آشالازی چیست و چه علائمی دارد؟ شیوه تشخیص و درمان آن چیست؟

0

بررسی اجمالی

آشالازی یک اختلال نادر است که عبور غذا و مایعات از لوله بلع متصل‌کننده دهان و معده (مری) به معده را دشوار می‌کند.

آشالازی زمانی اتفاق می‌افتد که اعصاب مری آسیب ببینند. در نتیجه، مری به مرور فلج و گشاد می‌شود و در نهایت توانایی فشار دادن غذا به داخل معده را از دست می‌دهد. غذا سپس در مری جمع می‌شود، گاهی تخمیر می‌شود و دوباره به دهان می‌رود، که می‌تواند طعم تلخی داشته باشد. برخی افراد این را با بیماری ریفلاکس معده (مری) معده (GERD) اشتباه می‌گیرند. با این حال، در آشالازی غذا از مری تهیه می‌شود، در حالی که در GERD مواد از معده است.

هیچ درمانی برای آشالازی وجود ندارد. هنگامی که مری فلج شد، عضله نمی‌تواند دوباره به درستی کار کند. اما علائم را معمولاً می‌توان با آندوسکوپی، درمان کم تهاجمی یا جراحی کنترل کرد.

علائم

علائم آشالازی به طور کلی به تدریج ظاهر می‌شود و با گذشت زمان شدت می‌یابد. علائم و نشانه‌ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • ناتوانی در بلع (دیسفاژی)، که ممکن است احساس کند غذا یا نوشیدنی در گلو شما گیر کرده است
 • برگرداندن غذا یا بزاق
 • سوزش سردل
 • آروغ زدن
 • درد قفسه سینه که می‌آید و می‌رود
 • سرفه در شب
 • ذات الریه (از جذب غذا به داخل ریه‌ها)
 • کاهش وزن
 • استفراغ

علل

علت دقیق آشالازی به خوبی شناخته نشده است. محققان گمان می‌کنند که علت آن از بین رفتن سلول‌های عصبی مری باشد. در مورد علت ایجاد این نظریه‌ها وجود دارد، اما احتمال وجود عفونت ویروسی یا پاسخ‌های خودایمنی وجود دارد. به ندرت، آشالازی ممکن است ناشی از یک اختلال ژنتیکی ارثی یا عفونت باشد.

تشخیص

آشالازی را می‌توان نادیده گرفت یا به درستی تشخیص داد زیرا علائمی شبیه سایر اختلالات گوارشی دارد. برای آزمایش آشالازی، پزشک احتمالاً موارد زیر را توصیه می‌کند:

 • مانومتری مری. این آزمایش انقباضات عضلانی ریتمیک در مری هنگام بلع، هماهنگی و نیرویی که توسط عضلات مری اعمال می‌شود و همچنین چگونگی شل شدن یا باز شدن اسفنکتر تحتانی مری را در هنگام بلع اندازه‌گیری می‌کند. این آزمایش برای تعیین نوع مشکل حرکتی شما بسیار مفید است.
 • اشعه ایکس دستگاه گوارش فوقانی شما (مری). اشعه ایکس بعد از نوشیدن مایع گچی پوشیده شده و لایه داخلی دستگاه گوارش شما را پر می‌کند. این پوشش به پزشک شما اجازه می‌دهد تا شمایل مری، معده و روده فوقانی شما را ببیند. همچنین ممکن است از شما خواسته شود که یک قرص باریم را ببلعد که می‌تواند به انسداد مری کمک کند.
 • آندوسکوپی فوقانی. پزشک شما یک لوله باریک و انعطاف‌پذیر مجهز به نور و دوربین (آندوسکوپ) را به پایین گلو وارد می‌کند تا داخل مری و معده شما را بررسی کند. اگر علائم یا نتایج یک مطالعه باریم این احتمال را نشان دهد، می‌توان از آندوسکوپی برای تعیین انسداد جزئی مری استفاده کرد. همچنین می‌توان از آندوسکوپی برای جمع‌آوری نمونه‌ای از بافت (نمونه‌برداری) برای آزمایش عوارض ریفلاکس مانند مری بارت استفاده کرد.

