پیش‌بینی آب و هوا چقدر دقیق است؟

0

مونا چلبی: هیچ‌کس وقتی درست می‌گویید به یاد ندارد، اما هیچ‌کس اشتباه کردن شما را فراموش نمی‌کند. جمله‌ای که همه احتمالا با آن ارتباط برقرار می‌کنیم. اما مسلماً، هیچ‌کس به اندازهٔ یک فرد هواشناس با واکنش‌های منفی ناشی از اشتباه کردن مقابله نمی‌کند.

از نوشته‌های تلخ توییتر تا نامه‌های منفور، مردم واقعاً اذیت می‌شوند، وقتی پیش‌بینی چیزی شبیه به واقعیت نباشد. در سال ۱۹۶۴، مدیر اداره هواشناسی استانی تایوان حتی به دلیل عدم پیش‌بینیِ صحیح مسیر طوفان متهم شد.

پس آیا عصبانیت ما موجه است؟ تصمیم گرفتم بفهمم که هواشناسی واقعا چقدر دقیق است. با مقایسه پیش‌بینی‌های سال ۲۰۱۷ با دمای واقعی ثبت‌شده، فهمیدم همانطور که انتظار دارید، هر چه به تاریخ واقعی نزدیک‌تر باشید، پیش‌بینی دقیق‌تر می‌شود. برای مثال، وقتی سرویس ملی آب و هوای ایالات متحده یک پیش‌بینی را هفت روز قبل از وقوع آن منتشر کرد، این تخمین بیش از شش درجه فارنهایت با واقعیت تفاوت داشت. در یک روز قبل، پیش‌بینی آن‌ها تنها حدود سه درجه تفاوت داشت. اما اگرچه انتظار می‌رود مدل‌سازی و فناوری بهتر پیش‌بینی‌های بهتری را برای ما به ارمغان بیاورد، ممکن است هرگز نتوانیم آب و هوا را با دقت ۱۰۰ درصد پیش‌بینی کنیم. به این دلیل که بیش از ۱۰۰ تریدسیلیون مولکول در جو وجود دارد. این عدد یک است و پس از آن ۴۴ صفر وجود دارد. پس اگر بخواهیم آب و هوا را با اطمینان مطلق پیش‌بینی کنیم، باید موقعیت و حرکتِ همه آن ذرات را بدانیم که اساساً حتی برای بهترین رایانه‌های ما غیرممکن است.

سعی ما برای دانستن آینده به آب و هوا محدود نمی‌شود. مثلاً انتخابات را در نظر بگیرید. علیرغم آنچه برخی از سایت‌ها یا نشریات ممکن است شما را به این باور برساند دقیق‌ترین نظرسنجی‌های انتخاباتی آن‌هایی هستند که در روز انتخابات انجام می‌شوند، نه آن‌هایی که از قبل انجام شده‌اند.

پس نکته‌ای که در اینجا وجود دارد، خیلی تعجب‌آور نیست. پیش‌بینی‌های دقیق به اطلاعات دقیق بستگی دارد. و هر چه از موقعیت دورتر باشید، احتمال تغییر اطلاعات بیشتر می‌شود.

بنابراین برای دقت بهتر، فقط باید صبور باشید. سعی کنید تا جایی که می‌توانید به رویداد واقعی نزدیک شوید. و در حال حاضر، به هواشناس وضع آب و هوای محلی خود آسان بگیرید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.