چگونگی پیشگیری از بیماری های مزمن کلیه

0

رپورتاژ

بیماری های مزمن کلیوی موجب شده اند تا امروزه شاهد سطح بالایی از مراجعه به فوق متخصص بیماری های کلیه باشیم زیرا این پزشکان با دانش و تخصص خود قادرند تا به بهبود این دسته از بیماران کمک نموده و شرایط بهتری را برای آن ها رقم بزنند.

کلیه از جمله سیستم های اصلی بدن به شمار می رود که وظایف مهمی همچون بیرون راندن مواد زائد تولیده شده را بر عهده دارد. این امر بر اثر متابولیسم بدن صورت می پذیرد و اهمیت بسیار بالایی دارد. از دیگر وظایف کلیه ها می توان به کنترل نمودن میزان حجم مایعات بدن اشاره نمود که به عنوان یک کارکرد برای این بخش از بدن شناخته می شوند.

ساختار کلیه ها به گونه ای است که مجموعه وظایف خود را براساس تصفیه نمودن پلاسماها و برداشت مواد از فیلترها انجام می دهند البته این نکته را نیز نباید فراموش نمود که این امر برحسب نیازهای بدن قابل انجام است. کلیه ها قادرند تا مواد ناخواسته بدن شما را دفع نموده و به واسطه ادرار بدن شما را پاکسازی کنند.

گاهی بنابر شرایط خاصی فعالیت درست کلیه ها با مشکلات متعددی مواجه می شوند و لازم است برای برطرف نمودن این سری مشکلات به فوق متخصص بیماری های کلیه بزرگسالان (نفرولوژی) مراجعه نمود. در اینجا این پرسش مطرح می گردد که فوق متخصص نفرولوژی چه وظایفی را بر عهده دارد ؟ در ادامه به این پرسش پاسخ خواهیم داد و از شما می خواهیم تا انتها ما را همراهی کنید.

فوق متخصص بیماری های کلیه کیست ؟

فوق متخصص کلیه را با نام متخصص نفرولوژی نیز می شناسند که قادرند تا با مجموعه دانش و اطلاعات خود بیماری های کلیوی را درمان کنند. نفرولوژی به عنوان یک شاخه پزشکی شناخته می شود که هدف آن بررسی ، تشخیص و درمان انواع مختلفی از بیماری های کلیوی می باشد. افرادی که در حوزه نفرولوژی تحصیل می نمایند می توانند اختلالات کلیوی را مدیریت نموده و راهکارهای درمانی مناسبی را پیش روی این بیماران قرار دهند.

نفرولوژیست نوعی پزشک است که در درمان بیماری های کلیه تخصص دارد. نفرولوژیست ها نه تنها در مورد بیماری هایی که به طور خاص بر کلیه تاثیر می گذارند تخصص دارند، بلکه در مورد اینکه چگونه یک بیماری یا اختلال عملکرد کلیه می تواند بر سایر قسمت های بدن شما تاثیر بگذارد تخصص دارند.

بیماری کلیوی مزمن به چه صورت می باشد ؟

بیماری مزمن کلیوی را به عنوان قاتل خاموش نیز می شناسند زیرا با عوارض خود قادر است تا سطح کیفیت زندگی شما را با کاملا تحت تاثیر خود قرار داده و شرایط بدی را برایتان رقم بزند. فرقی ندارد در چه سن یا از چه نژادی باشید بیماری مزمن کلیوی می تواند شما را نیز درگیر خود نماید. در چنین شرایطی نیاز به متخصصین نفرولوژی را می توان به وضوح احساس نمود زیرا عدم رسیدگی به موقع به این بیماری می تواند تبعات بسیار بدی را برای شما به همراه داشته باشد.

مشکلات کلیوی ممکن است در ابتدا علائم خاصی برای شما به همراه نداشته باشند اما باید بدانید همین عدم بروز علائم و مشخص نشدن بیماری می تواند حدود 90 درصد از عملکرد کلیه های شما را مختل نماید. در حال حاضر راهکارهای پزشکی خاصی برای تشخیص دادن بیماری کلیوی روی کار آمده اند که از مهم ترین   آن ها می توان به آزمایشات ادرار و آزمایش خون cbc اشاره نمود. به واسطه آزمایش ادرار می توان به وجود یا عدم وجود پروتئین در ادرار دست یافت. کاربرد آزمایش خون نیز در این راستا اندازه گیری نمودن میزان کراتینین موجود در خون می باشد.

آزمایش خون cbc

شمارش کامل سلول‌های خونی یا complete blood count (CBC) ، نوعی آزمایش خون است که طی آن از خون وریدی نمونه‌ گرفته می‌شود. این آزمایش خون برای تشخیص سلول‌های غیر طبیعی یا نابالغ، عفونت، کم خونی یا آنمی، التهاب، سرطان خون، بیماری سلول‌های داسی شکل، تالاسمی،‌ کمبودهای تغذیه‌ای (به عنوان مثال کمبود آهن، B12 یا فولات) یا اختلال سیستم ایمنی بدن به کار برده می‌شود.

پزشک ممکن است آزمایش شمارش کامل سلول‌های خونی را به عنوان بخشی از معاینه‌ی روتین درخواست کند. آزمایش خون به عنوان یک آزمایش تشخیصی؛ از مهم ترین و پرکاربردترین آزمایش هاست که ضرورت آن بر کسی پوشیده نیست.

برخی افراد پس از خون گیری، دچار درد خفیف یا سرگیجه می‌شوند. بعد از آزمایش، ممکن است در محل ورود سوزن کبودی، خونریزی جزئی، عفونت یا هماتوم (توده‌ی پر از خون در زیر پوست) ایجاد شود.

