زمین به زودی صاحب جعبه سیاه خواهد شد که فجایع عمده‌ای را که باعث تخریبش خواهند شد، ثبت خواهد کرد

0

قرار است در اوایل سال ۲۰۲۲ یک «جعبه سیاه» تخریب‌ناپذیر در دشتی پوشیده از سنگ گرانیت در ساحل غربی تاسمانی در استرالیا ساخته شود. هدف و ماموریت این جعبه سیاه این است که کلیه مراحلی منجر به فاجعه‌های اقلیمی را ثبت کند تا تمدن‌های آینده بتوانند به این منبع اطلاعاتی نگاه کنند و ببینند که چه بر سر زمین آورده‌ایم.

این پروژه که توسط شرکت ارتباطات بازاریابی Clemenger BBDO با همکاری محققان دانشگاه تاسمانی پیش می‌رود، در حال حاضر در نسخه بتا است و جمع‌آوری اطلاعات را در وب‌سایت خود آغاز کرده است.

این سازه تقریباً به اندازه یک اتوبوس شهری طراحی شده که لایه‌ای از فولاد با ضخامت ۳ اینچ دارد و روی آن پنل‌های خورشیدی قرار گرفته است.

فضای داخلی آن مملو از «درایو‌های ذخیره‌سازی» خواهد بود که داده‌های مربوط به تغییرات آب و هوایی مانند سطوح دی اکسید کربن جو و دمای متوسط ​​را جمع‌آوری می‌کند. علاوه بر این، با استفاده از یک الگوریتم، فضای اینترنت را برای پیدا کردن توییت‌ها، نوشته‌ها، اخبار و عناوین مرتبط با تغییرات اقلیمی جستجو می‌کند.

توسعه‌دهندگان این جعبه سیاه خاص تخمین می‌زنند که فضای ذخیره‌سازی آن ظرف ۳۰ تا ۵۰ سال تمام شود. برنامه‌هایی برای افزایش ظرفیت ذخیره‌سازی و ارائه راه‌حل طولانی‌مدت‌تر وجود دارد، اما مشخص نیست که کل ساختار چگونه حفظ می‌شود.

مثلا چگونه پنل‌های خورشیدی بعد از پایان احتمالی تمدن ما تعمیر و جایگزین می‌شوند یا اینکه این درایو‌ها تا چه حد پس از گذشت دهه‌ها دوام می‌آورند و یا اینکه در مقابل یک خرابکاری چطور تاب می‌آورند. البته قرار دادن آن در یک مکان پرت که حدود چهار ساعت از نزدیکترین شهر بزرگ فاصله دارد، یک عامل بازدارنده است، اما آیا این کافی خواهد بود؟

و شاید یک سوال بزرگتر: آیا همه این‌ها فقط یک ترفند بازاریابی هوشمندانه است؟ یا مزایای ملموسی خواهد داشت؟ مغز‌های پشت این پروژه معتقدند اگر سیاستمداران و رهبران تجاری بدانند اقدامات (یا عدم اقدام) آن‌ها در حال ثبت است، ممکن است تأثیرات فوری بر عملکرد داشته باشد. البته این خیلی خوشبینانه است.

این جعبه سیاه تنها اقدام کنونی ما برای آماده شدن برای آخرالزمان نیست. ما پیش از این یک سیلو در نروژ برای ذخیره کردن بذرها تاسیس کرده‌ایم. استرالیا هم می‌کوشد که یک کشتی نوح مدرن درست کند تا جانداران بومی این ناحیه را در مقابل انقراض حفظ کند.

منبع: cnet


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.