سریال راه آهن زیرزمینی، اقتباسی از رمانی که واقعیت و تمثیل را در مسیر رهایی و آزادی با هم ترکیب کرد

0

«کلسن وایتهد» را خیلی از آمریکایی‌ها و انگلیسی زبان‌ها وقتی شناختند که «باراک اوباما» نام کتابی از او را در فهرست پنج کتاب برگزیده‌اش برای خواندن در تابستان انتخاب کرد.

ولی واقعیت این است که وایتهد نویسند‌ه‌ای مشهور و با استعداد بود که نیازی به معرفی اوباما نداشت. قبل از اینکه او بین مردم عادی مشهور شود، جان آپدایک از او تعریف کرده بود و کارش را ستوده بود. او نویسنده‌ای بود اهل منهتن و یک پژوهش درخشان هم دربارهی نیویورک منتشر کرده بود. اگرچه بیشتر بابت رمان‌هایش ستایش شده است.

وایتهد که خیلی هم سن و سال ندارد، بابت یک رمان بیش از باقی آثار دیده شد و آن هم رمانی بود به نام «راه آهن زیرزمینی» که سال ۲۰۱۷ او را به جوایز مختلف رساند. مهم‌ترین جایزه‌ها هم طبعا پولیتزر و جایزه ملی آمریکا بودند.

«کلسن وایتهد» هوشمندانه واقع‌گرایی و تمثیل را درآمیخته و خشونت برده‌داری و حزن‌انگیزی فرار را در داستانی برای جامعه معاصر آمریکا نشان داده‌است.

شاید به نظر برسد که چون موضوع اصلی رمان، برده‌ها و سیاهان بوده‌اند، این جایزه به آن اهدا شده است. خب، قضیه این است که دستمایه رمان همان موضوع روز آمریکا و جهان است ولی این تنها برگ برنده‌اش نیست. موضوع این است که قلم وایتهد ظاهرا قادر است هر خواننده‌ای را مجاب کند که چیزی بیشتر از مضمون مهم است و تکنیک و فرم و واژه‌ها و کلمات هم می‌توانند مؤثر باشند در ذوق خواننده. حالا بعد از چهار سال این رمان را به سریال برگردانده‌اند.

چه کسی این کار را کرده؟ بری جنکیز. جنکیز همان کارگردانی است که در زمان موفقیت فوق العاده لالالند موفق شد اسکار بهترین فیلم را نصیب خودش کند. فیلمی که نام جنکیز را سر زبان‌ها انداخت. داریم از فیلم «مهتاب» حرف می‌زنیم که اگرچه فیلمی به شدت مضمون‌زده بود ولی هالیوود را تحت تاثیر قرار داد.

بعد از آن جنکیز فیلم دیگری هم درباره سیاهان ساخت. «اگر خیابان بیل می‌توانست حرف بزند» فیلمی بود که اگرچه در فهرست برترین آثار بعضی منتقدان قرار گرفت و ستایش شد ولی موفقیت مهتاب را تکرار نکرد.

با این همه او سال قبل سراغ «راه آهن زیرزمینی» رفت و آن را در ۱۰ قسمت ساخت. این سریال را شبکه‌ی پرایم ویدیو تولید کرده، اگرچه آمازون هم آن را پخش می‌کند.

«راه آهن زیرزمینی» درباره‌ زن جوان و برده‌ای به نام کورا است که به وسیله‌ راه آهن خیالی از نظام برده داری در آمریکا فرار می‌کند. کورا به جورجیا، کارولینای جنوبی، کارولینای شمالی، تنسی و در نهایت به ایندیانا سفر می‌کند.

کورا در هر مرحله از این مسیر خطرناک با یک اسطوره برده‌داری مواجه می‌شود که شاهد جنایات متعدد است. او تلاش می‌کند به امیدش برای زندگی بهتر ادامه دهد.

در این سریال وسو امبدیو، چیس دیلان، جوئل اجرتون، آرون پیر و امبر‌ گری نقش‌های اصلی را بازی می‌کنند.

راه آهن زیرزمینی با استقبال فوق العاده منتقدان روبه رو شده و فعلا در سایتی مثل «راتن تومیتوز» با ۹۷ درصد آرای مثبت روبه رو شده و در imdb نمره آن 7.1 است.

در ضمن رمان وایتهد هم دو سال پیش در ایران منتشر شده است. ترجمه‌های متعددی از این اثر وجود دارد. از جمله ترجمه‌ای که نشر ثالث منتشر کرده:

منبع: روزنامه سازندگی

نوشته‌های پیشنهادی

آگهی متنی در همه صفحات

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.