این عکاس، عکس‌های بسیار نادری از صحنه حمام مورچه گرفتن یک کلاغ ثبت کرده! اما چرا برخی پرندگان حمام مورچه می‌گیرند!

1

عکاسی به نام تونی آستین، در انتهای یک پیاده‌روی در طبیعت بود که متوجه گروهی از کلاغ‌ها در نزدیکی‌اش شد. یکی از آنها کار عجیبی می‌کرد و توجه او جلب شد.

این کلاغ بال‌هایش را تا کرده بود، طوری که روی زمین مالیده شوند و بعد به بالای سرش می‌برد. عکاس در آن هنگام متوجه این رفتار عجیب کلاغ نشد.

او عکس‌هایی از صحنه گرفته بود و در ذهنش هم این سؤال بود. تا اینکه او عکس‌ها را در مانیتور بزرگ خانه مرور کرد و با شگفتی دریافت که مورچه‌هایی تمام بدن کلاغ را پوشانیده بودند. انگار که او حمام یا دوش مورچه می‌خواست بگیرد!

آقای آستین نام این عمل عجیب را اصلا anting گذاشت.

اما چرا جانداران گاهی به صورت ارادی پذیرای مورچه‌ها یا حشرات می‌شوند تا روی پوست یا پرهایشان بنشینند. چرا به جاهای مملو از مورچه می‌روند و طوری بدن خود را حالت می‌دهند که مورچه‌ها روی بدنشان بروند.

دانشمندان تا حالا نتوانسته‌اند به درستی چرایی این امر را توجیه کنند. اما تئوری‌هایی وجود دارد:

خلاص شدن از دست انگل‌ها، تیمار کردن پرها، نقشه‌ای برای آماده‌سازی حشرات برای و خوردن آنها از روی بدن، احساس لذت از راه رفتن و خزیدن مورچه‌ها، شاید هم تحریک پرهای نو برای رشد و بعد ریختن پرهای قدیمی.

منبع: پتاپیکسل


 
1 نظر
  1. مهدي می گوید

    ضمن تشکر از این پست جالب شما اما اگر در دل روستا زندگی کرده باشید می دانید که عمده دلیل اینکار صرفاً رهایی از دست حشرات ریزی است که در لابلای پرهای پرندگان جا خوش میکنند/برخی از مورچه ها جهت دفاع از خود در برابر کلاغ یا هر مهاجم دیگری ناچارند از خود مواد اسیدی ترشح کنند که اینکار منجر به کشته شدن حشرات ریز لابلای پرهای کلاغ منجر می شود./

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.