پیشنهاد کتاب: لمس، نوشته کلر نورث

0

کلر نورث (اسم ادبی کاترین وب) با رمان پانزده زندگی اول هری آگوست، در ایران شهرتی برای خود به هم زد. یکی از مفاهیم مطرح شده توسط او، مفهوم جاودانگی و رسیدن به آن از طرق مختلف است.

کتاب جدید او که به تازگی در ایران ترجمه شده، لمس Touch نام دارد. کتاب لمس، داستان کپلر است، روحی که صد‌ها سال پیش در نتیجه مرگ خشونت‌آمیز ایجاد شده.

کپلر تنها با تصاحب کالبد افراد می‌تواند وجود داشته باشد، با این کار کنترل یک میزبان را به دست می‌گیرد و هیچ خاطره‌ای از زمان تسخیر خود باقی نمی‌گذارد.

کپلر تنها نیست، ارواح زیادی در سرتاسر جهان پراکنده شده‌اند. در کتاب داستان نبرد او با روح شیطانی به نام گالیله را می‌خوانیم. با این همه این ارواح هرگز نمی‌توانند میزبان را به طور کامل تسخیر کنند.

مسئله روح و افسانه‌های و داستان‌های پیرامون آن، اینحا دستمایه‌ای شده برای نورث تا یک اثر متفاوت ایجاد کند. نورث با ساختن دنیایی که بسیار واقعی به نظر می‌رسد، سنگ تمام نمی‌گذارد و این گواهی است بر دانش، تحقیق و خلاقیت محض او.

کپلر ، قهرمان این داستان است، روحی که زندگی انسان را به عنوان یک مرد آغاز کرده، اما در طول قرن‌ها به حالت خنثی‌تری تبدیل شده.

کپلر سال‌های زیادی زندگی کرده است، اما همچنان به‌طور باورنکردنی ساده‌لوح و به‌طور باورنکردنی دلسوز است اما خودخواهی‌های خودش را هم دارد.

کپلر همیشه سعی کرده تا کوچکترین ردپای ممکن را (با هدف بهتر کردن زندگی میزبان) به جای بگذارد، اما همیشه باعث شده زندگی‌های بسیاری را در این فرآیند نابود کند.

واقعاً سخت است که با موجودی جاودانه مانند کپلر همدلی کنیم، مخصوصاً موجودی که آنقدر خودپسند است که نمی‌تواند آسیبی را که ایجاد می‌کند ببیند.

لمس یک پیروزی دیگر برای نورث است و اگرچه کپلر ممکن است به اندازه برخی دیگر از شخصیت‌های نورث دوست‌داشتنی نباشد، داستان کپلر به اندازه داستان‌های دیگر شخصیت‌های نورث پرکشش است.

شرح سکونت‌گاه‌های قبلی کپلر در کالبد دختر دوک روسی، یک تاجر مصری، یک مدل، یک دانشجوی پزشکی، احتمالاً یک رئیس جمهور ایالات متحده جذاب است. یک جوری من را یاد کدام با مفهوم تناسخ جک لندن به نام ولگرد ستاره‌های هم می‌اندازد.

کپلر یک هیولای اخلاقی، فیلسوف و البته یک هیولای غمگین است. دیوی است که محدودیت‌های وحشتناکی دارد و زندگی و عشق را در هر لحظه باید انتخاب می‌کند. جذابیت کپلر، از برخی جهات، جذابیت خون آشام است: فرد هوشمندی با عمر طولانی که به راحتی عاشق می‌شود، اما علیرغم این، باید به بقای خود فکر کند.


کتاب لمس
ناشر:چترنگ
نویسنده: کلر نورث
مترجم:سعید سیمرغ

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.