معرفی کتاب قیام سرخ – نوشته پیرس براون

0

کتاب قیام سرخ Red Rising  یک رمان علمی تخیلی دیستوپیایی است که توسط پیرس براون- نویسنده آمریکایی- در سال ۲۰۱۴ نوشته شده است.

داستان این رمان که در سیاره‌ مریخ، در آینده اتفاق می‌افتد، داستان معدنچی‌ای به نام دارو Darrow را دنبال می‌کند که در صفوف طلایی‌های نخبه نفوذ می‌کند.

کتاب قیام سرخ به طور کلی نقد‌های مثبتی دریافت کرده است. در سال ۲۰۱۴، یونیورسال پیکچرز حق ساخت اقتباس سینمایی آن را به دست آورد اما این پروژه در نهایت لغو شد. براون در سال ۲۰۱۸ شروع به توسعه Red Rising به صورت یک مجموعه تلویزیونی کرد .ای فعلا مشخص نیست که این سریال چه زمان و توسط چه شبکه‌ای ساخته خواهد شد.

یک سری کتاب کمیک پیش درآمد آن هم منتشر شده و بازی رومیزی آن هم به زودی عرضه می‌شود.

داستان کلی کتاب قیام سرخ

از زمانی که بشر سیارات دیگر را مستعمره کرده است، هفتصد سال می‌گذرد. طبقه حاکم قدرتمند انسان‌ها یک سلسله مراتب اجتماعی سفت و سخت و مبتنی بر رنگ را برقرار کرده که در آن طلا‌هایی برتر از نظر فیزیکی در رأس قدرت هستند و با مشت آهنین حکومت می‌کنند.

دارو شانزده ساله یک سرخ است، طبقه‌ای از کارگران که در زیر سطح مریخ برای استخراج هلیوم -۳ ببیگاری می‌کنند تا سیاره را قابل سکونت کنند.

او و همسرش «او»- Eo پس از ورود به یک منطقه ممنوعه دستگیر می‌شوند. در حالی که «او» به دلیل جرم خود در ملاء عام شلاق می‌خورد یک آهنگ محلی ممنوعه را به عنوان اعتراض به بردگی می‌خواند. او متعاقباً به دستور نرو او آگوستوس، فرماندار کل مریخ به دار آویخته شد.

دارو جسد همسرش را برداشته و دفن می‌کند، جنایتی که او نیز به خاطر آن به دار آویخته می‌شود. با این حال، دارو از خواب بیدار می‌شود و متوجه می‌شود که او را به او مواد مخدر داده‌اند و حالا در دستان پسران آرس، یک گروه تروریستی از سرخ‌ها که در برابر ظلم و ستم “کم رنگ‌ها” می‌جنگند، است. آن‌ها ویدیوی ترانه و اعدام Eo را به عنوان وسیله‌ای برای تبلیغ هدف خود انتخاب می‌کنند.

به دارو این فرصت داده می‌شود که خود را یک طلایی جا بزند و به جامعه نفوذ کند تا آن را از درون پایین بیاورد تا رویای Eo را برآورده کند.

براون درباره نوشتن Red Rising گفت: “من با شخصیت اصلی [دارو] شروع کردم و دنیایم را پیرامون او شکل دادم. من از وضعیت اسفبار مهاجران ایرلندی در قرن نوزدهم و از محرومیت طبقات کارگر الهام گرفتم. ”

براون در این کتاب اسطوره‌های رومی را هوشمندانه با داستان‌های علمی تخیلی ادغام می‌کند. اخلاقیات و ارزش‌هایی که از طریق شخصیت‌های قیام سرخ کشف می‌شوند. این پتانسیل را دارند که نسلی از خوانندگان را ترغیب کنند تا هوشمندانه درباره تأثیر تصمیمات خود بر خود، خانواده و دوستانشان و در کل جهان خود فکر کنند. این کتاب واقعاً یک درس قدرتمند در رهبری است.

در ظاهر، قیلم سرخ Red Rising شبیه انبوهی از کتاب‌های فانتزی و علمی تخیلی مشابه است، اما باید ژرف‌تر آن را خواند و در موردش فکر کرد. 

کتاب کتاب قیام سرخ در سه جلد توسط نشر باژ ترجمه و منتشر شده است.


گوش کن، گوش کن
به خاطر بسپار
افول خشم آفتاب و
خوشه‌های درهم‌تنیده‌ی گندم را
ما سقوط کردیم و باز سقوط کردیم
و به دور خود رقصیدیم
تا ناقوس نیک و بد را به زمزمه واداریم


پسرم، آه پسرم
شعله را به خاطر بسپار
آن زمان‌که برگ‌ها آتش گرفتند و فصل‌ها از پی هم گذشتند…
سقوط کردیم و باز سقوط کردیم
و تمام پاییز نغمه سر دادیم
تا زندانی بسازیم…


از اعماق دره،
صدای رقصیدن دروگر را بشنو
دروگر می‌رقصد و می‌رقصد
در اعماق دره…
گوش بسپار که چه‌طور زیر آواز زده
و قصه‌ی سر رسیدنِ زمستان را بازگو می‌کند…


دخترم، آه دخترم
سرما را به‌خاطر بسپار
آن زمان که باران یخ می‌زد و برف جان می‌ستاند
چطور سقوط کردیم و باز سقوط کردیم
و با نوای زمستانی‌شان در آن دوزخ یخبندان رقصیدیم…


عشق من، ای عشق من
فریادها را به خاطر بسپار
از یاد نبر چطور زمستان به خاطر آسمان‌های بهاری جان سپرد
آن‌ها بارها و بارها غریدند…
اما ما به بذرهای خودمان چنگ زدیم
تا نغمه‌ای ببافیم

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.