند.

اگر یادتان باشد انتخاب قبلی تایم گرتا تونبرگ ۱۶ ساله بود. انتخاب این فعال محیط زیست البته واکنش‌های متفاوتی در بر داشت.

   
2 نظرات
  1. بهاور می گوید

    “اعلام کرد که تصویر روتین جامعه و رسانه‌ها از یک دانشمند را که به صورت پیش‌فرض باید یک انسان بالغ یا مسن، سفیدپوست و مرد باشد، دوست ندارد و علاقه دارد که این تصویر را دگرگون کند.”

    بهتره یکی به این دانشمند کوچک بگه دقیقا علت انتخاب شدنت هم همینه نه الزاما دستاوردهات. متاسفم از تبعیض برعکسی که این روزها متداول شده.

  2. مصطفی می گوید

    اینکه بچه‌ها رو وارد این بازیها (!) می‌کنن، به نظر من اصلا خوب نیست.
    حالا به دغدغه‌ی یه سری از والدین، علاوه بر مدرسه تیزهوشان و تابلوی سردر مطب، رفتن به روی جلد تایمز هم اضافه میشه.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.