17 نقش آفرینی نامزد اسکار مریل استریپ

0

شکارچی گوزن ‌(۱۹۷۸‌)‌:

نامزد اسکار بهترین بازیگر زن نقش مکمل.

مریل استریپ در این فیلم در کنار رابرت دونیرو و کریستوفر واکن، که راهی جنگ ویتنام می‌شوند، نقش زنی را بازی کند که سمبل وطن و خانه است.

کریمر علیه کریمر ‌(۱۹۷۹‌)‌:

برندهٔ اسکار بهترین بازیگر زن نقش مکمل استریپ نقش زن بیباکی را بازی می‌کند که شوهر و پسرش را رها می‌کند و دنبال زندگی تازه‌ای می‌رود. بعد برمی‌گردد تا از طریق قانونی پسرش را از شوهرش ‌(داستین هافمن) پس بگیرد.

زن ستوان فرانسوی ‌(۱۹۸۱‌)‌:

نامزد اسکار بهترین بازیگر زن نقش اول استریپ در این فیلم در دو نقش ظاهر می‌شود؛ یکی نقشی که عنوان فیلم هم هست و دیگری نقش هنرپیشه‌ای که نقش زن ستوان فرانسوی را در فیلم بازی می‌کند. فیلم براساس رمانی از جان فاولز ساخته شده و ساختار روایی موازی و پیچیده‌ای دارد.

انتخاب سوفی ‌(۱۹۸۲‌)‌:

برنده اسکار بهترین بازیگر زن نقش اول

استریپ نقش زنی را بازی می‌کند که از اردوگاه نازی‌ها جان سالم به در برده و بعد با کوین کلاین آشنا می‌شود، در حالی که رازی را از مرد زندگی‌اش پنهان می‌کند.

سیلک وود ‌(۱۹۸۳‌)‌:

نامزد اسکار بهترین بازیگر زن نقش اول

استریپ نقش کارن سیلک وود را فیلمی براساس داستانی واقعی بازی می‌کند که در آن کارن از رازی دربارهٔ تاثیر انرژی هسته ای بر انسان‌های عادی پرده برمی‌دارد. راجر ایبرت در نقدش درباره فیلم نوشت: ((استریپ و بازیگران دیگر فیلم آن قدر شخصیت‌ها را مجاب کننده به تصویر کشیده اند که ما بیشتر به شاهدان ماجرا شبیه هستیم تا تماشاگرانی که در سینما فیلم را تماشا می‌کنند.‌))

بیرون از آفریقا ‌(۱۹۸۵‌)‌:

نامزد اسکار بهترین بازیگر زن نقش اول

استریپ نقش زن دانمارکی‌تباری را دارد که مالک زمین‌های بسیاری است و با رابرت ردفورد آشنا می‌شود. نقش آفرینی او دقیق، شفاف و همراه با لهجه‌ای حساب شده است.

آیرن‌وید ‌(۱۹۸۷‌)‌:

نامزد اسکار بهترین بازیگر زن نقش اول استریپ نقش خواننده‌ای شکست خورده را در مقابل جک نیکلسون در دورهٔ رکود اقتصادی بزرگ آمریکا بازی میکند.

فریادی در تاریکی ‌(۱۹۸۸‌)‌: نامزد اسکار بهترین بازیگر زن نقش اول شاید بازی استریپ در این فیلم را بتوان بهترین نقش آفرینی او دانست که نامزد جایزهٔ اسکار شده. او در این فیلم نقش مادری را بازی می‌کند که به قتل بچه‌اش محکوم شده است.

کارت پستال‌هایی از لبهٔ پرتگاه ‌(۱۹۹۰‌)‌:

نامزد اسکار بهترین بازیگر زن نقش اول

استریپ در این فیلم نقش هنرپیشه‌ای به نام سوزان ویل را بازی میکند. فیلم توسط مایک نیکولز و براساس فیلمنامه ای از کری فیشر، هنرپیشهٔ فیلم جنگهای ستاره ای دربارهی زندگی خودش ساخته شده است.

پل‌های مدیسن کانتی ‌(۱۹۹۵‌)‌:

نامزد اسکار بهترین بازیگر زن نقش اول استریپ نقش زن خانه داری تنها را دارد که با عکاسی با نقش آفرینی کلینت ایستوود آشنا می‌شود.

یک چیز درست ‌(۱۹۹۸‌)‌:

نامزد اسکار بهترین بازیگر زن نقش اول استریپ نقش زنی را بازی می‌کند که مبتلا به سرطان است و رنی زلوگر از او مراقبت می‌کند.

موسیقی قلب ‌(۱۹۹۹‌)‌:

نامزد اسکار بهترین بازیگر زن نقش اول استریپ در این فیلم نقش زنی را دارد که به بچه‌های اهل هارلم ویولن آموزش می‌دهد. به نوشتهٔ سن فرانسیسکو کرانیکل ‌((شاید موسیقی قلب براساس داستانی واقعی نوشته شده باشد اما تنها مورد حقیقی آن مریل استریپ است.‌))

اقتباس ‌(۲۰۰۲‌)‌:

نامزد اسکار بهترین بازیگر زن نقش مکمل

استریپ در این فیلم نقش سوزان اورلین، نویسندهٔ خندان و پرانرژی را بازی می‌کند که نیکلاس کیج قرار است براساس کتابی از او فیلمنامه‌ای بنویسد

شیطان پرادا می‌پوشد ‌(۲۰۰۶‌)‌:

نامزد اسکار بهترین بازیگر زن نقش اول استریپ در این فیلم نقش میراندا پریستلی، سردبیر سختگیر یک مجله مد را بازی می‌کند. استریپ با ترکیب سنگدلی و ادا و اطوارهای عجیب و غریب موفق شد طرفداران تازه‌ای از نسل جدید برای خود دست و پا کند.

شک ‌(۲۰۰۸‌)‌:

نامزد اسکار بهترین بازیگر زن نقش اول استریپ نقش خواهری روحانی را بازی می‌کند که شک کرده فیلیپ سیمور هافمن از دانش آموزان‌اش سوءاستفاده می‌کند.

جولی و جولیا ‌(۲۰۰۹‌)‌:

نامزد اسکار بهترین بازیگر زن نقش اول استریپ در این فیلم نقش جولیا چاپلد، مجری برنامهٔ آشپزی یکی از شبکه‌های تلویزیونی آمریکا را بازی می‌کند.

بانوی آهنین ‌(۲۰۱۱‌)‌:

نامزد ‌(و برنده) اسکار بهترین بازیگر زن نقش اول

نقش آفرینی درخشان مریل استریپ در فیلمی از فیلیدا لوید. استریپ در این فیلم نقش مارگارت تاچر، نخست وزیر محافظه کار کشور انگلستان در فاصلهٔ سال‌های ۱۹۷۹ و ۱۹۹۰ را برعهده دارد.

نوشته‌های پیشنهادی

آگهی متنی در همه صفحات

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.