چرا بسیاری از مردم با دانش سر لج افتاده‌اند و منکر علم شده‌اند؟

2

بی اعتمادی به دانش یک مشکل بزرگ شده است. این روند در زمان همه‌گیری بیماری کرونا، مستقیماً منجر به مرگ انبوهی از آدم‌ها شد. یک بار دیگر به خاطر آورید که چقدر طول کشید تا مردم و خواص ایمان آوردند که واقعا بحرانی وجود دارد و در مرحله بعد به این نتیجه رسیدند که مثلا ماسک الزامی است و باز به این باور رسیدند که واکسیناسیون همگانی باید انجام شود.

بسیاری از اخبار کاذب و به اصطلاح فیک نیوز هایی که ما با آن روبرو هستیم، عمدی و سازماندهی شده هستند. حتی بدتر از آن، تحقیقات نشان داده که به نظر می‌رسد دروغ‌ها سریع‌تر در فضای آنلاین منتشر می‌شوند و اغلب تاثیرگذاری بیشتری نسبت به واقعیت دارند.

بنابراین، آویوا فیلیپ مولر، یک روانشناس در دانشگاه سیمون فریزر و همکارانش به بررسی ادبیات علمی در مورد متقاعدسازی و ارتباطات پرداختند تا سعی کنند یک مرور کلی به‌روز و منسجم در مورد چگونگی مقابله با این مشکل ارائه دهند.

یکی از بزرگترین افسانه‌ها در مورد ترویج علم این است که صرفاً ارائه دانش، به خودی خود، منجر می‌شود که مردم مطابق با منطق عمل کنند.

اما هم همه‌گیری جهانی کرونا و هم بحران آب‌وهوایی و نیز نمونه‌های بی‌شماری دیگر نشان می‌دهند که ارائه خالص اطلاعات علمی، منجر به در پیش گرفتن روند مطقی از سوی مردم نمی‌شود.

صاحبان صنایع با جعل اعتبار علمی، با استفاده از ادعاهای سست و شبه‌علم، تلاش می کنند که نفوذ خود را تقویت کنندو به کسب سود، اعتماد به علم را کاهش می‌دهند. مثال آن برخی شرکت‌های داروسازی هستند.


۱. بی‌اعتمادی به منبع اطلاعات

عدم اعتماد به منبع اطلاعات، یکی از دلایل اصلی عدم پذیرش اطلاعات علمی توسط مردم است.

بحث علمی مشروح و قوی می‌تواند افرادی را که با فرآیند علمی آشنا نیستند سردرگم کند و هنگامی که دانشمندان با ادبیات علمی خودشان وارد حوزه عمومی و سیل اطلاعات علمی را جاری می‌کنند، ناخواسته باعث سوگیری منفی مردم می‌شوند.

محققان پیشنهاد می‌کنند ماهیت عمومی علم برجسته شود و بر اهداف گسترده‌تر و اجتماعی پژوهش تأکید شود.

۲. وفاداری قبیله‌ای

هر جامعه و جمعیتی یک سری باورهای عمیق و بیش بها داده شده دارد که به نوعی وارد سیم‌کشی مغز آنها شده. این باورهای کورکورانه را نمی‌شود انکار کرد. این باورها با تحصیلات هم اعلب سست نمی‌شوند.

فیلیپ مولر و همکارانش می‌نویسند: «کار بر روی فرهنگ عمومی نشان داده  که مردم چگونه یافته‌های علمی را برای تطبیق با ارزش‌هایی که برای هویت فرهنگی آن‌ها مهم است، تغییر می‌دهند.»

به علاوه قطبی شدن سیاسی و رسانه‌های اجتماعی همین امر را تقویت می‌کنند. برای مثال، محافظه‌کاران بیشتر به دانشمندانی که در فاکس نیوز ظاهر می‌شوند، و لیبرال‌ها بیشتر به دانشمندانی که در CNN هستند اعتماد می‌کنند.

