چگونه دفتر کار خانگی خود را برای حداکثر خلاقیت طراحی کنیم؟

یک تغییر کوچک می‌تواند راه طولانی را طی کند

1

در یک استارتاپ خلاقیت معادل ارز و پول است. وقتی در رویای کسب‌وکاری بزرگ و بوی پارچه روغنی مشغول به کار هستید؛ خلاقیت بزرگ‌ترین اهرم قدرت شما است. یک گروه خلاق و با انگیره از افرادی که می‌توانند روی یک مشکل تمرکز کنند؛ باعث می‌شود مقدار زیادی از راه را طی کرده باشید و نتایج بزرگی به دست بیاورید.

ایجاد فضایی که در آن بتوانید کار کنید؛ کافی نیست. این فضا می‌تواند باعث افزایش خلاقیت شما شود و شما را قدرتمندتر کند. اما وقتی شما و تیم شما در خانه کار می‌کنند؛ چگونه می‌توانند آینده را پیش‌بینی کرده و خلاقیت خود را پرورش دهند؟

خلاقیت چیست؟ باور کنید یا نکنید همان «lightbulb moments» یا روشن شدن لحظه‌ای یک لامپ یا جرقه زدن لحظه‌ای در ذهن شما است. همان لحظه‌ای است که یک ارتباط جدید در مغز شما بین اطلاعات قبلی ذخیره شده ایجاد می‌شود. اطلاعاتی که ممکن است از کودکی، نوجوانی، تجربه‌های کاری، تحصیل و سرگرمی در ذهن خود ذخیره کرده باشید و اکنون به روشی جدید با هم ارتباط برقرار می‌کنند و شکلی تازه در مغز شما می‌گیرند.

اما وقتی نوبت به کار می‌رسد؛ خلاقیت عبارت است از ارائه ایده‌های جدید و مفید. برای یافتن یک ایده مفید، ابتدا باید صدها ایده یا ارتباط جدید پیدا کنید. محیط پیرامون شما به طور قابل توجهی دارای صدها ارتباطات است که شما می‌توانید آن‌ها را کشف و ایجاد کنید. محیط به شدت روی کیفیت این ارتباطات نیز تاثیر می‌گذارد. بنابراین، چگونه می‌توانید در خانه محیطی ایجاد کنید که این خلاقیت را پرورش می‌دهد؟

۱- فضای بیشتری بدهید؛ به معنای واقعی کلمه

ذهن برای خلاقیت نیاز به فضای بیشتری نیاز دارد. شاید تعجب‌آور باشد ولی داشتن یک فضای باز و بزرگ و بیشتر نیز به همان اندازه موثر است. در مطالعه سال ۲۰۰۷ که برای ژورنال Consumer Research انجام شد؛ محققان دریافتند ارتفاع سقف محیط کار می‌تواند روی پردازش اطلاعات توسط مغز شما تاثیرگذار باشد.

سقف‌های بالاتر می‌توانند افکار آزادتری در ذهن راه‌اندازی کنند و به مغز کمک می‌کنند تا داده‌ها را به طور آزادانه‌ای مرتب‌سازی کرده و اشتراکات یا ارتباطات جدیدی بین آن‌ها پیدا کنند؛ به عبارت دیگر «خلاقیت»!

اگر به اندازه کافی خوش‌سانس نیستید که در محیط خانه از یک سقف بلند استفاده کنید؛ می‌توانید به پارک‌ها یا فضاهای دیگری بروید که احساس آزادی بیشتری می‌کنید. برخی فضاهای کاری اشتراکی دارای چنین ویژگی‌هایی هستند. حداقل می‌توانید برخی جلسات کاری را در این فضاها برگزار کنید.

۲- رنگ‌ها را وارد کنید

تحقیقات زیادی درباره چگونگی تاثیرگذاری رنگ‌ها بر مغز و ذهن ما انجام شده است. مثلا، یک تحقیق می‌گوید رنگ قرمز مانع از خلاقیت می‌شود و رنگ‌های آبی باعث کشف و شهود و آزمایش بیشتر چیزهای تازه می‌شوند. مطالعه دیگری نشان می‌دهد نورهای رنگی بیشتر از نور سفید باعث بروز خلاقیت می‌شوند.

