چگونه دهه‌ها پیش، زنی از که به طور کامل منجمد شده بود، زنده ماند

0

در نخستین روزهای سال 1980 در مینه‌سوتا، مردی به نام والی نلسون به طور تصادفی با جسد دوستش برخورد کرد که در چند متری برف مدفون شده بود.

خودروی این زن به نام جین هیلیارد که نوزده سال داشت، هنگام بازگشت شبانه به خانه والدینش از کار افتاده بود. او که یک کت زمستانی، دستکش و چکمه‌های کابویی پوشیده بود، در دمای منفی 30 درجه سانتیگراد شب از خودرو بیرون آمد تا از دوستش کمک بگیرد.

اما در یک جایی، او زمین خورد و از هوش رفت. بدن هیلیارد به مدت شش ساعت در سرمای شدید بود و کامل منجمد شده بود.

نلسون سال‌ها بعد در مصاحبه‌ای با رادیو عمومی مینه‌سوتا گزارش داد: «یقه‌اش را گرفتم و به داخل ایوان لغزاندمش.»

«فکر کردم مرده است. سفت‌تر از یک تخته یخ زده بود اما دیدم چند حباب از بینی‌اش بیرون می‌آید. »

اگر پاسخ سریع نلسون نبود، هیلیارد ممکن بود به یکی از موارد هزاران مرگ و میر سالانه به علت دمای بسیار پایین یا هیپوترمی تبدیل شود. در عوض، داستان او به بخشی از افسانه پزشکی تبدیل شد.

چگونه ممکن است که شخصی کاملا یخ بزند و بعد زنده بماند؟

درک این موضوع که هیپوترمی شدید لزوماً پایان زندگی نیست، به خودی خود مبنای درمان شده است. در شرایط کنترل شده، کاهش دمای بدن می‌تواند متابولیسم را کند کند و نیاز به اکسیژن را خیلی پایین بیاورد.

یک بدن منجمد شده می‌تواند ترمز فرایند مرگ را فشار بدهد و مدتی با نبض بسیار پایین زنده بماند.

اما مورد هیلیارد به خاطر اینکه میزان هیپوترمی او خیلی شدید بود، برجسته و شاخص است.

او ظاهراً  یخ‌زده بود. صورتش خاکستری بود، چشم‌هایش جامد بود، و پوستش خیلی سخت شده بود. به قول جرج ساتر، پزشکی که او را معالجه کرده بود، بدن  او سرد و کاملاً جامد بود، درست مثل یک تکه گوشت که  از اعماق یخ زده باشد.

با این حال، تنها در عرض چند ساعت، بدن هیلیارد که با پد‌های گرمایشی گرم می‌شد، به وضعیت سلامتی خود بازگشت. او تا ظهر داشت صحبت می‌کرد و با  انگشتان بی‌حس و تاول‌زده، به زودی مرخص شد.

اما دانش چطور این امر را توجیه می‌کند؟

برخلاف بسیاری از مواد، آب وقتی یخ می‌زند، حجم بیشتری نسبت به حالت مایع می‌گیرد. این انبساط خبر بدی برای بافت‌های بدن است که در سرما گیر کرده‌اند، زیرا محتویات مایع آن‌ها تا حدی متورم می‌شود که ظروف آن‌ها یعنی غشای سلول‌ها را پاره می‌کنند.

حتی چند کریستال یخ سرگردان که در مکان نامناسبی شکل بگیرند، می‌توانند غشای سلولی را با خرده‌های سوزنی‌مانند خود سوراخ کنند و اندام‌ها را به تکه‌های سیاه‌شده‌ای از پوست و ماهیچه مرده تبدیل کنند، این همان فرایند سرمازدگی است.

حیوانات مختلف سازگاری‌های بسیار خوبی را برای مقابله با خطرات کریستال‌های یخ تیز و در حال انبساط در شرایط زیر انجماد ایجاد کرده‌اند. به عنوان مثال، ماهی‌های اعماق دریا که به نام یخ باله سیاه قطب جنوب شناخته می‌شوند، گلیکوپروتئین‌هایی را به عنوان نوعی ضد یخ طبیعی تولید می‌کنند.

قورباغه چوبی با پرکردن خود از گلوکز بدن خود، محتویات سلول‌های خود را به نوعی شربت تبدیل می‌کند و در نتیجه در برابر یخ زدگی و کم آبی مقاومت می‌کند.

اما بدن هیلیارد چگونه در برابر یخ زدن مقاومت کرد. آیا چیزی منحصر به فرد در مورد شیمی بدن او وجود داشت؟ یا حتی آرایش بافت ‌هایش؟

شاید. سؤال بسیار مهمتر این است که در این مورد دقیقاً «یخ زده» به چه معنی است. اگرچه دمای بدن هیلیارد پایین بود، اما طبق گزارش‌ها هنوز بسیار بالاتر از صفر بود. بین مفهوم استعاری «سرد تا استخوان» و آب جامد شده واقعی در رگ‌ها تفاوت زیادی وجود دارد.