درمان آشالازی

درمان آشالازی بر شل کردن یا کشش باز شدن اسفنکتر تحتانی مری متمرکز است تا غذا و مایع بتوانند به راحتی از طریق دستگاه گوارش حرکت کنند.

درمان خاص به سن، وضعیت سلامتی و شدت آشالازی بستگی دارد.

درمان غیر جراحی

گزینه‌های غیر جراحی عبارتند از:

 • اتساع پنوماتیک. یک بالون توسط آندوسکوپی به مرکز اسفنکتر مری وارد می‌شود و برای بزرگ شدن دهانه باد می‌شود. اگر اسفنکتر مری باز نماند ممکن است لازم باشد این روش سرپایی تکرار شود. تقریباً یک سوم از افراد تحت درمان با اتساع بالون، طی پنج سال به درمان مجدد نیاز دارند. این روش نیاز به آرام بخشی دارد.
 • بوتاکس (سم بوتولینوم نوع A). این ماده شل‌کننده عضله را می‌توان مستقیماً با یک سوزن آندوسکوپی به داخل اسفنکتر مری تزریق کرد. تزریق ممکن است نیاز به تکرار داشته باشد و تزریق مکرر انجام عمل جراحی بعداً در صورت نیاز را دشوارتر می‌کند.

بوتاکس معمولاً فقط به افرادی توصیه می‌شود که به دلیل افزایش سن یا سلامتی، کاندیدای مناسبی برای اتساع پنوماتیک یا جراحی نیستند. تزریق بوتاکس به طور معمول بیش از شش ماه طول نمی‌کشد. بهبود قابل توجهی در تزریق بوتاکس ممکن است به تأیید تشخیص آشالازی کمک کند.

 • دارو. پزشک شما ممکن است قبل از غذا خوردن شل‌کننده‌های عضلانی مانند نیتروگلیسیرین (نیتروستات) یا نیفدیپین (پروکاردیا) را پیشنهاد کند. این دارو‌ها اثر درمانی محدود و عوارض جانبی شدیدی دارند. دارو‌ها معمولاً فقط درصورت در نظر گرفته شدن کاندیدای اتساع پنوماتیک یا جراحی هستند و بوتاکس کمکی به شما نکرده است. این نوع درمان به ندرت نشان داده می‌شود.

عمل جراحی

گزینه‌های جراحی برای درمان آشالازی عبارتند از:

 • میوتومی هلر. جراح عضله انتهای تحتانی اسفنکتر مری را برش می‌دهد تا غذا به راحتی به معده منتقل شود. این روش را می‌توان بدون تهاجم انجام داد (میوتومی لاپاراسکوپی هلر). برخی از افرادی که میوتومی هلر دارند ممکن است بعداً به بیماری ریفلاکس معده (مری) (GERD) مبتلا شوند.

برای جلوگیری از مشکلات GERD در آینده، ممکن است روشی که تحت عنوان fundoplication شناخته می‌شود همزمان با میوتومی هلر انجام شود. در عمل فونداسیون، جراح قسمت بالای معده شما را به دور مری می‌پیچد تا یک دریچه ضد رفلاکس ایجاد کند و از برگشت اسید (GERD) به مری جلوگیری کند. فوندوپلیکشن معمولاً با روشی با حداقل تهاجم (لاپاراسکوپی) انجام می‌شود.

 • میوتومی آندوسکوپیک دهان (POEM). در روش POEM، جراح از آندوسکوپی استفاده می‌کند که از طریق دهان و پایین گلو وارد می‌شود و یک برش در لایه داخلی مری شما ایجاد می‌کند. سپس، همانند میوتومی هلر، جراح عضله انتهای تحتانی اسفنکتر مری را برش می‌دهد.

شعر نیز ممکن است با ترکیب شود و یا به دنبال فوندوپلیکاسیون بعد برای کمک به جلوگیری GERD. بعضی از بیمارانی که POEM دارند و بعد از عمل به GERD مبتلا می‌شوند، با دارو‌های خوراکی روزانه درمان می‌شوند.

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

شوخی با مجسمه‌ها – وقتی حال مردم خوش است!