گنجاندن رنگ در فضای کاری می‌تواند به طور باورنکردنی در پرورش خلاقیت موثر باشد. البته، نباید همه دیوارهای خانه یا دفتر کار خانگی خود را قرمز کنید. همین‌طور، نیاز نیست حجم گسترده‌ای از رنگ‌ها استفاده شود؛ بلکه استفاده از بالش‌های رنگی یا المان‌های رنگی کافی است. گاهی گذاشتن یک گلدان رنگی روی میز کار باعث افزایش خلاقیت ذهنی می‌شود. دنبال روش‌هایی باشید که ذهن شما با دیدن رنگ‌ها و اشیا، تحریک‌ شده و فعالیت بیشتری در پیش بگیرد.

۳- کنجی برای مدیتیشن کوتاه مدت بسازید

شما اگر یک قهرمان المپیک هم باشید؛ نمی‌توانید ۱۰ ساعت متوالی کار کنید. بسیاری از ما توانایی ذهنی در حدود انجام یک یا دو ساعت کار را داریم. تصور کنید یک جلسه کاری دو ساعته بسیار سنگین و پرفشار را گذرانده باشید؛ آیا انتظار دارید پس از آن ذهن شما خلاق باشد؟

دقیقا مانند یک ورزشکار نیاز داریم به ذهن خود استراحت بدهیم. کارآفرینان و افراد خلاق سعی می‌کنند در بازه‌های مشخصی به ذهن خود استراحت کامل بدهند.

یکی از روش‌های تحقیق شده برای انجام این کار، مدیتیشن‌های کوتاه مدت است. یک مطالعه انجام شده در سال ۲۰۱۴ نشان می‌دهد یک مدیتیشن کوتاه مدت ۳۰ دقیقه در طول روز می‌تواند عملکرد خلاقانه ذهن را افزایش دهد. وقتی صحبت از دفتر کار می‌شود؛ شما باید یک گوشه یا صندلی مناسبی برای مراقبه و مدیتیشن داشته باشید و همیشه آماده برای آزادسازی و استراحت ذهنی شما باشد.

۴- فضای باز را وارد کنید

ما می‌دانیم گیاهان چقدر برای هوای خانه شما مناسب هستند اما آیا می‌دانید که برای مغز شما هم مفید هستند؟

یک مطالعه جهانی نشان می‌دهد افرادی که در محیط کار با عناصر طبیعی مانند گیاهان کار می‌کنند؛ نه تنها سطح بالاتری از رفاه را گزارش کردند؛ بلکه در مجموع ۱۵ درصد خلاق‌تر بودند.

بنابراین، اگر می‌خواهید از خانه یا انبار یا گاراژ خود برای دفتر کار استفاده کنید؛ سعی کنید چند گیاه جذاب و آپارتمانی روی میزکار یا محیط اطراف خود داشته باشید و طوفان‌های مغزی خود را در کنار این عناصر طبیعی انجام دهید.

در نهایت، همیشه دنبال ترفندها و روش‌هایی برای افزایش خلاقیت هنگام کار در خانه باشید. به یاد داشته باشید که پیش از اینکه ذهن خلاقی داشته باشید؛ باید ایده‌های خلاقانه‌ای وارد محیط کار و مغز خود کنید. هر چیزی که باعث پرواز ذهن شما می‌شود؛ یک ایده خلاقانه محسوب می‌شود؛ خواه یک تابلو از طبیعت باشد یا یک گلدان گیاه طبیعی کوچک روی میز کار شما یا نوعی صندلی برای استراحت!

منبع اینک
   
1 نظر
  1. Maryam می گوید

    سلام و عالی بود 🌾🌾
    با اجازه بعضی تصاویر رو سیو کردم 🌹

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.