از گوداشلاتر ، بیماری زانوی نوجوانان

0

از گود اشلاتر(OsgoodSchlatter) بیماری است که به طور کلی با درد و التهابی که در زیر زانو ایجاد می‌کند شناخته می‌شود. علت ایجاد این التهاب و درد در قسمت صفحه رشد (یا توبروزیته تیبیال) است، یعنی دقیقاجایی که تاندون کاسه زانو به استخوان قلم پا (یا تیبیاtibia) متصل می‌شود. شاید بهتر باشد کمی غیرعلمی‌تر به قضیه نگاه کنیم و ببینیم به زبان ساده در این بیماری چه اتفاقی می‌افتد. در دوران رشد ناگهانی که انسان آن را در دوره‌های مختلف تجربه می‌کند (در دوران کودکی و نوجوانی)، عضلات ران (یا همان چهار سر ران) معمولا نمی‌توانند بارشد به شدت سریع استخوان زانو خودشان را تطبیق دهند و با همان سرعت رشد کنند. این مسئله باعث می‌شود که عضلات چهارسرران دچار کشیدگی شوند. کشیدگی عضلات پا باعث می‌شود تاندون کاسه زانو که استخوان قلم پارابه کاسه زانومتصل کرده است، دچار کشیدگی شود. این کشیدگی دائم و مکرر باعث ایجاد التهاب، درد، تورم و ایجاد برآمدگی در زیر زانوی کودکان و نوجوانان می‌شود. ولی آیا مشکلی که به علت رشد سریع در دوران محدودی به وجود آمده است، به همین جا ختم می‌شود؟

از گود اشلاتر در بزرگسالی در بیشتر اوقات مشکل از گوداشلاتر به طور طبیعی از بین می‌رود. از گود اشلاتر که معمولا به آن درد رشد زانو هم می‌گویند، زمانی که رشد سریع استخوانها متوقف شود، به طوری طبیعی از بین می‌رود. توقف رشد هم معمولا در سنین ۱۴ تا ۱۸ سال اتفاق می‌افتد. به همین دلیل است که معمولا این بیماری در میان بزرگسالان دیده نمی‌شود. البته آنچه گفتیم به این معنی نیست که کلا افراد بزرگسال دچار این مشکل نمی‌شوند! نکته جالب این است که بالغینی که مشکل از گود اشلاتر دارند معمولا این بیماری را با دردی خفیف فقط در یکی از زانوهایشان تجربه می‌کنند. با اینکه داشتن بیماری از گود اشلاتر در میان افراد بزرگسال نادر است، ولی ممکن است در موارد بسیار کمی دیده شود. پس اگر به این بیماری دچار هستید لازم نیست نگران باشید. | همیشه تعدادی از کودکان و نوجوانانی که دچار بیماری از گود اشلاتر می‌شوند، پس از بلوغ هم با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کنند.

درواقع حدود ۱۰ درصد از بیماران غیر بزرگسالی که مشکل از گود اشلاتر دارند، این علائم را با خود به دوران بزرگسالی می‌برند. البته فقط افرادی که پیش از بلوغ به از گوداشلاتر مبتلاهستند؛ در بزرگسالی به این بیماری دچار نمی‌شوند؛ بلکه در حقیقت بزرگسالانی که در کودکی و نوجوانی این مشکل را تجربه نکرده‌اند هم ممکن است درست مانند آن‌ها دچار این مشکل شوند. این اتفاق معمولا زمانی رخ میدهد که شما به عنوان یک فرد بالغ فعالیت خاص یا ورزش‌های مشخصی که نیازمند افزایش طول ورشد استخوان هستند؛ مانند والیبال و بسکتبال را شروع کنید.

مشکلات از گود اشلاتر در بالغین همان طور که گفتیم برخی از بزرگسالان هستند که بعد از اتمام دوران رشد، همچنان درد زانو ناشی از ازگود اشلاتر را با خود همراه دارند. معمولا علت ایجاد این اتفاق جایگزینی غضروف با استخوان است که به این دلیل قسمتهایی از استخوان در تاندون کاسه زانو باقی می‌ماند. یعنی به خاطر وجود ذرات استخوان در تاندون، مشکل از گود اشلاتر والتهاب زانوهمچنان بر جای خود باقی خواهد ماند. بیشتر افراد بزرگسالی که دچار مشکل از گود اشلاتر هستند، علائمی مشابه علائم این بیماری در کودکان و نوجوانان را تجربه می‌کنند.

