مجموعه کامل داستان‌های روباتی ایزاک آسیموف (37 داستان) را به صورت کامل و مدون در کتاب «روبات کامل» بخوانید

0

معمولا دوست‌داران کتاب در ایران با وسواس کتاب انتخاب می‌کنند و بعد مدتی شناخت خوبی رو نام مترجمان و اعتبار ناشران به دست می‌آورند. آنها مرتب در اینترنت جستجو می‌کنند تا ببینند چه کتاب‌های نوی در خور توجهی منتشر شده.

اما کتابی که امروز می‌خواهم به شما معرفی کنم، از یک دید اصلا کتاب تازه‌ای نیست. این کتاب با نام روبات کامل، همان داستان‌های کوتاه روباتی آسیموف است که ما پیش از این در دهه شصت و اوایل هفتاد در کتاب‌های داستان کوتاه آسیموف و نیز در مجله دانشمند خوانده بودیم.

اما مزیت این کتاب این است که همه این داستان‌ها را طبقه‌بندی کرده و با ترجمه دقیق و با فونت و صفحه‌آرایی بهتر منتشر کرده تا بتوانید یکجا به همه این داستان‌ها دسترسی داشته باشید.

ترجمه کتاب را هم دوست خوب و بسیار فعالم، آقای سعید سیمرغ– انجام داده‌اند که این سال‌ها با تلاش او آسیموف‌خوانی در ایران جان تازه‌ای گرفته است.

کتاب روبات کامل آسیموف به تازگی توسط انتشارات هوانورد در 828 صفحه منتشر شده و قیمتش هم اگر از خود فروشگاه آنلاینش بخرید 132800 تومان است که با توجه به تعداد صفحات، قیمت بسیار مناسبی است.

در اینجا شما نام داستان‌های منتشر شده در این کتاب و مقدمه آسیموف در مورد کتاب روبات کامل و چرایی تصمیم آسیموف برای گردآوری و مرتب کردن کل داستان‌های روبات‌اش را می‌خوانید.

کتاب روبات کامل آسیموف در سال ۱۹۸۲ منتشر شده و شامل تمام داستان‌های کوتاه روباتی آسیموف تا آن زمان است. البته آسیموف طی ده سال بعدی تا پایان عمرش، شش عنوان داستان روباتی دیگر نیز نوشت که در بخش پیوست این کتاب گرد‌آوری شده‌اند تا این کتاب مرجع کاملی برای داستان‌های روباتی آسیموف باشد. چقدر خوب!


 چند روبات غیر انسانی

بهترین دوست پسرک

سالی

روزی

چند روبات غیر متحرک

دیدگاه

فکر

عشق واقعی

چند روبات فلزی

سرگردانی روبات ای ال -۷۶

پیروزی ناخواسته

غریبه‌ای در بهشت

شعر نور

جدایی طلب

رابی

چند روبات انسان نما

بیایید با هم باشیم

تصویر قرینه

رویداد سیصدمین سالگرد

پاول و داناوان

قانون اول

سرگردان

منطق

خرگوش را بگیر

سوزان کالوین

ای دروغگو!

خشنودی تضمین شده

لنی

جان کن

روبات کوچولوی گم شده

خطر

فرار!

گواه

نبرد‌گریزپذیر

شم زنانه

دو نقطه‌ی اوج

… که در اندیشه‌ی او هستی

انسان دو قرنی

پیوست

رویا‌های روباتی

کریسمس بدون رادنی

خیلی بد!

چشم انداز‌های روباتی

برادر کوچولو

کال

کتاب روبات کامل مجموعه‌ی کامل داستان‌های روباتی ایزاک آسیموف


قسمتی از مقدمه آسیموف

وقتی داشتم نخستین داستان (روباتی‌ام) را می‌نوشتم اتفاق بی‌همتایی افتاد. تصوری مبهم از روباتی به ذهنم آمد که نه تهدید بود و نه ترحم‌انگیز. کم کم به فکر روبات‌هایی افتادم که تولیداتی صنعتی و به دست مهندسان واقعی ساخته شده بودند. روبات‌هایی که در آن‌ها تمهیدات ایمنی اندیشیده شده بود، به نحوی که برای کار‌های خاص طراحی شده بودند؛ به نحوی که نیاز به لحاظ شدن ویژگی‌های ترحم‌انگیز در آن‌ها وجود نداشت.

