فیلم The Dig، پژوهش مهم باستانشناسی در دل جنگ جهانی دوم

0

فیلم جدید نت‌فلیکس با باز رالف فاینس، در تضاد با سریال محبوب جدید بریجرتون Bridgerton که گذشته دگرگون را روایت می‌کند، بر مبنای یک داستان واقعی است.

هنگامی که فیلم The Dig را دیدم با خودم گفتم کاش ما در ایران از تاریخ و واقعیات باستانشناسی در ایران و اینکه کوشش‌های چه تک‌ستاره‌هایی باعث رشد و شکل گرفتن آن شد و چه تندبادهایی باعث به فنا رفتن زحمات بزرگان آن شد، آگاهی بهتری داشتیم.

اما فرنگی‌ها خوب بلدند که از میراث فرهنگی خود در هر شرایطی محافظت کنند! در این فیلم رالف فینس نقش بازیل براون را بازی می‌کند که یک مرد میانسال است که به صورت خودآموز و نیز آموزش‌های محدود پدر، تبدیل به یک باستانشناس و متخصص حفاری تجربی شده است.

داستان در سال ۱۹۳۹ روایت می‌شود، در این زمان یک زن بیوه به نام ادیت پریتی، با بازی کری مولیگان از او دعوت می‌کند که در زمین‌اش مشغول حفاری پشته‌ها و تپه‌هایی شود که گمان می‌رود میراث یا گنجی در خود پنهان داشته باشند. (ابتدا قرار بود نیکول کیدمن نقش خانم پریتی را بازی کند.)

این زمین قبلا توسط راهزنان گنج، دستکاری شده بود، اما آنها هرگز موفقیتی کسب نکرده بودند …

برای اینکه داستان فیلم را لو ندهم مجبورم که از تعریف کردن خیلی چیزها پرهیز کنم. اما به صورت کلی اجزایی در فیلم جالب بودند:

-اینکه چطور حتی در بازه‌های زمانی خطیر باید میراث فرهنگی و پیشینه خود حفاظت کرد.

-زمانی، همان طور که در فیلم بازتاب داده شده، زن‌های در باستانشناسی جایگاه اصلی نداشتند، اما مطابق گزارشی که چند سال منتشر شده، ۴۶ درصد باستانشناس‌های انگلیس زن هستند.

-فیلم نشان می‌دهد که چگونه یک کشف منفرد باستانشناسیف تصور ما از گذشته را دگرگون می‌کند و ما به این مسئله می‌رسیم که آیا در سرزمین خودمان هم، روزی چنین کشف‌هایی به صورت معجزه‌آسا صورت خواهد گرفت، طوری که متوجه بشویم تصورمان از یک قسمت از تاریخمان به کلی اشتباه بوده؟

فیلم The Dig، فیلمی با ضرب‌آهنگ کند اما خوش‌ساخت است. اگر شبی نیازمند تماشای یک فیلم کمتر ماجرایی و کند بودید، این فیلم می‌تواند برایتان جالب باشد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.