معرفی و خرید پانسمان نوین و محصولات درمان زخم

0

رپورتاژ

پانسمان به معنای کلی به هر نوع پوششی که روی جراحت قرار می گیرد و از آن محافظت می کند گفته می شود.
پانسمان نوین یکی از انواع محصولات درمان زخم هستند که درمدل‌ ها و برند های  مختلف طراحی و تولید می‌شوند. به طور کلی دو نوع پانسمان در بازار وجود دارد یکی پانسمان‌های سنتی که در قدیم از الیاف طبیعی نخ پنبه تولید می شد و بعدها گاز استریل، باند، گاز وازلینه و… تولید گردید.  دومین نوع پانسمان ،پانسمان نوین می باشد، که شامل دسته بندی  زیر می باشد:
پانسمان آلژینات، پانسمان کلاژن، پانسمان فوم، پانسمان‌های عسل، پانسمان‌های هیدروکلوئید، پانسمان‌های هیدروژل، پانسمان‌های جاذب، پانسمان فیلم شفاف و… می‌باشد. با پیشرفت علم پزشکی و آشنایی افراد با محصولات فناوری شده، پانسمان های سنتی جایگاه خود را به پانسمان نوین داده و بیشتر افراد به خصوص پزشکان و کارشناسان زخم در سرتا سر دنیا به استفاده هر چه بیشتر از این محصولات روی آورده‌اند.

پانسمان نوین برای انواعی از زخم‌های پیچیده طراحی و تولید شده‌اند به طوری که روند درمان این زخم‌ها را تسریع بخشیده و به بهبودی هر چه سریع‌تر زخم‌ها کمک می‌کنند.پانسمان نوین همچنین جهت مراقبت و درمان بیماران دیابتی،بخصوص پیشگیری و درمان زخم پای دیابتی کاربرد بسیاری دارد.

برخلاف پانسمان‌های سنتی، استفاده از محصولات نوین بسیار ساده و آسان بوده و حتی افراد مبتدی نیز می‌توانند به راحتی از آن استفاده کنند. در واقع می‌توان گفت که پانسمان نوین نوعی روش درمان است و مانند پانسمان‌های قدیم فقط نقش پوششی ندارد. حتی برخی از این پانسمان‌ها مانند پانسمان پیشگیری از زخم، طوری طراحی شده‌اند که از پیشرفت زخم جلوگیری کرده و مانع ایجاد زخم‌های جدید به خصوص زخم بستر می‌گردند. ترکیبات این پانسمان ها که شامل ذرات یون و نقره، عسل مانولیکا، روغن زیتون اوزونه، کربن فعال، آلژینات کلسیم، زینک، آلوئه ورا و… هستند از مزایای درمانی بالایی برخوردارند و به شکل‌های مختلف ژل، پد، پودر، گاز و… در بازار موجود می‌باشد.

از مزایای این نوع از پانسمان‌ها می‌توان به ضد آب بودن، استریل بودن، ایجاد کننده رطوبت بهینه در بستر زخم، تسهیل‌کننده دبریدمان زخم، کاهش دهنده درد، کاهنده آسیب‌های پوستی، کاهش‌دهنده اسکار، جذب‌کننده ترشحات اضافی زخم، تعویض آسان، نداشتن چسبندگی روی زخم، تسریع‌کننده درمان، غیرقابل نفوذ بودن در مقابل میکروارگانیسم‌ها و رطوبت، چسب‌دار بودن پانسمان، افزایش‌دهنده جریان خون در زخم، کاهنده التهاب زخم و…. اشاره کرد.

پانسمان نوین طوری طراحی شده است که حتی برای زخم‌های دور از دسترس نظیر زانو، پاشنه، قوزک نیز کاربرد دارد ساختار این پانسمان‌ها به شکل دور چسب، بدون چسب، خود چسب، گاز استریل، نواری پرکننده، برش خورده به شکل مربع مستطیل یا دایره، قابل برش، پودری، ژلی، خمیری و اسپری بوده و توسط فروشگاه‌های معتبری همچون مرکز تخصصی پانسمان حافظ طب نوین با کیفیت و تنوع بالا عرضه می‌گردد.