شوخی و طنز هم حال و هوای خاص خودش را می‌طلبد. مردم اگر از نظر پیشبینی شرایط اقتصادی آینده و وضعیت رفاه اکنون، آرامش و اطمینان خاطر لازم را داشته باشند و اگر بتوانند خود مقوله فرهنگ و اخلاق و دانش خود را ارتقا بدهند، شرایظ ظاهری و باطنی دیگر…

آیا می‌توانید در این عکس شیر کوهی را در حال تعقیب الک (گوزن شمالی) ببینید؟

یک دوربین خودکار راه‌اندازی شده توسط سرویس حیات وحش ایالات متحده، عکس‌هایی از یک شیر کوهی را در حال تعقیب یک گوزن شمالی ثبت کرد. از این عکس‌ها مشخص است که این شکارچی بسیار دشوار است.پس اگر گوزن بزرگ شکار شده باشد و متوجه خطر نشده باشد،…

وقتی هم عاشق کارت باشی و هم خلاق، نتیجه‌اش می‌شود این عکس‌هایی که می‌بینید

تا حالا عاشق شده‌اید؟ همه چیز دنیا را زیبا می‌بینید، احساس گرما و سرمای زیاد در تابستان یا زمستان نمی‌کنید و مشتقل از زمان، در زمان سیر می‌کنید.حالا اگر این عشق به کارتان باشد و از خلاقیت بهره خوبی برده باشید، نتایج کارتان زیبا می‌شود.…

زره نمادین فلزی پیچیده‌ برای گربه‌ها و موش‌ها – کار یک هنرمند باذوق!

دشمنی بین گربه‌ها و موش‌ها به قدمت تاریخ است. اگر قرار بود آنها مثل آدمیان در برابر هم صف‌آرایی کنند چه چیزهایی برای این نبرد می‌ساختند؟کار یک هنرمند کانادایی تقریباً در همین سمت و سو است. جف دی بوئر با الهام از فرهنگ‌های باستانی و…

کاریکاتورهای و تصاویر ساده، مفرح و تفکربرانگیز لوکاس لویتان

لوکاس لویتان هنرمند برزیلی، ساکن مادرید است. او بیشتر برای پروژه‌اش به نام «هجوم عکس» مشهور شده، در این پروژه او نقاشی‌هایی را به عکس‌های اینستاگرام افراد اضافه می‌کند و داستان‌های پنهان را به روشی خلاقانه آشکار می‌کند.کارهای او جذاب و…

هنرمندی با این تصاویر جالب پیش چشم ما مجسم کرده که اگر 10 بنای تاریخی و اسطوره‌ای معروف، سالم و…

یکی از جالب‌ترین چیز‌ها در مورد مطالعه تاریخ، یادگیری چیز‌های شگفت‌انگیزی است که نیاکان ما ایجاد کرده‌اند. اما برخی از یادگارهای آنها از بین رفته‌اند و فقط ویرانه‌های آنها باقی هستند و در مواردی همین ویرانه‌ها هم نیستند و فقط توصیف‌های متنی…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / لیفت صورت در تهران / کمربند طبی / زانوبند زاپیامکس / فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن / biniclinic.com / کمربند پلاتینر / مراقبت پوست / مهدکودک فلکه اول تهرانپارس / سایت نوید / روپوش پزشکی / سرور مجازی ایران /بای پپ / ویدیوهای دیدنی /بهترین فیزیوتراپی تهران /خرید سیفتی باکس / کمربند پلاتینر / محصولات پوستی بیوآکوا رو تا 60 درصد تخفیف از فروشگاه رومدباش بخر / ویکی درمان / عمل بینی /خرید پروتز مو /حرف آخر /کاندوم / خرید سرور مجازی / بهترین کلینیک زخم تهران /فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی / مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /آموزش تزریق ژل و بوتاکس /چاپ فلش / لاغری فوری / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم /شیشه اتومبیل /درمانکده / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی /فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی شاواز /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /خرید خودنویس /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /سریال ایرانی کول دانلود /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /کاشت مو / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش /فروشگاه اینترنتی زنبیل /خرید ساعت دیواری /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /چاپ کلاه /کاشت مو /کاشت مو /پزشکا /قیمت ساک پارچه ای /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /مجتمع فنی ونک /داروخانه آنلاین تینا /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5