همچنان که به نوشتن داستان‌های روباتی ادامه می‌دادم، این بن مایه‌ی روبات‌هایی که ابزار‌های مهندسی دقیقی بودند بیشتر و بیشتر در داستان‌های من نفوذ کرد، تا جایی که داستان‌های روباتی که در مجله‌های جدی علمی-تخیلی منتشر می‌شدند تغییر شخصیت دادند؛ آن هم نه فقط داستان‌های من، بلکه داستان‌های همه.

این باعث شد حس خوبی پیدا کنم و برای سال‌ها، حتی دهه‌ها، بدون شرمندگی تأیید می‌کردم که من «پدر داستان‌های روباتی مدرن» هستم.

با گذشت زمان چیز‌های دیگری هم کشف کردم که خیلی لذت بخش بود. مثلا متوجه شدم وقتی از واژه‌ی «روباتیک» برای توصیف مطالعهی روبات‌ها استفاده کردم، واژ‌های را به کار نبرده بودم که قبلا وجود داشت، بلکه واژه‌ای را ابداع کرده بودم که هرگز کسی از آن استفاده نکرده بود (این مربوط به داستان من با نام «سرگردان» است که در سال ۱۹۴۲ منتشر شد. )

این واژه اکنون کاربرد عمومی پیدا کرده است. نشریه‌ها و کتاب‌هایی هستند که این واژه را روی عنوانشان استفاده می‌کنند و این را نیز همه‌ی افرادی که در این زمینه فعالیت می‌کنند می‌دانند که من این مفهوم را ابداع کرده‌ام. فکر هم نکنید که از این بابت احساس غرور نمی‌کنم. آخر تعداد افرادی که یک مفهوم علمی مفید را اختراع می‌کنند زیاد نیست، و من هم اگرچه نادانسته این کار را انجام داده‌ام، به هیچ وجه قصد ندارم اجازه دهم کسی در دنیا شاهکار مرا فراموش کند.

دیگر این که من در داستان «سرگردان»، برای نخستین بار و با جزئیات دقیق «قوانین سه‌گانهی روباتیک» را نیز بیان کردم که بسیار معروف شدند. حداقل این که این قوانین را اینجا و آنجا و بدون مناسبت، در هر جور جایی که لزوما مناسبتی با تخیل علمی هم ندارد، و حتی در مراجع نقل قول عمومی هم بیان می‌کنند. همچنین افرادی که در زمینه‌ی هوش مصنوعی فعالیت می‌کنند، گاه و بیگاه فرصت را مغتنم می‌دانند تا به من بگویند که فکر می‌کنند قوانین سه‌گانه راهنمای خیلی خوبی است.

حتی می‌توانیم از این نیز فراتر برویم. . وقتی داستان‌های روباتی‌ام را می‌نوشتم، هیچ فکر نمی‌کردم که روبات‌ها در زمان زندگی من پا به عرصه وجود بگذارند. در واقع، مطمئن بودم که این طور نخواهد شد، و حاضر بودم سر این اطمینان مبلغ کلانی شرط‌بندی کنم (حداقل حاضر بودم ۱۵ سنت شرط ببندم، که حد اعلای مبلغ شرطبندی من بر سر چیز‌هایی است که به آن‌هااطمینان دارم. )

ولی حالا، چهل و سه سال از زمانی که نخستین داستان روباتی‌ام را نوشته‌ام می‌گذرد، و ما واقعا روبات داریم. حقیقتی است که نمی‌توان انکارش کرد. افزون بر این، روبات‌ها همان چیز‌هایی هستند که من آن‌ها را به عنوان روبات‌های صنعتی تجسم کرده بود، ابزار‌هایی ساخته‌ی دست مهندسان برای انجام کار‌های خاص که تمهیدات ایمنی در آن‌ها اندیشیده شده است. می‌توان آن‌ها را در کارخانه‌های متعددی یافت، مخصوصا در ژاپن که کارخانه‌های خودروسازی‌شان کاملا روباتیزه شده است. خط تولید چنین کارخانه‌هایی در تمام مراحل به دست روبات‌ها اداره می‌شود.