انجام آزمایش خون (cbc) برای بررسی بسیاری از بیماری‌ها و تشخیص به موقع آن‌ها لازم است. همچنین برای چکاپ کامل و بررسی سلامت کلی بدن باید سالانه آزمایش خون را در برنامه خود قرار داد. آزمایش خون شامل فاکتورهای مختلفی است که پزشک باتوجه‌به علائم شما فاکتورهای مورد نظر را بررسی می‌کند.

علائم بیماری های مزمن کلیوی

از مهم ترین علائمی که نشان می دهند شما دچار بیماری های مزمن کلیوی شده اید می توان موارد زیر را نام برد.

 • وجود ورم در ناحیه پا
 • فشار خون بالا
 • مشکلات تمرکزی
 • بی اشتهایی
 • خستگی بی مورد
 • ادرار کف آلود

در صورت مشاهده هرکدام از این علائم توصیه داریم در سریع ترین زمان ممکن به متخصص نفرولوژی جهت درمان و پیشگیری از ابتلا به بیماری کلیوی خطرناک تر مراجعه نمایید.

شایع ترین بیماری های کلیوی

به طور کلی شایع ترین بیماری های کلیوی به دو دسته تقسیم می شوند که هرکدام از آن ها نیز بیماری های خاصی را شامل می شوند. این دو دسته به صورت بیماری های غیر جراحی و بیماری های جراحی بروز یافته که برای درمان نیاز به مراجعه به متخصص نفرولوژی دارند.

بیماری های غیر جراحی کلیه

از مهم ترین بیماری های غیرجراحی کلیه می توان به موارد زیر اشاره نمود که درمان آن ها اهمیت بسیار بالایی دارد.

 • سنگ های مکرر اداری
 • نارسایی حاد کلیه
 • بیماری های مزمن کلیوی
 • عفونت های اداری
 • فشار خون های مقاوم
 • بیماری های جراحی کلیوی

همانند بیماری های غیر جراحی ، بیماری های جراحی کلیوی نیز شامل یک مجموعه بیماری ها می شوند که از نمونه های بارز آن ها می توان موارد زیر را نام برد.

 • سرطان های بروز یافته در دستگاه های اداری
 • سنگ کلیه
 • اختلالات مادرزادی سیستم ادراری
 • مشکلات سیستم مثانه و پروستات

محدودیت های غذایی افراد مبتلا به بیماری های کلیوی

به طور معمول برنامه غذایی خاصی برای افراد مبتلا به بیماری های کلیوی وجود ندارند اما بررسی این مسئله که لازم است چه غذاهایی را مصرف کنید یا چه مواد غذایی را برای افزایش سطح عملکرد بهتر سیستم کلیوی خود کنار بگذارید بستگی به فاکتورهای خاصی از جمله نظر متخصص نفرولوژی دارد.

به طور کلی افرادی که دچار بیماری های مزمن کلیوی هستند باید میزان دریافت پروتئین ، فسفر ، کلسیم و سدیم خود را مورد بررسی قرار داده و حتما آن را کنترل کنند زیرا هرگونه عدم کنترل و زیاده روی در مصرف این مواد می تواند بیماری کلیوی آن ها را تشدید نموده و در ادامه آن ها را با مشکلات بیشتری مواجه سازد.

دنیای پزشکی دنیای گسترده‌ای است و تخصص‌های فراوانی در آن وجود دارند. بسیاری از رشته‌های تخصصی دارای تعدادی فوق تخصص هستند و در برخی از رشته‌ها فلوشیپ هم معنی پیدا می‌کند. برای آشنایی با هر کدام از رشته‌های پزشکی می‌توانید از این لیست کمک بگیرید.

https://doctoreto.com/landing/specialties/

مراقبت های لازم برای داشتن کلیه هایی سالم

شما برای داشتن کلیه های سالم لازم است مراقبت های ویژه ای را در نظر گرفته و زندگی خود را بر این اساس ادامه دهید. در صورت مصرف داروهای بدون نسخه حتما دستورالعمل مصرف آن ها را مورد بررسی قرار دهید زیرا مصرف بیش از حد داروهای ضد درد و مسکن ها می تواند شما را دچار بیماری های کلیوی نماید. حتما وزن خود را مورد بررسی قرار داده و اگر دارای وزنی نرمال می باشید با انجام ورزش طی روز این وزن را حفظ کنید.

اما اگر نیاز به کاهش وزن دارید حتما با پزشکان فعال در این زمینه مشورت کنید و از این افراد بخواهید به شما کمک کنند. بهتر است مصرف دخانیات را کنار گذاشته و در صورت ابتلا به بیماری کلیوی حتما مدیریت و کنترل بیماری خود را به واسطه یک متخصص نفرولوژی انجام دهید.

منبع: وب سایت دکتر تو (doctoreto.com)

آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / قیمت وازلین ساج / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / نهال بادام / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /خرید میز تحریر /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF / خرید نهال گردو / کاشت مو / مجتمع فنی تهران /دندانپزشکی شبانه روزی /قیمت روکش دندان /Hannover messe 2024 /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /محصولات بهداشتی ایرانی / درمان طب / قرص لاغری فایر / لیست قیمت تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ / سریال ایرانی کول دانلود / دانلود فیلم دوبله فارسی /داروخانه اینترنتی آرتان /جارو استخری /میکروبلیدینگ / اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /شیشه اتومبیل /لیزر فوتونا /داروخانه تینا /خدمات فیزیوتراپی /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /چاپ فلش / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5