لو اوتنس، مخترع نوارهای کاست در ۹۴ سالگی درگذشت

0

لو اوتنس، مهندس سابق فیلیپس، که به دنیا نوارهای کاست کمپکت را هدیه داده بود، درگذشت. بر اساس اخباری که رسانه‌های هلندی منتشر کرده‌اند، او در ۶ مارس، یعنی چند روز پیش، در ۹۴ سالگی درگذشته است.

او از ابتدای دهه ۱۹۶۰ کار روی نوارهای کاست را شورع کرد. او به دنبال راهی بود که مردم بتوانند موسیقی را ارزان و در همه جا گوش کنند. تا آن زمان فرمت نوارهای مغناطیسی برای این کار مناسب نبود.

پس او یک نمونه اولیه پروتوتایپ چوبی درست که در جیبش هم قابل گذاشتن و حمل کردن بود.

کار ارزشمند بعدی او این بود که فیلیپس را متقاعد کند تا اجازه بدهند سایر تولیدکننده‌ها هم به رایگان از حق اختراعش استفاده کنند. کاری که در دنیای کنونی با این همه رقابت، اصلا در ذهن ما نمی‌گنجد. شاید به همین دلیل باشد که ما تازه امروز که متوجه فوت او شده‌ایم، متوجه شده‌ایم که او مخترع نوارهای کاست دوست‌داشتنی ما بوده است.

شرکت فیلیپس در سال ۱۹۶۳ نوارهای کاست کمپکت را معرفی کرد. اما کار اوتنس تمام نشد و تلاش کرد که به فیلیپس و سونی در تکامل نوارهای کاست کمک کند.

تحولی که نوارهای کاست در فرهنگ موسیقی و شیوه گوش کردن ما به موسیقی ایجاد کردند، وصف‌ناپذیر است.

شاید تصور کنید که نوارهای کاست کاملا بازنشسته شده‌اند. اما این طور نیست، در سال ۲۰۱۶ به ناگاه فروش آنها ۷۴ درصد بیشتر شد و ۲ سال بعد باز هم فروش آنها ۲۳ درصد بیشتر شد و از انقراض نجات یافتند.

برای ما بچه‌های دهه شصتی در ایران نوارهای کاست انبوهی از خاطرات را دارند.:

خاطرات ضبط کردن موسیقی و برنامه‌های رادیو، خاطرات ضبط کردن صدای خودمان و اعضای خانواده، خاطرات پاک شدن سهوی یک قطعه از کاست مورد علاقه‌مان، خاطرات نوار مادر! خاطرات ضبط صوت‌های ارزان‌قیمت، خاطرات نوشتن نام کاست و ترک‌های آن با خط خوش یا بد یا حتی با حرف‌برگردان‌ها، خاطرات سلکشن، خاطرات ممنوعیت‌ها، خاطرات پیچ خوردن و پاره شدن نوارها و برگرداندن نوار با خودکار به جای مناسب!

لو اوتنس از تو به خاطر همه این خاطرات ممنونیم!

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.