برای مبارزه با این، دانشمندان و مردم باید زمینه‌های مشترکی با هم پیدا کنند، اطلاعاتی را ایجاد کنند که برای مخاطبان هدف، چارچوب‌بندی شده باشد و با جوامعی که دیدگاه‌های ضد علم دارند، از جمله افرادی که به طور سنتی توسط علم به حاشیه رانده شده‌اند، همکاری و تعامل صورت بگیرد.

۳. اطلاعات و واقعیات علمی برخلاف باور‌های شخصی است

تضاد‌های درونی ایجاد شده توسط اطلاعاتی که باور‌های اجتماعی یا شخصی ما مانند اخلاق و مذهب را به چالش می‌کشد، منجر به مغالطه‌های منطقی و سوگیری‌های شناختی مانند ناهماهنگی شناختی می‌شود.

«اگر مردم فکر کنند مورد حمله قرار گرفته‌اند یا اینکه شما آنقدر با آن‌ها تفاوت دارید که نمی‌تواننند به شما اعتماد کنند، دفاع خود را تقویت می‌کنند. پس باید جا‌هایی را پیدا کنید که با هم توافق دارید و از همان جاها شروع کنید. »

به طور متناقض، افزایش سواد علمی عمومی یک فرد در واقع می‌تواند نتیجه معکوس داشته باشد، زیرا مهارت تقویت بهتر باور‌های از قبل موجود را فراهم می‌کند.(جمله جالب که باید به آن دقت کنید.)

به جای آن، افزایش استدلال علمی و مهارت‌های سواد رسانه‌ای، ایمن کردن افراد در برابر اطلاعات نادرست، توصیه می‌شود.

۴. اطلاعات با سبک آموزشی درستی ارائه نمی‌شوند

این مشکل ساده‌ترین مشکل در بین چهار مشکل ترویج دانش و افزایش تاثیرگذاری آن است.

در اینجا، فیلیپ مولر و تیمش توصیه می‌کنند که زیرک باشید و همان اسلحه منتشرکنندگان فیک نیوز علیه خودشان استفاده کنید.

شما باید بتوانید که از شبکه‌های اجتماعی و تبلیغات به خوبی استفاده کنید.

مردم با خواندن متن مشکل دارند و بیشتر تصویر و ویدیوی کوتاه می‌بینند؟ پس با این فرمت با آنها ارتباط برقرار کنید.

مردم ساعات زیادی در تیک تاک و اینستاگرام هستند؟ به جای تمرکز روی سایت‌ها و مطبوعات کاغذی، شبکه‌های اجتماعی خود را تقویت کنید و واقعیات و فکت‌ها را برایشان بیان کنید.

مردم مشتاق هستند که با چیزهایی متعجب و سرگرم شوند؟ پس داستان‌ها مهیج دانش را برایشان تعریف کنید و آنها را مزین به عکس‌های زیبا کنید.


انسان‌ها همواره به خاطر داشتن عقلو منطق است که به خود افتخار می‌کنند و خود را برتر از سایر موجودات می‌پندارند. اما در دنیای کنونی ما موجوداتی شده‌ایم با ذهن‌های آشفته و  منطق ما تحت تأثیر اتحاد‌های اجتماعی، احساسات و غرایز ما قرار گرفته.

برای بازگشت به جاده منطق و اندیشه، راه ساده‌ای وجود ندارد.

منبع: PNAS (با تلخیص و تغییرات و اضافات)


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

مورد عجیب بیمار M: مردی که گلوله‌ای به سرش خورد و بعد همه چیز را وارونه می‌دید!

بر اساس گزارش موردی که به تازگی منتشر شده است، یکی از منحصر به فردترین و عجیب‌ترین موارد آسیب مغزی در تاریخ شرح داده شده: این مورد با نام مستعار بیمار M، نامیده می‌شود که در سال ۱۹۳۸ در جریان جنگ داخلی اسپانیا به سرش گلوله خورد و بعد آن…

شوخی‌های تصویری دانشگاهی – دوران عزیز پرمخاطره و گاه پرمشقت با بازدهی‌های نامعلوم

دوره دانشگاه و سختی تطابق‌های دانشجوهایی از طبقات مختلف اجتماعی و نواحی مختلف کشور و آمیزه جالب کنار هم قرار گرفتن آنها هر فعالیت عادی دیگر اجتماعی می‌شود مانند نگاه کردن به فوتبال و هر امتحان یا حتی کلاسی خاطره‌انگیز می‌شود.در اینجا…

ربات‌هایی که در دنیای سینما و تخیل دوستشان داشتیم یا در مواردی از آنها می‌ترسیدیم!