پانسمان زخم پای دیابتی

یکی از ارکان اصلی در مدیریت بیماری‌ دیابت،استفاده از پانسمان های پیشگیری و درمان زخم پای دیابتی می باشد. پانسمان زخم باید به گونه‌ای باشد که در ایده‌آل‌ترین حالت ممکنه باعث پیشگیری از زخم ،محافظت از زخم، از بین بردن نشانه‌های جراحت و بهبودی هر چه سریع‌تر زخم گردد. در بیماران دیابتی این نکته بسیار حائز اهمیت است که زخم پای آنها دچار عفونت نگردد و در صورت بروز علائم عفونت تنها پانسمان زخم پای دیابتی برای تسریع بخشیدن به روند درمان کافی نیست و باید تمهیدات دیگری جهت درمان بکار برد .بیمار باید تحت نظر پزشک متخصص از انواع درمان های موازی دیگر مانند دارو های آنتی بیوتیک خوراکی و غیره…استفاده نماید.

انتخاب انوع پانسمان نوین باید تحت نظر پزشک و کارشناسان زخم باشد تا محصولی متناسب با زخم بیمار انتخاب گردد.برای انتخاب محصول مناسب و همچنین استفاده از نظر کارشناسان متخصص در حوزه زخم(انواع زخم مانند:زخم بستر،زخم پای دیابتی،زخم های ناشی از تروما(ضربه) ، زخم های جراحی و ….) می توانید از مشاوره رایگان کارشناسان حافظ طب نوین استفاده نمایید.

پانسمان‌های بدون چسب غالباً ارزان، ساده و گاها مقاوم تر هستند. پانسمان فوم و پانسمان آلژینات از ویژگی جذب بسیار بالایی برخوردار هستند و پانسمان‌های هیدروژل روند دبرید اتولیتیک(دبریدمان اتولیتیک:فرآیندی است که در آن بافت نکروز و اسلاف توسط ژل های مخصوص نرم می‌شود) و نابودی خود به خودی بافت‌های مرده زخم(بافت نکروز) را تسریع می‌بخشد.

برای مدیریت عفونت در انواع زخم بهترین نوع پانسمان نوین، پانسمان‌های حاوی  نقره هستند.برای پیشگیری از ایجاد زخم‌های جدید استفاده از پانسمان پیشگیری از زخم بسیار مفید است. به طور کل انتخاب پانسمان نوین مناسب به مشخصات زخم، هزینه آن و نیاز بیمار بستگی دارد.
مواردی که پزشک یا کارشناس زخم بر اساس آن ها پانسمان مناسب را انتخاب میکند عبارتند از :

۱- محل زخم: در انتخاب پانسمان نوین اولیه(پانسمانی که با بستر زخم تماس دارد)محل زخم اهمیت کمتری دارد اما  از نظر نحوه فیکس کردن و استفاده از پانسمان ثانویه،محل زخم اهمیت بیشتری دارد.

۲- اندازه زخم: پانسمان نوین در ابعاد و اشکال متنوعی ساخته میشود ،در نتیجه اقدام به  اندازه گیری صحیح زخم برای انتخاب پانسمان اولیه با اندازه مناسب بسیار حیاتی و لازم است

۳- نوع بافت: توجه به بافت بستر زخم و همچنین اطراف زخم در انتخاب پانسمان نوین مناسب از اهمیت زیادی برخوردار است. ، مثلا مشاهده استخوان ، تاندون یا عضله در بستر زخم در کنار میزان ترشح یا خشک بودن زخم ، یکی از موارد مهم در انتخاب پانسمان نوین است .

۴- میزان ترشح یا اگزودا: نوع و میزان ترشح یا اگزودای  زخم ، یکی از اصلی ترین ویژگی هایی است که باید قبل انتخاب پانسمان اولیه و ثانویه به آن توجه کرد .در صورتیکه زخم مقدار زیادی ترشح داشته باشد و یا زیاد خشک باشد باید در انتخاب پانسمان اولیه یا ثانویه مناسب توجه زیادی نمود.پانسمان نوین مناسب برای زخم باید یک محیط مرطوب بهینه را برای التیام زخم بوجود آورد.

موارد دیگری که باید در هنگام انتخاب پانسمان مد نظر باشد ، عبارتند از شرایط پوست اطراف زخم ، میزان فعالیت فیزیکی بیمار ، شرایط زخم از نظر احتمال ایجاد آلودگی و درخواست بیمار مبنی بر امکان شستشو یا استحمام در طول مدت درمان می باشد.

