عکس‌های خیره‌کننده آژانس فضایی اروپا از دره‌ای روی مریخ که ۲۰ برابر پهن‌تر و پنج برابر عمیق‌تر از گرند کانیون است

0

دره عظیم Valles Marineris مریخ در تصاویر جدید خیره‌کننده‌ای که توسط مارس اکسپرس آژانس فضایی اروپا گرفته شده است، بسیار خیره‌کننده است.

این دره سیاره سرخ با ۴ هزار کیلومتر طول، بیش از ۲۰۰ کیلومتر عرض و بیش از ۶.۴ کیلومتر عمق عمق، مساحت بسیار زیادی دارد. طوری که اگر نقشه آن را روی نقشه اروپا منطبق کنیم از شمال نروژ تا جنوب سیسیل را در بر می‌گیرد.

عکس‌های جدید از بخش «چاسما» که بخش غربی این دره است گرفته شده است.

این عکس‌ها از داده‌های دوربین با وضوح بالا (HRSC) در مارس اکسپرس به دست آمده‌اند و یک تصویر «رنگی واقعی» است، به این معنی که اگر انسانی واقعا به مریخ می‌رفت با چشمان خود همین منظره را می‌دید.

بلندترین کوه مون بلان آلپ در اروپا – با ارتفاع بیش از ۴۵۷۲ متر  – را اگر در داخل چاسما قرار دهیم، کوتوله به نظر می‌رسد.

برخلاف گراند کانیون آمریکا که حدود ۵ میلیون سال پیش در اثر فرسایش صخره‌ها توسط رودخانه کلرادو شکل گرفت، اعتقاد بر این است که دره عظیم سیاره سرخ در اثر جابجایی صفحات تکتونیکی شکل گرفته.

در بالای چاسما، یک بخش تیره – که ممکن است حاصل فعالیت آتشفشانی باشد – تضاد رنگی را به تصویر می‌آورد.

در کنار این تپه‌های ماسه‌ای تیره، دو تپه با رنگ روشن و به ارتفاع نزدیک به ۳ هزار متر دیده می‌شوند.

سطوح تپه‌ها به طور قابل توجهی توسط باد‌های شدید مریخ فرسایش یافته است: سرعت باد معمولی در سیاره سرخ به طور متوسط ۲۰۰ میلومتر در ساعت و تندبادها ۶۰۰ کیلومتر در ساعت است.

​​یک سری برجستگی کوچکتر در بین دو تپه بزرگ دیده می‌شود. به گفته آژانس فضایی اروپا، مارس اکسپرس قبلاً مواد معدنی سولفات حاوی آب در این منطقه پیدا کرده است.

مارس اکسپرس ESA از سال ۲۰۰۳ به دور مریخ می‌چرخد ​​تا طیف وسیعی از آزمایشات علمی از جمله تصویربرداری از سطح مریخ، نقشه‌برداری از مواد معدنی آن، شناسایی ترکیب و گردش جو و کاوش زیر پوسته آن را انجام دهد.

مریخ نورد استقامت ناسا نزدیک به یک سال و نیم است که در حال کاوش در مریخ است. آژانس فضایی آمریکا می‌خواهد انسان‌ها را در دهه ۲۰۳۰ به مریخ بفرستد. ایلان ماسک، بنیانگذار اسپیس ایکس، مدت‌ها پیش گفته بود که انسان‌ها باید مریخ را مستعمره خود کنند و به گونه‌ای چند سیاره‌ای تبدیل شوند.

اما باید صبر کنیم تا ببینیم واقعا فتح زودهنگام مریخ ممکن می‌شود یا خیر.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.