با توجه به سن‌تان چقدر باید بخوابید؟ با چه ترفندهایی خواب خوب کافی داشته باشیم؟

چرا خواب به اندازه خوردن و آشامیدن مهم است و همه جنبه‌های زندگی شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد

0

دقیقا مانند خوردن، آشامیدن و تنفس، خواب هم بخشی اساسی از زندگی است.

همه حیوانات هم به خواب می‌روند؛ البته با تغییراتی که گاهی جالب است. مثلا، یک دلفین با چشم باز می‌خوابد و هر بار فقط نیمی از مغز او چرت می‌زند. شاید به این خاطر که دلفین‌ها هنگامی که در آب هستند؛ برای نفس کشیدن باید تا حدی هوشیار باشند.

گورخرها گاهی اوقات در حالت ایستاده می‌خوابند تا در صورت نیاز به فرار، سریع بیدار شوند و شکار نشوند و خفاش‌ها وارانه می‌خوابند.

وقتی فردی در خواب است؛ شاید این‌طور به نظر برسد که کاملا «خاموش» است و هیچ‌کاری انجام نمی‌دهد. اما این باور درست نیست و مغز و بدن شما هنوز فعال است و اتفاقا در خواب دارند کارهای مهمی انجام می‌دهند. مانند سازمان دادن سلول‌های عصبی، تنظیم هورمون‌ها، ترمیم سلول‌ها و پاک‌سازی سموم!

به ویژه، مغز شما شلوغ است و به شما کمک می‌کند در خواب کارهای زیادی انجام دهید. از جمله، پردازش اطلاعات و خاطرات، کسب ایده‌ها و چشم‌اندازهای خلاق یا یادگیری مهارت‌های جدید!

خواب به شما کمک می‌کند یاد بگیرید، رشد کنید و موفق شوید. همه این فرآیندها به زمان نیاز دارند.

به همین دلیل است که نوزادان برای سه ماه اول زندگی خود به ۱۴ تا ۱۷ ساعت خواب در روز نیاز دارند. نوزادان بیشتر از اینکه بیدار باشند؛ باید بخوابند. دانش‌آموزان مدارس ابتدایی بین ۸ تا ۱۰ ساعت خواب نیاز دارند و نوجوانان باید حداقل ۹ ساعت بخوابند. تعداد ساعت خوابی که بزرگ‌سالان نیاز دارند؛ ۷ الی ۸ ساعت است.

مهم این است که نه تنها باید به اندازه کافی بخوابید؛ بلکه باید خواب باکیفیتی هم داشته باشید. باید سعی کنید در یک ساعت مشخص به خواب بروید و در یک ساعت مشخص از خواب بیدار شوید. حتی در آخر هفته‌ها هم باید این ساعت‌های خواب و بیداری را تنظیم و روی یک برنامه منظم خواب اصرار داشته باشید.

خواب خوب می‌تواند به شما در مدرسه، محل کار و ورزش کمک کند. خواب باعث افزایش سرعت و دقت حافظه می‌شود و تاثیر زیادی در نواختن موسیقی و ساز یا خواندن آواز دارد.

خواب خوب به شما کمک می‌کند سرحال و شاداب باشید. وقتی از فردی خواسته می‌شود میزان جذابیت فرد دیگری را ارزیابی کند؛ معمولا افراد دارای استراحت و خواب کافی جذاب‌تر به نظر می‌رسند. داشتن خواب کافی و با کیفیت خوب به شما قدرتی می‌دهد تا با استرس‌های روزانه زندگی کنار بیایید و ارتباط بهتری با دوستان برقرار کنید.

ترفندهای عادت به خواب منظم

اگر مانند بسیاری از افراد، برای داشتن یک خواب خوب و کافی تلاش می‌کنید؛ ترفندهایی وجود دارد که به شما کمک کند خواب منظم‌تری پیدا کنید. اولین نکته، تنظیم یک برنامه خواب ایده‌آل و اصرار و تاکید به رعایت آن در هر روز است. می‌توانید هشدارهای مختلفی برای خودتان تنظیم کنید که مرتبا به شما یادآوری کنند چه ساعتی باید به رخت‌خواب بروید و چه ساعتی بیدار شوید.

یک ساعت قبل از خواب، مشغول کارهای روزانه و روتین و بدون پیچیده‌ای باشید تا تمرکز ذهنی شما بیشتر معطوف به خواب باشد و مغز کاملا در آرامش و مثبت‌نگری قرار گیرد. می‌توانید در کنار یک چراغ کم نور، کمی مطالعه کنید یا درباره بهترین بخش‌های روزی که سپری شده حرف بزنید. همین‌طور، می‌توانید به اتفاق‌ها و نکات برجسته روز فکر کنید. سعی کنید از دیدن فیلم‌ها یا خواندن کتاب‌های ترسناک و درگیرکننده ذهن پیش از خواب خودداری کنید.

صبح زود که سعی کنید به اتفاق خوبی فکر کنید که آن روز مشتاقانه منتظرش هستید. اجازه دهید خورشید یا چراغ‌های روشن داخل اتاق خواب باشند تا به مغز شما بفهمانند زمان بیداری فرا رسیده است.

اگر خواب کافی و با کیفیتی داشته باشید؛ نباید در طول روز احساس خواب‌آلودگی کنید و بیشتر روز سرحال و کاملا پر انرژی مشغول کار باشید. در این صورت است که عادت‌های خواب شما درست کار می‌کنند؛ مانند تناسب اندام مناسب یا داشتن یک رژیم غذایی خوب. باید تمرین کنید در طول شبانه‌روز، یک برنامه منظم خواب داشته باشید تا یک عمر جواب بدهد.

منبع Mic
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.