پرتره شوپن که به صورت تصادفی در جریان فروش خیابانی اجناس دست دوم خریداری شده بود و اینک ترمیم شده

0

یک پرتره پوسته پوسته از آهنگساز لهستانی مشهور -فردریک شوپن- تقریباً سه دهه در یک خانه در لهستان آویزان بود و کسی ارزش آن را نمی‌دانست. این پرتره که در جریان فروش وسایل دست دوم در کنار خیابان خریداری شده بود، دارای ارزش تلقی نمی‌شد تا اینکه یک متخصص نقاشی را به قرن نوزدهم و شوپن منسوب کرد.

این نقاشی کوچک اکنون در یک بانک در شرق لهستان قرار دارد و صاحبان آن در مورد سرنوشت این تابلو در حال مذاکره‌اند.

اخبار وجود این اثر هنری این هفته در حالی منتشر شد که ورشو میزبان هجدهمین دوره مسابقات پیانوی فردریک شوپن بود.

داریوش مارکوفسکی، استاد دانشگاه نیکولاس کوپرنیکوس، کارشناس هنری که سال گذشته این پرتره را بررسی و بازسازی کرد، می‌گوید این تابلو دارای ارزش تاریخی و معنوی قابل توجهی است، اما از برآورد قیمت آن برای خودداری کرد. این نقاشی کوچک اکنون ترمیم شده و در قاب طلاکاری شده قرار داده شده.

ابعاد نقاشی ۲۹.۵ سانتی متر در ۲۳.۳ سانتی متر است. مارکوفسکی با استفاده از روش‌های پیشرفته، بر اساس مواد و رنگدانه‌های مورد استفاده و میزان آسیب، زمان ترسیم آن را اواسط قرن ۱۹ تخمین زده است.

وی گفت: نمی‌توانیم سال دقیق ایجاد آن را مشخص کرد و تشخیص بدهیم که چه کسی آن را کشیده. فقط نام هنرمند یعنی آلفرد به صورت امضا در تابلو مشخص است. نمی‌توانیم بگویم آیا او برای این پرتره ژست گرفته یا نقاش از روی تابلوی دیگری ترسیم کرده.

شوپن در سال ۱۸۱۰ در خانه‌ای در Zelazowa Wola، روستایی در نزدیکی ورشو، از مادری لهستانی و پدری فرانسوی متولد شد. او در ۱۹ سالگی لهستان را ترک کرد تا تحصیلات موسیقی خود را در وین و سپس در پاریس تکمیل کند و در آنجا مستقر شد، آهنگسازی کرد، کنسرت برگزار کرد و پیانو تدریس کرد.

شوپن در ۱۷ اکتبر ۱۸۴۹ در پاریس درگذشت و در گورستان پر لاشز Pere Lachaise به خاک سپرده شد، اما قلب او  (با پیشنهاد خواهرش) در کلیسای صلیب مقدس در ورشو نگهداری می‌شود، جایی که مراسم سالگرد تولد و مرگ او را جشن می‌گیرند!

منبع: apnews

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.