چگونه پس از ارتقا به ویندوز ۱۱، فضای هارددیسک را آزاد کنیم

اگر فضای هارددیسک شما پس از ارتقا به ویندوز ۱۱، پر شده است؛ دلیل مهمی دارد که فقط به خاطر سیستم‌عامل جدید نیست

0

ممکن است پس از ارتقا به ویندوز ۱۱، متوجه افزایش فضای اشغال شده هارددیسک کامپیوتر خود شوید. دلیل این امر، اشغال فضای بیشتری نسبت به ویندوز ۱۰ توسط ویندوز ۱۱ نیست؛ بلکه احتمالا به دلیل پشتیبان‌گیری از سیستم‌عال قدیمی است که مقدار زیادی از فضای دیسک شما را اشغال می‌کنند.

شما با خیال راحت می‌توانید فایل‌های نصب و فایل‌های ارتقای ویندوز را پاک کنید تا دوباره فضای هارددیسک شما آزاد شود و برای نصب اپلیکیشن‌های جدید یا بازی و فیلم مشکلی نداشته باشید. فقط باید خیلی هشدار باشید و دقت کنید که چه چیزی پاک می‌شود تا به ویندوز ۱۱ آسیب نزنید.

در این مقاله، آموزش خواهیم داد چگونه فایل‌های سیستم را حذف کنید تا فضای بیشتری روی دیسک، پس از ارتقا به ویندوز ۱۱ آزاد شود.

چگونه با تنظیمات Settings، فضای دیسک را پس از ارتقا به ویندوز ۱۱ آزاد کنیم

به عنوان یک راه‌حل بازیابی، سیستم‌عامل ویندوز، در حین ارتقا به ویندوز ۱۱، یک نسخه پشتیبان از نسخه فعلی ویندوز ایجاد می‌کند. اگر بخواهید پس از نصب ویندوز ۱۱، به نسخه قبلی ویندوز برگردید یا ارتقای به ویندوز ۱۱ با موفقیت انجام نشود؛ این نسخه پشتیبان حسابی به درد بخور است.

این فایل‌های پشتیبان در پوشه Windows.old ذخیره می‌شوند و پس از ده روز از ارتقا به طور خودکار حذف خواهند شد. با این حال، با نصب به‌روزرسانی‌های جدید، سایر فایل‌های به‌روزرسانی قدیمی هنوز روی سیستم باقی می‌مانند.

پس، اگر از ارتقای ویندوز ۱۱ خود راضی هستید؛ می‌توانید با خیال راحت این فایل‌های پشتیبان ویندوز ۱۰ را حذف کنید تا فضای ذخیره‌سازی بیشتری روی دیسک سیستم داشته باشید. در اینجا، مراحل کار آموزش داده شده است:

۱- کلیدهای Win + I را فشار داده و وارد بخش Settings شوید.

۲- در برگه System، صفحه را به پایین اسکرول کنید و بعد روی گزینه Storage بزنید. سیستم یک اسکن سریع روی هارددیسک سیستم انجام می‌دهد و به شما نشان خواهد هر دسته از فایل‌ها چقدر حجم اشغال کردند و بیشتر فضا مربوط به کدام فایل‌ها است.

۳- روی Temporary files کلیک کنید. این بخش شامل دانلودها، پاک‌سازی به‌روزرسانی‌های ویندوز، فایل‌های موقت نصب و سایر فایل‌های غیرضروری و ناخواسته است.

۴- گزینه Previous Windows installations را انتخاب کنید و بعد سراغ گزینه Windows Update cleanup بروید.

۵- تیک گزینه Downloads و دیگر فایل‌ها را بردارید. برخی اوقات، نرم‌افزارهایی که نصب شدند هنوز به این فایل‌ها نیاز دارند. بنابراین، تیک باقی موارد را نزنید.