بهترین روشهای درمانی از گود اشلاتر

در این بخش از مقاله شمارا با ۴ روش درمانی برای بیماری از گود اشلاتر در بالغین آشنا خواهیم کرد. این روش‌ها عبارت اند از

۱. استراحت و سرد کردن زانو استراحت دادن به زانو، بلند کردن آن و در نهایت سرد کردن بافت‌ها به کاهش التهاب وتورم زانو کمک می‌کند که نتیجه آن کاهش درد خواهد بود. ممکن است هنگام انجام فعالیتهای فیزیکی در قسمت زانو احساس درد کنید. بهترین کار برای بدتر نشدن اوضاع این است که کمی به خودتان استراحت بدهید، و سپس با استفاده از ترکیب سه روش استراحت، سرد کردن و فشار، التهاب و دردی که به علت بیماری از گود اشلاتر به وجود آمده است را کنترل کنید. احتمالا استراحت دادن به پا مؤثرترین روشی است که برای مقابله با از گود اشلاتر می‌توانید انجام دهید.شاید لازم باشد انجام فعالیتهای سنگین، مثلا فعالیت‌هایی که در آن با وزنه کار می‌کنید، را کاهش دهید یاقطع کنید. همچنین بهتر است بافتهای زانو را تحت فشار قرار دهید تا التهاب بافتها از بین برود. این کار را ۳ بار در روز و به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه انجام دهید.

به علاوه استفاده از مقداری یخ برای سرد کردن یا زانوبندهای مخصوصی که برای انجام سرما درمانی طراحی شده‌اند، استفاده کنید.

٢. جراحی در مواردی که شدت بیماری از گود اشلاتر زیاد باشد، ممکن است راه حل خلاص شدن از شر این بیماری و جلوگیری از بروز مکرر علائم در بزرگسالان، انجام عمل جراحی باشد. اصلی‌ترین هدف از انجام جراحی این است که ذرات استخوانی که در بافتهای تاندون باقی مانده است و باعث التهاب می‌شود، از میان برداشته شوند. با برداشته شدن ذرات استخوانی که در عملکرد تاندون مزاحمت ایجاد می‌کر دند، بافت‌های تاندون قادر خواهند بود به طور معمول و بدون ایجاد التهاب و درد وظیفه خود را انجام دهند.

٣. استفاده از زانوبند اگر به هر دلیل امکان از بین بردن درد و کاهش مؤثر آن وجود نداشت و روش‌هایی که به کار گرفتید چندان مؤثر نبودند، می‌توانید از زانوبندهای مخصوصی که برای بیماری از گوداشلاترطراحی شده‌اند استفاده کنید. این زانوبندها باعث ثبات بیشتر زانومی شوند. محصولات دیگری هم هستند که نقش حمایتی از زانو را به خوبی انجام میدهند مثل باندها، کش و … که هم بزرگسالان و هم کودکان و نوجوانان می‌توانند استفاده کنند. به این شکل حتی اگر هم مشکل از گود اشلاتر داشته باشید بازهم بدون مشکل و درد می‌توانید فعالیتهای ورزشی مثل فوتبال، بسکتبال، اسکیت یا فعالیتهای فیزیکی روزمره مثل بالا رفتن از پله و… را انجام دهید.

۴. انجام حرکات کششی و ورزش‌های مخصوص یکی از اقداماتی که تأثیر مثبتی بر کاهش درد زانوی ناشی از ازگود اشلاتر دارد انجام حرکات کششی است. شما باید قبل از انجام هر نوع فعالیتی اول عضلات و بافت‌ها را به خوبی گرم و آماده کنید. این کار هم برای کودکان و نوجوانان مبتلا این مشکل و هم بزرگسالان لازم است. به علاوه تمرینات وورزش‌هایی هستند که به تقویت عضلات چهار سر وهمسترینگ کمک می‌کند. تقویت شدن این عضلات به کاهش تنش تاندون کاسه زانو که به استخوان قلم پا متصل است کمک زیادی می‌کند و به علاوہ باعث ثبات بیشتر مفصل زانو هم می‌شود. برای انجام حرکات کششی، بهتر است این عضلات و گروههای عضلانی را مدنظر داشته باشید: عضلات چهارسرران (که جلوی ران قرار دارند)، عضلات همسترینگ (که پشت ران قرار دارند) وباندایلیوتیبیال (که پهلوی ران قرار گرفته است).

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.