از آغاز ظهور انسان‌ها تا کنون، چه تعداد انسان به دنیا آمده و روی کره زمین زیسته‌اند؟

0

پیشبینی می‌شود جمعیت جهان در سال ۲۰۲۲ به ۸ میلیارد نفر برسد. این نقطه عطف محققان را بر آن داشته است تا تعداد کل آدم‌هایی را که از آغاز بر روی کره زمین متولد شده‌اند، تخمین بزنند.

آن‌ها تخمین می‌زنند که ۱۰۹ میلیارد نفر در طول ۱۹۲ هزار  سال زندگی کرده و مرده‌اند. نکته جالب بعدی این است که ۷ درصد از کل انسان‌هایی که تا به حال زندگی کرده‌اند امروز زنده هستند.

این سوالی بود که جمعیت‌شناسانی مانند توشیکو کاندا و کارل هاوب سعی کردند به آن پاسخ بدهند.

تعیین کمیت کل بشریت مستلزم یک تاریخ شروع مشخص است، زمانی که تصور می‌کنیم نوع و گونه انسان عمل تکامل یافته و شروع شده.

تکامل یک فرآیند تدریجی است، بنابراین تعیین تاریخ شروع برای نوع بشر کار آسانی نیست. با این حال، یک برآورد عملی این است که  از ۱۹۰ هزار سال پیش، انسان‌ها، انسان شده بودند!

جمعیت انسان‌ها در آغاز بسیار محدود بود: – فقط ۳۰ هزار نفر.

با در نظر گرفتن این زمینه و چارچوب زمانی، جمعیت‌شناسان تخمین می‌زنند که ۱۰۹ میلیارد نفر در طول ۱۹۲ هزار  سال زندگی کرده و مرده‌اند. اگر تعداد افراد زنده امروزی را اضافه کنیم، به ۱۱۷ میلیارد انسان می‌رسیم که تا به حال زندگی کرده‌اند.

به عبارت دیگر، به ازای هر فرد زنده امروزی، تقریباً ۱۴ نفر دیگر با ما نیستند.

از ۱۰۹ میلیارد نفر  باید به خاطر تمدنی که در آن زندگی می‌کنیم تشکر کنیم. زبان‌هایی که صحبت می‌کنیم، غذا‌هایی که می‌پزیم، موسیقی‌ای که از آن لذت می‌بریم، ابزار‌هایی که استفاده می‌کنیم و کل دانش ما را تدریجا این آدم‌ها پایه‌گذاری کردند. برخی کمتر، برخی بیشتر و البته باید بگوییم که تاثیر مخرب برخی هم بیشتر بوده.

با نگاهی به نمودار بالا، پیش‌بینی اینکه بشریت در آینده کدام مسیر را طی خواهد کرد و اینکه چگونه بر رشد جمعیت در آینده تأثیر می‌گذارد، دشوار است.

تنها در سال ۲۰۰۷ بود که اکثریت انسان‌ها شروع به زندگی در شهر‌ها کردند و در سال ۲۰۱۸ اکثریت آنها به اینترنت دسترسی پیدا کردند. در حالی که ما هرگز با ۱۰۹ میلیارد انسانی که پایه و اساس جوامع مدرن ما را بنا نهادند ملاقات نخواهیم کرد، اما هرگز به عنوان یک گونه به این اندازه با هم مرتبط نبوده‌ایم.

البته برآوردهای دیگری هم در مورد جمعیت کل انسان‌ها از آغاز وجود دارد، مثلا در یک برآورد ریاضی یک دهه پیش، محققان به عدد ۵۷ میلیارد رسیده بودند.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.