۶- دوباره فایل‌هایی که تیک زده‌اید را بررسی کرده و در نهایت روی کلید Remove files کلیک کنید. ویندوز ۱۱ فورا تمام فایل‌های پشتیبانی‌گیری ویندوز را پاک می‌کند و چند گیگابایت فضای ذخیره‌سازی آزاد می‌شود. اگر بالافاصله فضای آزاد شده را نمی‌بینید؛ سیستم را یک راه‌اندازی مجدد انجام داده و دوباره فضای هارددیسک را بررسی کنید.

توجه داشته باشید وقتی این فایل‌های پشتیبان ویندوز ۱۰ را حذف کنید؛ دیگر راهی برای بازگشت به ویندوز قبلی، پس از ارتقا به ویندوز ۱۱ نخواهید داشت.

سپس، به پوشه C:\Users\Username\Downloads بروید و دنبال فایل‌های اضافی دیگر بگردید و آن‌ها را هم پاک کنید. ممکن است فایل‌هایی را از اینترنت دانلود کرده و بعد فراموش کرده باشید؛ از روی هارددیسک سیستم پاک کنید. فایل‌های مهم و مورد نیازتان را به یک درایو مهم دیگر منتقل کنید تا درایو اصلی نصب ویندوز همیشه فضای خالی کافی داشته باشد.

چگونه با Disk Cleanup فضای دیسک را پس از ارتقا به ویندوز ۱۱ آزاد کنیم

شما می‌توانید از ابزار سنتی Disk Cleanup نیز برای پاک کردن فایل‌های پشتیبان ویندوز ۱۰ یا سایر فایل‌های اضافی، پس از ارتقا به ویندوز ۱۱ استفاده کنید. Disk Cleanup یک ابزار مفید برای اسکن سریع دیسک و حذف فایل‌های غیرضروری سیستم است:

۱- کلیدهای Win + S را فشار دهید و ابزار جست‌وجوی ویندوز را باز کنید.

۲- تایپ کنید disk cleanup و بعد این ابزار را از جعبه ابزار جست‌وجوی ویندوز باز کنید.

۳- درایوی که می‌خواهید اسکن شود را انتخاب کنید که قاعدتا درایو بوت ویندوز است و بعد OK کنید.

۴- روی کلید Clean up system files کلیک کنید.

۵- دوباره درایوی که باید اسکن شود را انتخاب و OK کنید.

۶- در زیر بخش Files to delete، گزینه‌های Windows Update Cleanup و Previous Windows Installation را انتخاب کنید؛ اگر این گزینه‌ها وجود داشتند.

۷- تیک باکس Downloads را بردارید؛ باز هم اگر در فهرست قابل مشاهده بود.

۸- روی کلید OK بزنید و بعد روی کلید Delete بزنید تا عملیات پاک‌سازی شروع شود. فراموش نکنید که این کار یک عملیات دائمی است و فایل‌ها برای همیشه پاک می‌شوند.

ابزار Disk Cleanup به راحتی می‌تواند فایل‌های پشتیبان‌گیری ویندوز و دیگر فایل‌های غیرضروری که انتخاب کردید را پاک کند تا درایو شما فضای ذخیره‌سازی بیشتری داشته باشد.

پاک‌سازی فایل‌های ناخواسته پس از ارتقا به ویندوز ۱۱

اگر ارتقا به ویندوز ۱۱ موفقیت‌آمیز بود و چند روزی از سیستم‌عامل جدید مایکروسافت استفاده کردید و قصد بازگشت به ویندوز ۱۰ را نداشتید؛ حتما سراغ پاک‌سازی فایل‌های پشتیبان ویندوز قبلی بروید تا فضای بیشتری روی دیسک و درایو بوت شما آزاد شود. همین‌طور، می‌توانید فایل‌های غیرضروری دیگر روی سیستم را هم حذف کنید. هرچقدر فضای ذخیره‌سازی بیشتری روی هارددیسک شما آزاد باشد؛ ویندوز ۱۱ بهتر کار می‌کند.

منبع makeuseof
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.