سونوگرافی در کیسه صفرایم سنگ دیده! آیا باید حتما عمل کنم؟

0

آیا هر سنگ کیسه صفرا مساوی است با عمل برداشتن کیسه صفرا؟

این سؤالی است که ممکن است برای بسیاری از شماها پیش آمده باشد. ممکن است به هر دلیلی سونوگرافی کرده باشید و به عنوان یک یافته جانبی، در سونوگرافی سنگ کیسه صفرا در شما دیده شده باشد.

سؤال این است که آیا باید به علت این سنگ، کیسه صفرای شما برداشته شود. چیزی که به آن اصطلاحا کله سیستکتومی گفته می‌شود.

سنگ های صفراوی بی علامت

توجه داشته باشید که اگر بدون علامت باشید، یعنی دوره‌های درد نداشته باشید، فقط باید پیگیری شوید .اگر درد داشته باشید که تکلیف مشخص است و بهتر است عمل کنید.

اما این گزاره استثنا دارد. در مواردی لازم است علیرغم بی‌علامت بودن همه به صورت پیشگیرانه کیسه صفرای شما جراحی شود و برداشته شود یا اصطلاحا کله سیستکتومی پروفیلاکتیک برایتان انجام شود:

  1. بیماران مبتلا به دیابت: چون اگر روزی روزگاری دچار التهاب کیسه صفرا یا کله سیستیت بشوند، این امر عوارض بیماری و حتی در مواردی مرگ و میر برای آنها ممکن است در پی داشته باشد.
  2. کسانی که دارای کیسه صفرایشان کلسیمی یا کلسیفیه (Porcelain) شده یا پولیپ‌های بزرگ کیسه صفرا دارند و یا سنگ‌های بزرگ‌تر از ۳ سانتیمتر دارند، چرا که ریسک سرطان کیسه صفرا در این افراد بیشتر است.
  3. مبتلایان به کم خونی سلول داسی یا آنمی سیکل سل. چرا؟ چون در کم خونی سلول داسی ممکن است در حملات بیماری به خاطر درگیری کبد، درد درست در محل کیسه صفرا ایجاد شود. در این شرایط تشخیص اینکه درد به خاطر حمله بیماری کم خونی سلول داسی است یا ناشی از سنگ کیسه صفرا، ممکن است دشوار بشود.
  4. کودکان مبتلا به سنگ‌های صفراوی چرا که اغلب دچار علایم بالینی می‌شوند.

درمان پولیپ‌های کیسه صفرا چطور است؟

حالا در گزارش سونوگرافی کیسه صفرا ممکن است پولیپ گزارش شده باشد. پولیپ رشد غیرطبیعی توده‌های خوش خیم در جدار اعضای بدن بدن است.

در صورتی که پولیپ کیسه صفرا داشته باشید:

  1. پولیپ‌های کوچک‌تر از یک سانتی‌متر را باید با سونوگرافی مکرر پیگیری کرد.
  2. در صورت وجود عوامل خطر مستعدکننده سرطان بدخیمی که در زیر به آنها اشاره شده، کیسه صفرا باید به صورت پیشگیرانه برداشته شود:

الف) اندازه بیشتر از یک سانتی‌متر پولیپ

ب) وجود سنگ صفراوی و پولیپ به صورت همزمان

ج) سن بیشتر از ۶۰ سال

د) افزایش اندازه پولیپ در سونوگرافی‌های پشت سر هم

منبعی برای مطالعه بیشتر در مورد سنگ‌های کیسه صفرا

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.