دانشمندان تعداد کل مورچه‌های روی زمین را محاسبه کردند! ۲۰ کوادریلیون مورچه روی زمین وجود دارد.

0

دفعه بعد که یک کودک چهار ساله کنجکاو از شما بپرسد که چند مورچه روی زمین وجود دارد، می‌توانید آماده باشید تا با یک عدد خاص پاسخ دهید. محققان آلمانی متون علمی را جست‌وجو کرده‌اند تا به پاسخی برای این سؤال و همچنین یک سوال دیگر برسند: وزن همه آن‌ها در مجموع چقدر است؟

دانشمندانی از دانشگاه جولیوس ماکسیمیلیانس (JMU) می‌گویند که آن‌ها این مطالعه را به این دلیل آغاز کردند که تخمین قابل اعتمادی از تعداد کل مورچه‌ها در این سیاره یا میزان رایج بودن آن‌ها در زیستگاه‌های مختلف وجود نداشت. بنابراین تیم وظیفه مهم شمارش این حشرات کوچک را بر عهده گرفت.

موضوع فقط بردن چرتکه زدن تعداد همه مورچه‌های این سیاره نبود. در عوض، آن‌ها با استفاده از داده‌های ۴۸۹ مطالعه علمی که در مورد این موضوع بحث می‌کردند و همه قاره‌ها و زیستگاه‌ها را پوشش می‌دادند، به یک تخمین تجربی محافظه‌کارانه رسیده‌اند.

به گفته این تیم، در حال حاضر تقریباً ۲۰ کوادریلیون مورچه روی زمین وجود دارد. این یک عدد ۲۰ و به دنبال آن ۱۵ صفر است، که به سختی می‌توانآن را تصور کرد. به عبارت دیگر تعداد مورچه‌های روی زمین ۲۰۰۰ برابر بیشتر از تعداد ستاره‌های کهکشان ماست!

تیم یک قدم فراتر رفت و تخمین زد که وزن همه این مورچه‌ها با هم چقدر است – حدود ۱۲ میلیون تن. این بیشتر از مجموع جرم همه پرندگان وحشی و پستانداران (به جز ما انسان‌ها) است. ن

بنابراین چگونه آن‌ها در سراسر سیاره پخش می‌شوند؟ همانطور که انتظار می‌رفت، محققان دریافتند که مورچه‌ها در مناطق استوایی متمرکز هستند، جنگل‌ها و بیابان‌ها دارای مقادیر بیشتری هستند و محیط‌های شهری کمتر. مناطق قطبی اساساً عاری از مورچه هستند.

ممکن است کمی بیهوده به نظر برسد، اما این مطالعه فقط برای ارضای بچه کنجکاو در همه ما نبود. این تیم می‌گوید از آنجایی که مورچه‌ها نقش بزرگی را در اکوسیستم‌ها بازی می‌کنند، مهم است که پراکندگی آن‌ها و اینکه چگونه ممکن است تحت‌تأثیر تغییرات آب و هوایی قرار گیرند، درک کنیم.

پاتریک شولتایس، نویسنده ارشد این تحقیق گفت: در هر هکتار، مورچه‌ها سالانه ۱۳ تن جرم خاک را جابجا می‌کنند. بنابراین آن‌ها تأثیر زیادی در حفظ چرخه مواد مغذی دارند و همچنین نقش تعیین‌کننده‌ای در توزیع دانه‌های گیاهان دارند.

این تحقیق در مجله PNAS منتشر شده.

منبع: JMU

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.