انسان‌ها همیشه از تحولات تازه می‌ترسند و از زمانی که تخیل آدم ماشینی ایجاد شد، ترس از این توده‌های آهنی هم ایجاد شد. شخصیت ربات‌ها در ابتدا در داستان‌ها خیلی سطحی و بیشتر هراس‌‌انگیز بود، اما بعدا ربات‌ها دارای شخصیت شدند تا جایی که حتی…

بازیگران سریال به‌یادماندنی «آفیس» را در قالب تصویری گیم GTA یا سریال گیم آو ترونز ببینید!

سریال دفتر یا "The Office" یک سریال کمدی تلویزیونی محبوب آمریکایی بود که از سال 2005 تا 2013 پخش شد. این سریال توسط گرگ دانیلز ساخته شد و توسط ریکی جرویز و استفان مرچنت که در اصل نسخه بریتانیایی سریال را ایجاد کرده بودند، توسعه یافت. سریال…

چگونه طولانی مدت درس بخوانیم و کمتر خسته شویم؟

مطالعه برای ساعات طولانی می‌تواند چالش برانگیز باشد، اما چندین راهبرد وجود دارد که می‌توانید برای کمک به حفظ تمرکز و جلوگیری از خستگی از آن‌ها استفاده کنید:استراحت کنید: هر 45 تا 50 دقیقه یک بار استراحت کنید تا مغز خود را شارژ کرده و از…

عکس‌های تصادفی که از شانس خوب عکاس مانند یک تابلو یا یک عکس خیلی حرفه‌ای شده‌اند

عکاس‌های حرفه‌ای گاهی ماه‌ها وقت صرف می‌کنند تا در زمان و مکان مشخصی حاضر باشند و تجهیزاتشان متناسب با نور و سرعت گذر سوژه و فاصله‌شان مناسب باشد تا یک عکس خوب بگیرند.اما گاهی شانس یا فرصت‌طلبی یا آمادگی ذهنی یک عکاس برای کادربندی مناسب…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / شیشه اتومبیل / نهال بادام / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /خرید میز تحریر /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF / خرید نهال گردو / کاشت مو / مجتمع فنی تهران /دندانپزشکی شبانه روزی /قیمت روکش دندان /Hannover messe 2024 /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /محصولات بهداشتی ایرانی / درمان طب / قرص لاغری فایر / لیست قیمت تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ / سریال ایرانی کول دانلود / دانلود فیلم دوبله فارسی /داروخانه اینترنتی آرتان /جارو استخری /میکروبلیدینگ / اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /شیشه اتومبیل /لیزر فوتونا /داروخانه تینا /خدمات فیزیوتراپی /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /چاپ فلش / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /
2 نظرات
  1. بابک می گوید

    علاوه بر تعصبات شبه‌علمی، تعصبات و نحوه برخورد طرفداران علم در مقابله با شبه‌علم هم بی‌تأثیر نیست. انواع سوگیری تأییدی از جمله اثر، پارادوکس یا رفلکس زملوایس (گرایش به ردکردن شواهد یا دانش جدیدی که با قواعد شناخته‌شده و عقاید روزگار مطابقت ندارد) حاصل مجموعه‌ای از این تعصبات است. و همچنین رویه‌های شبه‌علمی که در میان طرفداران علم به وفور می‌بینیم از جمله رواج درمان‌های تأییدنشده با ظاهر و رنگ و لعاب علمی. نگاه کنید به:

    https://t.me/pezeshkangil/5635

    1. علیرضا مجیدی می گوید

      ممنونم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5