نشان شوالیه انگلیس برای دیوید سوشی، هنرپیشه نقش پوآرو

0

دیوید سوشی، بازیگر مشهور و توانای انگلیسی، که بیشتر به خاطر ایفای نقش در قالب شخصیت هرکول پوآرو در دنیا مشهور است، به دلیل فعالیت‌های خود در زمینه بازیگری و امور خیریه در کاخ ویندزور، از شاهزاده ویلیام نشان شوالیه دریافت کرد. این بازیگر در ایران هم با پخش مجموعه تلویزیونی پوآرو به شهرت رسید که البته این جا نام اصلی او به اشتباه «دیوید ساچت» تلفظ می‌شد.

سر دیوید کورتنی سوشی، بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون و دارنده نشان «فرمانده والامقام امپراتوری بریتانیا» است. او تاکنون به خاطر بازی در نقش‌های سینمایی و تلویزیونی خود برنده‌ی جوایز متعدد و معتبری شده است. از جمله ایفای نقش «ادوارد تلر» در مجموعه‌ی تلویزیونی «اوپنهایمر»، که جایزی انجمن سلطنتی تلویزیون را برای او به ارمغان آورد و بابت بازی در سریال «راه و رسم زندگی ما»، جایزه اتحادیه مطبوعاتی صداوسیما را برد، ولی معروف‌ترین کار‌های او در عرصه‌ی بازیگری، ایفای نقش «هرکول پوآرو» در سریالی به همین نام از سال ۱۹۸۹ تا ۲۰۱۳ است که منجر به نامزدی دریافت جایزه بفتا سال ۱۹۹۱ شد.

نکته‌ی جالب آن که، سوشی در نقش بازرس «جپ» در تله فیلم سیزده در شام بازی داشته که در آن فیلم، «پیتر پوستینف» نقش هرکول پوآرو را بازی می‌کرد!

دیوید سوشی در کتاب خود با نام «پوآرو و من» نوشته: یک روز یوستینف نزد او آمد و گفت که او قادر است از عهده نقش پوآرو به خوبی براید. سال ۱۹۸۹، دیوید سوشی برای نخستین بار نقش اصلی سریال پوآرو را بازی کرد، ولی اولین جایزه‌اش جایزه به عنوان بازیگر نقش اول مرد از سوی انجمن سلطنتی تلویزیون برای بازی در «ترانه‌ای برای اروپا» (۱۹۸۵) بود. سوشی برای بازی در نقش پوآرو، تمام رمان‌ها و داستان‌های آگاتا کریستی (جنایی‌نویس انگلیسی) را خوانده و حتا پرونده‌ کاملی درباره این کارآگاه نابغه‌ی ادبی ساخته بود.

او سال ۲۰۱۱ بابت خدمت به تئاتر، لقب فرماندهی والامقام امپراتوری بریتانیا را از آن خود کرد و در ۱۸ مارس ۲۰۱۴، انجمن سلطنتی تلویزیون جایزه یک عمر دستاورد را باب هنرنمایی بی‌نظیرش در سریال پوآرو به او اهدا کرد. دیوید سوشی در فهرست افتخاری جشن تولد ملکه سال ۲۰۲۰ نیز بابت مشارکت‌هایش در تئاتر و خیریه، لقب شوالیه گرفته بود.

سریال «پوآروی آگاتا کریستی» مجموعه‌ی تلویزیونی بریتانیایی بود که از ژانویه ۱۹۸۹ تا نوامبر ۲۰۱۳ به مدت ۲۵ سال از شبکه ITV پخش می‌شد. این مجموعه شامل ۱۳ فصل و ۷۰ قسمت بود.

بسیاری از منتقدان و علاقه‌مندان سریال پوآرو، معتقدند شخصیت‌سازی سوشی از این کارآگاه، دقیق‌ترین بیان و تصویرسازی از پوآرو میان تمامی بازیگران این شخصیت و نزدیک‌ترین توصیف به شخصیت پوآرو در کتاب‌های اصلی آگاتا کریستی است.

سال ۲۰۱۳ دیوید سوشی اعتراف کرد دختر آگاتا کریستی «رزالیند هیکسـ به او گفته اگر کریستی زنده بود، نقش آفرینی‌اش را می‌پسندید و تایید می‌کرد. دیوید سوشی به قدری در اجرای درست این نقش حساس بود که بار‌ها در خلال فیلم‌برداری فصل اول سریال، صحنه را پس از بحث و جدل با کارگردان ترک کرد، چون اصرار داشت تمام رفتار‌های غریب پوآرو (مثل پهن کردن دستمال سفید تمیز پیش از نشستن روی نیمکت پارک) نمایش داده بشود. او گفته بود «شکی نیست که پوآرو دچار وسواس فکری – عملی است.»

منبع: روزنامه سازندگی


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.