تاریخچه کافی‌نت

دوشیزه ایوا پاسکوئه دانشجوى دکترا درلندن به تجربه دریافته بود که نوشیدن قهوه به هنگام گشت‌وگذار در وب ، بسیار لذت‌بخش است . این فکر باعث شد تا او درکنار دانشگاه محل نحصیلش، کافی‌شاپی اجاره کند و با قرار دادن چند دستگاه کامپیوتر HP که ازطریق مودم dial upبه اینترنت متصل بودند، دیگران را نیز با تجربه لذت‌بخش نوشیدن قهوه هنکام کار با اینترنت آشنا کند. ایوا به سادگی نام café cyberiaرا براى مغازه خود برگزید وبدین ترتیب اولین کافی‌نت جهان دراول سپتامبرسال ۱۹۹۳در لندن تاسیس شد.

café cyberi به عنوان اولین کافی‌نت درجهان توانست در مدت کوتاهى، محبوبیت بسیارى کسب کند وسرمایه داران بزرگی در آن به سرمایه‌گذارى پرداختند.موفقیت café cyberia باعث شد تا تجارت جدید و پرمنفعتى پیش روى سرمایه‌گذاران قرارگیرد و بدین ترتیب تا تابستان ۱۹۹۵، بیش از ۶۰کافی‌نت درسراسرجهان تاسیس شد. پس ازچهارسال خانم پاسکوئه ، café cyberia را به سه کره‌اى فروخت و خود براى گسترش صنعت مد online، وارد این عرصه دیجیتالى شد.

اما درایالات متحده ، اولین کافى‌نت رسمی طبق خبر روزنامه وال استریت ژورنال ، در آوریل سال ۱۹۹۵توسط تاد بودنستین وآلکس استراشیم درشهرشیکاگو تاسیس شد. اگرچه پیش ازاین درسال ۱۹۹۱، شبکه‌اى متشکل از۲۰کامپیوتر با نام بانک SFnet در شهر سانفرانسیسکو به ارائه خدمات دسترسى به اینترنت می‌پرداخت ،اما SFnet درواقع کارکردى مشابه تابلوى اعلانات داشت.
به تدریج با گسترش کافی‌نت‌ها، ارائه چنین سرویس‌هایى ، به یک صنعت تبدیل شد، به‌گونه‌اى که تا سال ۱۹۹۷، هزاران ، کافی‌نت در سراسر جهان آغاز به کار کردند و حتى ، سرمایه داران بزرگى چون استلیوس حاجى یوآنا صاحب شرکت easygroup به این عرصه تجارى نوپا قدم گذاشتند. حاجى یوآنا با راه‌اندازىکافى‌نت‌هاى زنجیره‌اى موسوم به easyInternetCafe، هم اکنون درسراسر جهان به عنوان موفق‌ترین ومعروف‌ترین شرکت فعال دراین عرصه فعالیت می‌کند.

به نقل از ماهنامه وب

نظرات

 1. آقا تولدت مبارک زودتر می‌گفتی تا ما تو بلاگ نیوز اعلام کنیم، کاش دوستان همکار خبرنگار تولدهایشان را برای ما بفرستند تا در بلاگ نیوز همیشه تولدها را اعلام کنیم بد سنتی نیست، غربی‌ها از این‌کارها زیاد می کنند.

 2. تولدت خیلی خیلی مبارک 🙂

 3. بنده هم عجالتآ این میلاد مبارک را خدمتتان تبریک عرض میکنم.این تبریک را خدمت خودتان نگه دارید.ان شاءا..جمعه دیگر تشرف بیاورید پسش بدهید

 4. سلام آقای دکتر
  پس کیکش کجاست؟

 5. کیکی..شیرینی چیزی ناسلامتی تولدها..تولدتون مبارک به سلامتی چند ساله میشوید؟خانم هم که نیستید که بخواهید سنتون را مخفی کنید

 6. مبارک مبارک تولدتون مبارک.
  به این مطلبتون در بلاگ نیوز هم لینک میدم.جالب بود.

 7. تولدت مبارک
  به امیدی جشن گرفتن تولد اینجا

دیدگاه بسته است.