البته این را هم باید در نظر گرفت که این روبات‌ها، مانند روبات‌های داستانی من هوشمند نیستند، پوزیترونیک نیستند و حتی شکل انسان گونه هم ندارند، ولی به سرعت در حال پیشرفت هستند و پیوسته تواناتر و همه کاره‌تر می‌شوند. چه کسی می‌داند چهل سال دیگر به کجا خواهند رسید؟

چیز دیگری نیز هست که می‌توانیم از آن مطمئن باشیم. روبات‌ها دارند دنیا را دگرگون می‌کنند و آن را به سمت و سویی حرکت می‌دهند که نمی‌توانیم به وضوح پیش بینی کنیم.

این روبات‌های واقعی از کجا می‌آیند؟ مهم‌ترین منبع روبات‌ها شرکتی به نام یونیمیشن در دنبوری کانتیکات است. یونیمیشن یکی از تولید‌کنندگان پیشروی روبات‌های صنعتی و مسئول شاید یک سوم روبات‌هایی است که تاکنون نصب و راه‌اندازی شده‌اند. رئیس شرکت، جوزف اف. انگلبرگر آن را در اواخر دهه‌ی ۱۹۵۰ به این دلیل تأسیس کرد که آن قدر به روبات‌ها علاقه داشت، تصمیم گرفت تولید آن‌ها را به عنوان شغل خود انتخاب کند.

ولی چه چیزی باعث شد که او این قدر زود به روبات‌ها علاقه‌مند و وارد بازی شود؟ بر اساس گفته‌های شخص خودش، او در دههی ۱۹۴۰، زمانی که دوران کاردانی فیزیک را | در دانشگاه کلمبیا می‌گذراند، با خواندن داستان‌های روباتی هم دانشگاهی‌اش، آیزاک آسیموف به روبات‌ها علاقه پیدا کرد.

آه، خدای من! می‌دانید، در آن روز‌های قدیمی، وقتی داستان‌های روباتی‌ام را می‌نوشتم، حس بلند پروازی چندان زیادی نداشتم. تنها چیزی که می‌خواستم این بود که آن‌ها را به مجله‌ها بفروشم تا هم چند صد دلاری برای کمک به پرداخت شهریه‌ی دانشگاهم به دست بیاورم و هم نامم را چاپ شده زیر عنوان داستان‌ها ببینم.

اگر در یک زمینه‌ی ادبی دیگر قلم می‌زدم، فقط همین را به دست می‌آوردم. ولی از آنجا که علمی تخیلی می‌نوشتم، و فقط و فقط به همین دلیل، نادانسته زنجیره‌ای از رویداد‌ها را راه انداختم که امروز دارد چهره دنیا را دگرگون می‌کنند.

داستان‌های گوناگون روباتی من در کتاب‌های مجموعه داستان‌هایم به چاپ رسیده‌اند که تعدادشان به هفت عنوان می‌رسد. چرا این داستان‌ها باید این قدر پراکنده باشند؟ از آنجا که این داستان‌ها در زمان نوشته شدن بسیار مهم‌تر از آن بودند که کسی خوابش را ببیند. (از همه کمتر، خودم) پس چرا آن‌ها را در یک کتاب گردآوری نکنیم؟

جلب موافقت من هم کار خیلی سختی نبود، پس بفرمایید. سی و یک داستان کوتاه که در مجموع به حجم ۲۰۰۰۰۰ واژه می‌رسند و در دوره زمانی بین سال‌های ۱۹۳۹ تا ۱۹۷۷ نوشته شده‌اند.

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

بازیگران سریال به‌یادماندنی «آفیس» را در قالب تصویری گیم GTA یا سریال گیم آو ترونز ببینید!

