کتاب‌ها رنگ‌آمیزی برای آدم‌های بزرگسال چه فوایدی دارند و چرا نباید از خرید و استفاده از آنها خجالت بکشیم؟

0

به بزرگسالی که گام می‌نهیم، خیلی وقت‌ها بسیاری از عادات و رفتارهای را با صفت بچگانه و اینکه از شان یک آدم بالغ به دور هستند، کنار می‌نهیم، غافل از اینکه همین‌ها زمانی باعث شادابی ما بودند و ما خودمان خبر نداشتیم.

یکی از سرگرمی‌ها و علایق کودکان نقاشی و رنگ‌آمیزی است. حتما هنوز هم عده‌ای از شما وقتی از کنار یک فروشگاه لوازم التحریر عبور می‌کنید و مدادرنگی‌ها و ماژیک‌ها و آبرنگ‌های متنوع را می‌بینید، یاد دوران کودکی خود و خوشی‌های آن می‌افتید.

اما جالب است که مدتی است، حتی در ایران، چاپ کتاب‌های رنگ‌آمیزی بزرگسالان مرسوم شده. ممکن است من و شما در کتابفروشی این کتاب‌ها را دیده باشیم و از خود پرسیده باشیم که واقعا به صلاح است که یکی از آنها را بخریم؟ احیانا اگر بخریم کسی به ما نمی‌خندد؟!

این سال‌ها البته اپلیکیشن‌های رنگ‌آمیزی زیادی هم برای اندروید و iOS آمده‌اند.

رنگ‌آمیزی واقعا چه سودی برای ما دارد؟

۱- استفاده از این کتاب‌های نوعی تمدد اعصاب و مدیتیشن محسوب می‌شود.

۲- دانشمندان علوم اعصاب می‌گویند که افکار منفی با این کار کاهش می‌یابد.

۳- رنگ‌آمیزی باعث ذهن‌آگاهی یا mindfulness بیشتر می‌شود

ذهن آگاهی یک فرایند روانشناختیِ آوردن توجه به تجربیات زمان حال بدون قضاوت، یا به عبارتی پرورش آگاهی و هوشیاری با تکیه بر مراقبت و زیر نظر گرفتن توجه در زمان حال بدون قضاوت است. تعریف کوتاه ذهن آگاهی، آگاهی از لحظه است.

۴- رنگ‌آمیز استرس و اضطراب را کم می‌کند

۵- رنگ‌آمیزی کیفیت خواب را بهتر می‌کند

۶- صرف‌نظر از اینها خود فرایند رنگ‌آمیزی لذت‌بخش است

۷- رنک‌آمیزی اندکی ما را از دنیای چندکارگی که بر خود تحمیل کرده‌ایم، جدا می‌کند

شاید زمانی تصور می‌کردیم که مالتی‌تسک یا چندکارگی یا مشغولیت به چند کار در آن واحد خوب است. اما این سال‌ها در عمل متوجه شده‌ایم که چندکارگی واقعی غیرممکن است و فقط باعث فشار بر ذهن و استرس می‌شود. چندکارگی در عمل یعنی توجه ناقص بر هر حیطه و پرش ذهنی آزاردهنده با تواتر بالا بین کارها.

رنگ‌آمیزی کمک می‌کند که میزان تمرکز ما روی هر کار افزایش یابد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.