اولین جت شخصی تک موتوره دنیا به نام Cirrus G2 Vision با قیمت ۲ میلیون دلار عرضه شد

فضای بیشتر، پرواز در ارتفاع بالاتر، سرعت بیشتر، مسافت بیشتر با همراه سیستم فرود اضطراری خودکار

0

شرکت Cirrus در حوزه هواپیماهای شخصی یک تغییردهنده بازی است و همیشه خلاقیت‌ها، نوآوری‌ها و تغییرات قابل توجهی در هواپیماهایش داشته است. این شرکت را بیشتر به خاطر هواپیمای پیستونی SR Series و Vision Jet می‌شناسیم.

هواپیمای شخصی Vision Jet به ایجاد فضاهای دسترسی بیشتر و کاربردی‌تر، جت‌های خصوصی را با تحولات بزرگی روبرو کرد. نسل جدید این جت‌ها به نام Vision Jet G2 بر پایه نقاط قوت قبلی طراحی شده است ولی افزایش قابل ملاحظه‌ای در ارتفاع، سرعت و مسافت طی شده هوایی دارد.

این هواپیما را می‌توانیم اولین جت شخصی تک موتوره جهان بدانیم که دارای فناوری‌های جدیدی مانند Autothrottle و اتصالات Flight Stream و غیره است. این جت کوچک، سبک و مقرون به صرفه است. هنگامی که افراد بیشتری بتوانند آن را خریداری کنند؛ به طور غیرمستقیم به صنعت هواپیمایی خصوصی نیز کمک کرده است. به جرات می‌توان گفت بهترین هواپیمای شخصی است که می‌توان به خریداران پیشنهاد کرد.

جت نسل دوم Vision Jet G2 پرواز در ارتفاع بالاتر، سریع‌تر و دورتری دارد. تا سطح ۳۱ هزار پایی اوج می‌گیرد و می‌تواند در این ارتفاع پرواز کند که بر جذابیت‌های آن می‌افزاید. محدوده جت Vision Jet نیز اکنون به ۱۲۰۰ مایل رسیده است. بنابراین، در یک پرواز معمولی، جت G2 می‌تواند ۱۵۰ پوند (۶۸ کیلوگرم) بار اضافی در ماموریت‌های ۸۰۰ نانومتر حمل کرده و از حداکثر ۳۰۰kts برخوردار باشد.

همین‌طور، یک صفحه پروازی با فناوری پیشرفته‌تری نظیر «+Perspective Touch» دارد که امکان پردازش سریع‌تر و نمایشگری با وضوح بالاتر را فراهم می‌کند. افزون بر این، به ویژگی auto throttle مجهز است که در هواپیماهای تجاری سطح بالا مشاهده شده و کار خلبانی را آسان‌تر می‌کند و اجازه می‌دهد روی کار یکدیگر نظارت و تمرکز داشته باشند.

از ویژگی‌های دیگر جت نسل دوم Vision Jet G2 می‌توان به ۳D Synthetic Vision و SurfaceWatch، هشدار یکپارچه خدمه، وضعیت آب و هوا، رادار هوایی فعال، ADS-B، ارتباطات ماهواره‌ای، سیستم Synoptics و غیره اشاره کرد. شاید همه این ویژگی‌ها در برابر قابلیت Safe Return یا بازگشت امن کم‌ارزش‌تر باشند. با این ویژگی، مسافران فقط با لمس یک دکمه می‌توانند جت Vision jet را با سیستم فرود خودکار اضطراری بنشانند.

جت خودران

کلید فعال‌سازی Safe Return برای سهولت دسترسی مسافران در سقف کابین Vision Jet تعبیه شده است. مسافران در صورت نیاز می‌توانند پس از چند دقیقه از پرواز قابل فعال‌سازی است. وقتی این کلید را فشار می‌دهید؛ قابلیت Safe Return کنترل هواپیما را به دست گرفته و Vision Jet تبدیل به یک ماشین خودران می‌شود تا در نزدیک‌ترین فرودگاه فرود بیاید. این سیستم با کنترل ترافیک هوایی ارتباط برقرار می‌کند و وضعیت را گزارش می‌دهد. پس از فرود مطمئن هواپیما، اجازه می‌دهد مسافران به طور امنی از هواپیما خارج شوند.

قابلیت Safe Return از تمان اطلاعات پروازی برای محاسبه یک برنامه پرواز، جلوگیری از برخورد با زمین یا گرفتار شدن در وضعیت بد آب و هوایی، یک فرود قابل اعتماد و مستقل از خلبان یا مسافر استفاده می‌کند.

از این‌ها گذشته، در صنعت هواپیماهای خصوصی نمی‌توان از لوکس بودن چشم‌پوشی کرد. در اینجا هم نسل دوم جت Vision شرکت Cirrus از نظر فضا و راحتی یک جهش بزرگ‌تر دارد. صندلی‌ها به سبکی جدید و بسیار باز و راحت طراحی شدند و از یک کنسول مرکزی سود می‌برند. سعی شده نویز محیط کاهش پیدا کرده و مسافران از امکاناتی مانند درگاه شارژر برق USB یا پریز برق ۱۱۰ ولت به همراه مانیتور تماشای ویدئو بهره‌مند شوند.

جت Vision Jet در سال ۲۰۱۶ از FAA گواهی‌نامه پرواز دریافت کرده و تا کنون بیش از ۱۰۰ فروند هواپیما در سراسر جهان تحویل داده است. بنابراین، هواپیماهای شخصی در مرز یک انقلاب بزرگ هستند و با قیمت ۲ میلیون دلار شاید محبوبیت بیشتری پیدا کنند.

منبع upscalelivingmag
   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.