سریال دفتر یا "The Office" یک سریال کمدی تلویزیونی محبوب آمریکایی بود که از سال 2005 تا 2013 پخش شد. این سریال توسط گرگ دانیلز ساخته شد و توسط ریکی جرویز و استفان مرچنت که در اصل نسخه بریتانیایی سریال را ایجاد کرده بودند، توسعه یافت. سریال…

شوخی با بناهای معروف و عجائب معماری دنیا یا میدجرنی – گمشده در ترجمه!

کاریکاتور شخصیت‌های مشهور را بسیار کشیده‌اند و دیده‌ایم، اما کشیدن کاریکاتور بناهای معروف زحمت بیشتری دارد. اما میدجرنی می‌تواند این زحمت را بسیار کمتر کند.کاربر شبکه اجتماعی دریت به نام mossymayn به تازگی این کار را کرده است:دروازه…

مردان خوش‌لباس و خوش‌تیپ سال‌ها و دهه‌های آینده احتمالا چه لباس و آرایش موی سر و صورتی خواهند داشت

پیشبینی مد بسیار دشوار است. در داستان‌های علمی تخیلی گاهی چیزهایی در مورد آنها می‌خوانیم. مثلا سرهای تراشیده شده‌ای که جواهرات بر فرق سر دوخته شده‌اند یا خالکوبی‌ها.اما با توجه به تغییرات اقلیمی و درگیری‌ها و وسایل فناورانه‌ای که در حال…

عکس‌های قدیمی از کلاس‌های تایپ دهه 1950 تا 1970 – زمانی که تایپ یک مهارت پایه بود و چه بسا با…

در تاریخ آموزش آمریکا، در یک برهه دبیرستان‌های آمریکا برای آموزش یک مهارت ضروری برای ورود به دنیای مدرن تجهیز شدند: تایپ کردن. ظهور کلاس‌های تایپ در دبیرستان‌های ایالات متحده، فصلی جذاب در تاریخی آموزش بود.شروع  آموزش تایپ را می‌توان در…

کهن‌ترین درختان جهان

" بث مون " عکاسی است که در سانفرانسیسکو زندگی می کند و بیش از 14 سال از عمرش را صرف شناسایی و عکاسی از قدیمی ترین درختان جهان کرده است. او به کشورها و سرزمین های دورافتاده سفر می کند تا از درختان قطور قدیمی تصاویر زیبایی را ثبت کند. او می…

حومه‌نشینی چرا شکل می‌گیرد و چه مشکلاتی ایجاد می‌کند؟ + گالری عکس‌هایی از زشتی‌های این پدیده

مناطق حومه شهر، جوامع مسکونی هستند که در حومه مناطق بزرگتر شهری قرار دارند. آن‌ها ویژگی‌های متمایزی دارند که آن‌ها را ازمحیط روستایی و شهری متمایز می‌کند. شکل‌گیری حومه‌ها و مشکلاتی که با آن‌ها مواجه هستند را می‌توان به عوامل متعددی نسبت…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / خدمات فیزیوتراپی /لیفت صورت در تهران / کمربند طبی / زانوبند زاپیامکس / فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن / biniclinic.com / کمربند پلاتینر / مراقبت پوست / مهدکودک فلکه اول تهرانپارس / سایت نوید / روپوش پزشکی / سرور مجازی ایران /بای پپ / ویدیوهای دیدنی /بهترین فیزیوتراپی تهران /خرید سیفتی باکس / کمربند پلاتینر / محصولات پوستی بیوآکوا رو تا 60 درصد تخفیف از فروشگاه رومدباش بخر / ویکی درمان / عمل بینی /خرید پروتز مو /حرف آخر /کاندوم / خرید سرور مجازی / بهترین کلینیک زخم تهران /فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی / مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /آموزش تزریق ژل و بوتاکس /چاپ فلش / لاغری فوری / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم /شیشه اتومبیل /درمانکده / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی /فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی شاواز /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /خرید خودنویس /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /سریال ایرانی کول دانلود /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /کاشت مو / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش /فروشگاه اینترنتی زنبیل /خرید ساعت دیواری /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /چاپ کلاه /کاشت مو /کاشت مو /پزشکا /قیمت ساک پارچه ای /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /مجتمع فنی ونک /داروخانه آنلاین تینا /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5