پیوند تراشه مغزی به یک بیمار کاملا فلج امکان داد که فقط با فکر کردن، کلمات مورد نظرش را منتقل کند

0

پژوهشگرانی از کالیفرنیا می‌گویند عمل جراحی آزمایشی پیوند مغز که پیام‌های مغز را به واژه تبدیل می‌کند با موفقیت انجام شده است.

این موفقیت گام بزرگی در راه پدید آوردن فناوری‌هایی است که به ارتباط فکری انسان‌ها کمک می‌کند و می‌تواند باعث تحول در زندگی کسانی شود که بر اثر بیماری یا آسیب دیدن قدرت تکلم خود را از دست داده‌اند.

به گزارش وال استریت ژورنال، محققان دانشگاه کالیفرنیای سانفرانسیسکو این عمل را روی مرد سی و چند ساله‌ای انجام دادند که بیش از ۱۵ سال پیش بر اثر سکته مغزی فلج شده و قدرت تکلم خود را از دست داده بود. این مرد حاضر شد محققان با انجام عمل جراحی تعدادی الکترود به سطح خارجی مغزش (کورتکس مسئول عمل تکلم) وصل کنند و این سازه عصبی را آزمایش کنند.

جزئیات این آزمایش در مقاله‌ای در نشریه پزشکی نیو انگلند منتشر شده است. این محققان در ۵۰ جلسه جداگانه از این مرد خواستند تصور کند واژه‌‌هایی را که بر نمایشگری ظاهر می‌شود بلند می‌خواند و هم‌زمان فعالیت مغز وی را ثبت کردند.

این پژوهشگران بنا به ادعای خود موفق شده‌اند نیمی از واژه‌هایی را که این مرد می‌گفته تشخیص دهند. پس از به کار گرفتن الگوریتمی برای پیش‌بینی واژه‌ها، این مقدار به ۷۶ درصد افزایش یافت.

دکتر ادی چنگ، جراح مغز و نویسنده اصلی این مقاله، گفت: «تا جایی که می‌دانیم این نخستین بار است که انسان موفق شده مستقیما واژه‌های کامل را از روی فعالیت مغز کسی که فلج است و قدرت تکلم ندارد پیاده کند. بدین ترتیب امیدمان برای بازگرداندن قدرت ارتباط به این افراد با دست‌یابی به بخش گفتار طبیعی در مغز بیشتر شده است.»

متخصصان می‌گویند بالا بودن میزان خطا، محدودیت در تعداد واژه‌ها (در این تحقیق ۵۰ کلمه) و زمان‌بر بودن آموزش نظام تشخیص واژه‌هایی که فرد به آن‌ها فکر می‌کند از جمله مواردی است که نشان می‌دهد هنوز راه درازی تا استفاده عملی از این فناوری در دنیای واقعی پیش رو داریم.

اما این آزمایش نشان داد قسمتی از مغز که مختص تکلم است همچنان سال‌ها پس از از دست دادن این توانایی کار می‌کند و می‌توان رایانه را طوری آموزش داد که از روی فعالیت مغز بتواند از واژه‌‌های کامل رمزگشایی کند.

پیش از این هم پژوهشگران استنفورد به موفقیت بزرگی رسیده بودند و مطابق مقاله‌ای که در نیچر چاپ شده، یک سیستم ارتباط مغزی ابداع کرده بودند. در این اقدام مردی که فلج نخاعی شده بود و طبعا نمی‌توانست بنویسد، تنها با اندیشه نوشتن می‌توانست تفکرات خود را با دقت ۹۴ درصد به متن تایپ شده تبدیل کند!

فعلا سیستم ارتباط مستقیم مغزی، کاری پژوهشی است و بیشترین کاربردش در مورد بیماران است. اما در آینده احتمالا نزدیک چه بسا بتوانیم تنها با فکر کردن در اینترنت جستجو کنیم، صفحات وب را بخوانیم، ویدئو ببینیم، با هم ارتباط برقرار کنیم و یک حافظه ابری همیشه حی و حاضر و نامحدود داشته باشیم.

آدم‌هایی که به چنین فناوری‌ای دسترسی باشند، چطور به ما نگاه خواهند کرد؟ آیا روزی عمل‌های جراحی کاشت تراشه تبدیل به یک عمل روتین خواهند شد؟

منبع: ایندیپندنت

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.