آیا تاریخچه کافی‌نت را می‌دانید؟ نخستین کافی‌نت کی و کجا ایجاد شد؟

دوشیزه ایوا پاسکوئه دانشجوى دکترا درلندن به تجربه دریافته بود که نوشیدن قهوه به هنگام گشت‌وگذار در وب ، بسیار لذت‌بخش است . این فکر باعث شد تا او درکنار دانشگاه محل نحصیلش، کافی‌شاپی اجاره کند و با قرار دادن چند دستگاه کامپیوتر HP که ازطریق مودم dial upبه اینترنت متصل بودند، دیگران را نیز با تجربه لذت‌بخش نوشیدن قهوه هنکام کار با اینترنت آشنا کند. ایوا به سادگی نام café cyberiaرا براى مغازه خود برگزید وبدین ترتیب اولین کافی‌نت جهان دراول سپتامبرسال 1993در لندن تاسیس شد.

café cyberi به عنوان اولین کافی‌نت درجهان توانست در مدت کوتاهى، محبوبیت بسیارى کسب کند وسرمایه داران بزرگی در آن به سرمایه‌گذارى پرداختند.موفقیت café cyberia باعث شد تا تجارت جدید و پرمنفعتى پیش روى سرمایه‌گذاران قرارگیرد و بدین ترتیب تا تابستان 1995، بیش از 60کافی‌نت درسراسرجهان تاسیس شد. پس ازچهارسال خانم پاسکوئه ، café cyberia را به سه کره‌اى فروخت و خود براى گسترش صنعت مد online، وارد این عرصه دیجیتالى شد.

اما درایالات متحده ، اولین کافى‌نت رسمی طبق خبر روزنامه وال استریت ژورنال ، در آوریل سال 1995توسط تاد بودنستین وآلکس استراشیم درشهرشیکاگو تاسیس شد. اگرچه پیش ازاین درسال 1991، شبکه‌اى متشکل از20کامپیوتر با نام بانک SFnet در شهر سانفرانسیسکو به ارائه خدمات دسترسى به اینترنت می‌پرداخت ،اما SFnet درواقع کارکردى مشابه تابلوى اعلانات داشت.
به تدریج با گسترش کافی‌نت‌ها، ارائه چنین سرویس‌هایى ، به یک صنعت تبدیل شد، به‌گونه‌اى که تا سال 1997، هزاران ، کافی‌نت در سراسر جهان آغاز به کار کردند و حتى ، سرمایه داران بزرگى چون استلیوس حاجى یوآنا صاحب شرکت easygroup به این عرصه تجارى نوپا قدم گذاشتند. حاجى یوآنا با راه‌اندازىکافى‌نت‌هاى زنجیره‌اى موسوم به easyInternetCafe، هم اکنون درسراسر جهان به عنوان موفق‌ترین ومعروف‌ترین شرکت فعال دراین عرصه فعالیت می‌کند.

به نقل از ماهنامه وب

نوشته‌های پیشنهادی

آگهی متنی در همه صفحات
7 نظرات
 1. بیلی و من می گوید

  آقا تولدت مبارک زودتر می‌گفتی تا ما تو بلاگ نیوز اعلام کنیم، کاش دوستان همکار خبرنگار تولدهایشان را برای ما بفرستند تا در بلاگ نیوز همیشه تولدها را اعلام کنیم بد سنتی نیست، غربی‌ها از این‌کارها زیاد می کنند.

 2. Reza Moghadari می گوید

  تولدت خیلی خیلی مبارک 🙂

 3. meisam می گوید

  بنده هم عجالتآ این میلاد مبارک را خدمتتان تبریک عرض میکنم.این تبریک را خدمت خودتان نگه دارید.ان شاءا..جمعه دیگر تشرف بیاورید پسش بدهید

 4. حاجیه می گوید

  سلام آقای دکتر
  پس کیکش کجاست؟

 5. پریا می گوید

  کیکی..شیرینی چیزی ناسلامتی تولدها..تولدتون مبارک به سلامتی چند ساله میشوید؟خانم هم که نیستید که بخواهید سنتون را مخفی کنید

 6. narges می گوید

  مبارک مبارک تولدتون مبارک.
  به این مطلبتون در بلاگ نیوز هم لینک میدم.جالب بود.

 7. amir می گوید

  تولدت مبارک
  به امیدی جشن گرفتن تولد اینجا

نظرات بسته شده است.