تلسکوپ فضایی جیمز وب در اثر برخورد شهاب سنگ آسیب دیده، اما کیفیت تصویر آن همچنان بالاست

0

تلسکوپ فضایی جیمز وب (JWST) دچار یک مشکل جدید شده و یک ریز شهاب سنگ، به یکی از آینه‌های آن آسیب زده است. این آسیب بیشتر از چیزی بود که بر اساس آزمایش‌های روی زمین، می‌بایست در اثر حادثه‌ای مثل این رخ می‌داد، با این حال گمان می‌رود که کیفیت عکسبرداری آن همچنان حفظ شود.

فضا را ما معمولا خالی تصور می‌کنیم، در حالی که گرد و غبار و نیز زباله‌ها (در مدار زمین) شناور هستند. حتی ذرات ریز با توجه به سرعت بالایشان می‌توانند به فضاپیماها آسیب بزنند.

آینه‌های جیمز وب به اندازه زمین تنیس هستند و احتمال برخورد یک جسم ریز با آن بالاست. چون چنین چیزی پیشبینی می‌شد، مدل‌سازی و آزمایش‌های گسترده‌ای از ضربه‌ها در طول طراحی و ساخت تلسکوپ انجام شد تا اطمینان حاصل شود که می‌تواند در طول عمر خود در برابر بمباران ریزشهاب‌سنگ‌ها مقاومت کند.

بین ۲۳ و ۲۵ مه، آینه C3 جیمز وب ضربه خورد و میزان صدمه بیش از چیزی بود که ابتدا تصور می‌شد. تجزیه و تحلیل و اندازه‌گیری‌ها برای ارزیابی آسیب و چگونگی تأثیر آن بر مأموریت علمی ادامه دارد.

از زمان پرتاب جیمز وب، این تلسکوپ ۴ حمله ریز شهاب‌سنگی را از سر گذرانده، اما آخرین آنها مخرب‌ترین آنها بوده است.

این آسیب روی کیفیت داده‌های آن تاثیر می‌گذارد، اما احتمال افت کیفیت داده‌ها جزئی باشد. موقعیت آینه آسیب دیده برای از بین بردن بخشی از اعوجاج، تنظیم شده است.

در ضمن برنامه زمان‌بندی انتشار اولین تصاویر تمام رنگی و داده‌های طیف‌سنجی تغییر نکرده و همچنان ۱۲ جولای است.

منبع: ناسا

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.