صدها کارگر خط تولید مک‌بوک پروی اپل در چین، از موانع نصب شده برای قرنطینه‌های سختگیرانه کرونا گریختند و با نگهبان‌ها درگیر شدند – احتمال تاخیر در ارسال سفارش‌های مک‌بوک پرو

0

به تازگی یک ویدئو در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شده که گفته می‌شود از کارگران خط تولید مک‌بوک پرو در یک کارخانه چین گرفته شده. این کارگران را در حال درگیری با نگهبان‌هایی با لباس سفید می‌بینیم.

این کارخانه که متعلق به کوانتا کامپیوتر است که تحت شرایط سختگیرانه قرنطینه‌ای کار می‌کند که شرایطی فراتر از سیستم تولید «حلقه بسته» که در بسیاری از تأسیسات تولید محصولات اپل حکمفرما است، تحمیل می‌کند.

دولت چین راهبرد خاصی در کنترل بیماری کرونا دارد و بر این باور است که با قرنطینه‌های سختگیرانه می‌تواند کرونا را در این کشور کاملا ریشه‌کن کند.

همین هفته، ژنگژو  قرنطینه شد. شهری که از آن به عنوان شهر آیفون یاد می‌شود، چرا که بزرگ‌ترین کارخانه آیفون در جهان در هیمن شهر است.

صاحبان کارخانه‌ها برای اینکه قرنطینه‌های کرونا، باعث تعطیلی کارخانه‌هایشان نشود، از راهبرد تولید حلقه بسته استفاده می‌کنند. یعنی کارگران باید از همان خوابگاه‌های کارخانه یا جوار آن استفاده کنند و به مدت یک ماه یا بیشتر حق ورود یا خروج از کارخانه را پیدا نمی‌کنند.

با همین رویگرد اپل امیدوار بود که آیفون ۱۴ تولید کند. اما این طرح حالا دیگر به حالت تعلیق درآمده است.

دلیل؟

اکونومیک دیلی تایوان گزارش می‌دهد که صد‌ها کارگر مک بوک پرو از موانعی که که برای پیشگیری از خروج آنها نصب شده بود، گذر کرده و بالا رفته‌اند. این امر زمانی اتفاق افتاد که کارگرانی که در تعطیلات بودند اجازه بازگشت به خوابگاه خود برای استراحت را پیدا نکردند.

بلومبرگ این رخداد را یک چالش بزرگ برای سیاست مهار کرونای دولت چین توصیف می‌کند.

کارخانه شانگهای که متعلق به شرکت تایوانی Quanta Computer است و برای اپل دستگاه مونتاژ می‌کند، از ابتدای‌ آوریل تحت محدودیت‌های شدید کار می‌کند.

کارمندان Quanta تأیید کردند که درگیری عصر پنجشنبه رخ داده است. فعلا شرکت اظهار نظری نکرده. یکی از کارگران گفته که مردم نگران سخت‌گیری بیشتر هستند زیرا موارد مثبت کووید در محوطه دانشگاه این شهر گزارش شده. یکی دیگر از کارمندان حاضر در محل گفت که دولت نقش مرکزی را در مدیریت عملیات کارخانه ایفا می‌کند.

شهروندان شانگهای – که تحت برخی از شدیدترین و پایدارترین قرنطینه‌ها هستند – به طور فزاینده‌ای از سیاست مهار کرونا ناامید شده‌اند، اما به ندرت پیش می‌آید که چنین تقابلی رخ داده باشد.

با حادثه جدید، احتمال تأخیر در عرضه مک بوک پرو وجود دارد.

اکونومیک دیلی می‌گوید که کارخانه Quanta به دلیل اختلال پیش آمده، تنها با حدود ۳۰ درصد ظرفیت کار می‌کند و انتظار نمی‌رود حتی زمانی که اوضاع آرام شود، به بهتر از ۵۰ درصد برسد.

با این حساب، احتمالاً تأخیر‌های سفارشات مک بوک پرو را بیشتر می‌کند. همین دیروز، ماپل به برخی از مشتریان ایمیل‌زده تا از تأخیر در ارسال سفارش‌ها در ماه فوریه مطلع شوند. به برخی گفته شده است که مک آنها تا ژوئیه ارسال نمی‌شود. این در شرایطی است که از زمان سفارش برخی ۵ ماه سپری شده است.

این حادثه احتمالاً فشار بیشتری بر دولت چین برای بازنگری در سیاست‌های مهار کرونا وارد می‌آورد.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.