انواع پانسمان نوین

پانسمان هیدروژل(Hydrogel): پانسمان های هیدروژل، از پایه آب یا گلیسیرین تشکیل شده وحاوی ۰۸ تا ۹۹ درصد آب هستند است.به دو صورت تیوپی و ورقه ای می باشد

پانسمان هیدروکلوئید(Hydrocolloid): در این دسته از پانسمانها ذرات کلوئیدی آب دوست مثل ژالتین، پکتین و کربوکسی متیل سلولز موجود بر روی فوم پلی اورتان، هنگام تماس با ترشحات زخم، ژل نرمی بر روی بسترزخم ایجاد میکند که موجب حفظ رطوبت ایده آل زخم ، فراهم آوردن محیط مناسب برای دبریدمان اتولیتیک و جلوگیری از ایجاد زخم در هنگام جدا کردن پانسمان می شود .

پانسمان فوم(Foam): یکی دیگر از انواع پانسمان نوین فوم ها می‌باشد که از جنس پلی اورتان می باشند و خاصیت جذب بالایی دارند. فوم ها به اشکال، سایز ها و با حاشیه چسبنده یا بدون حاشیه موجود هستند. فوم هایی که آغشته به سیلیکون هستند ، در هنگام جدا کردن درد و آزردگی کمتری برای بیمار ایجاد میکنند.

پانسمان آلژینات(Calcium Alginate): از جلبک های دریایی گرفته می شوند و دربین پانسمان های نوین بیشترین قدرت جذب،حدود ۱۵-۲۰ برابر وزن خود را دارند.در دو نوع ورقه ای و نواری موجود است.برای زخم های عفونی نوع نقره آن نیز موجود است و همچنین دارای خاصیت منعقد کنندگی هستند

پانسمان فیلم شفاف(Transparent Film ): این دسته از پانسمان ها به صورت فیلم شفاف و از جنس پلی اورتان هستند در واقع یک لایه منفذ دا ر و چسبنده با ضخامت متغیرند که به اکسیژن و رطوبت اجازه عبور و مرور می دهد.

پانسمان آغشته به نقره(Silver dressing): در این نوع پانسمان یون نقره موجود پس از قرارگرفتن بر روی زخم به آرامی یا بالا فاصله آزاد می گردد. یون نقره،سددفاعی مناسبی در برابر نفوذ باکتری ها است.

پانسمان های هیدروفایبر(Hydrofiber):پانسمان های هیدروفایبر نرم ، انعطاف پذیر ، استریل هستند که ازکربوکسی متیل سلولز سدیم تشکیل شده اند . این پانسمان ها توانایی جذب زیادی دارند و با تشکیل ژل بر روی زخم و حفظ و فراهم آوردن  رطوبت مناسب ،  موجب بهبود زخم و انجام فرایند دبریدمان اتولیتیک میشوند .

پانسمان عسل: عسل دارای خواص ضد باکتریایی و تعادل pH بی نظیری است که اکسیژن و ترکیبات درمانی را به زخم منتهی می کند.البته عسل استفاده شده در این پانسمان ها با درجه پزشکی می باشد که فراوری شده است

خرید پانسمان نوین

پیشنهاد می شود که انواع پانسمان نوین و محصولات مراقبت از زخم را حتماً از فروشگاه‌های معتبر و مورد تأیید وزارت بهداشت خریداری نمایید. تهیه این پانسمان‌ها از فروشگاه‌های غیرمعتبر خطر تقلبی بودن، آلوده و نابهداشتی بودن را در پی خواهد داشت و ممکن است خطرات جبران‌ناپذیری را به همراه داشته باشد. فروشگاه کالای پزشکی حافظ طب نوین(https://hafezteb.ir) یکی از بزرگ‌ترین و معتبرترین فروشگاه‌های اینترنتی در ایران است که ضمن دارا بودن کلیه مجوزات بهداشتی، نمایندگی انحصاری برندهای معتبری همچون کلوپلاست، هارتمن، مدی هانی، سوربکت، کووالان، یوروفارم، بی بران و … را نیز بر عهده دارد به طوری که بهترین و با کیفیت‌ترین پانسمان نوین را با قیمتی بسیار ارزان در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهد.

پیشنهاد می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر وارد وبسایت این فروشگاه شده تا ضمن بازدید از تمامی محصولات، از راهنمایی مشاورین فروش این شرکت نیز بهرمند شوید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.