این واقعیت که بدن هیلیارد حالا جامد داشت، نشانه رایج هیپوترمی شدید است، اما نه لزوما به خاطر یخ بستن، زیرا در شرایط دمای پایین سفتی عضلانی تا حدی افزایش می‌یابد، حتی شبیه سفت شدن بدن مردگان.

اینکه سطح بدنش سرد و سفید بود و حتی چشمانش شیشه‌ای و «جامد» به نظر می‌رسید، شاید تعجب‌آور نباشد. بدن در شرایط کانال‌های رگ‌های خونی زیر پوست را می‌بندد تا عملکرد اندام‌ها را حفظ کند، تا جایی که بدن خاکستری به نظر می‌رسد و در لمس بسیار سرد به نظر می‌رسد.

وقتی پزشک و پرستار می‌خواهد برای چنین شخص سرمازده‌ای رگ بگیرد و مثلا سرم به او تزریق کند، چون وریدها خیلی منقبض هستند و لایه‌های پوست رو ماهیچه سفت قرار دارند، حتی ممکن است سوزن رگ‌گیری یکی دو بار در تلاش خمیده و کج شود و به این تصور که شخص کاملا یخ زده بیفزاید.

البته هنوز نمی‌توان گفت که چه چیزی هیلیارد را نجات داد. شاید واقعا شیمی بدنش تفاوت‌هایی با آدم‌هعهای عادی داشت و شاید خوش‌شانس‌هایی هم داشت.

منبع

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

اگر در زمان این شخصیت‌های معروف مجله تایم وجود داشت و قرار بود روجلد شماره شخصیت سال شوند!

مجله تایم یک نشریه خبری هفتگی معروف است که طیف گسترده‌ای از موضوعات از جمله سیاست، رویداد‌های جهانی، علم، فناوری، سرگرمی و غیره را پوشش می‌دهد. اولین بار در سال 1923 منتشر شد و از آن زمان به یکی از تأثیرگذارترین و شناخته شده‌ترین مجلات در…

نه! ژاپن واقعا شبیه هیچ کشور دیگری نیست – عکس‌هایی که این را ثابت می‌کنند

هر کشوری ویژگی‌های فرهنگی و اجتماعی و حکمرانی و اقلیمی متفاوتی از کشور دیگری دارد. اما تفاوت برخی از کشورها با دیگران، چشم‌گیرتر است. ژاپن را یک اقیانوس از دنیاهای دیگر جدا نکرده، اما اگر شما هم این عکس‌ها را با من مرور می‌کنید، می‌بینید که…

مشهورترین ستاره‌های هالیوود قبل از اینکه مشهور شوند (طنز!)

با میدجرنی می‌شود چهره‌ها را جوان کرد، اما تصور کنید که این کار را در مورد شخصیت‌های تخیلی فیلم‌ها انجام بدهیم و تصور کنیم آنهایی که جوانی‌شان را ندیده‌ایم، قبل از پا به سن گذاشتن چگونه بوده‌اند.یودادوایت شروتتانوس…

چند بار می توانید یک تکه کاغذ را از وسط تا کنید؟

به راحتی می‌توان یک تکه کاغذ را یک، دو بار یا حتی سه یا چهار بار از وسط تا کرد. اما بیشترین تعداد دفعاتی که یک تکه کاغذ را می‌توان از وسط تا کرد چقدر است؟بر اساس یک ادعای رایج، یک ورق کاغذ را نمی‌توان بیش از هفت بار از وسط تا کرد. اما…

۱۱ رخدادی که تاریخ دنیا را تغییر دادند به روایت میدجرنی

گرچه از اکثر این وقایع تاریخی عکسها و فیلم‌های زیادی وجود دارد، اما می‌خواهیم با میدجرنی آنها را بازسازی کنیم. شاید تمرینی شود برای بازافرینی رخدادهایی که از آنها عکسی گرفته نشده یا عکاسی در زمان آنها اصلا اختراع نشده بود.شروع جنگ جهانی…

تصور واقعیت دگرگون به کمک میدجرنی – گالری عکس

تاریخ دگرگون یک ژانر جذاب است که به بررسی چگونگی تغییر مسیر تاریخ در صورت رخ دادن برخی رویداد‌های کلیدی به گونه‌ای متفاوت می‌پردازد.یک تغییر جزئی یا یک واگرایی عمده می‌تواند تخیل ما را به کار بیندازد تا آینده‌ای کاملا متفاوت که الان جزو…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / لیفت صورت در تهران / کمربند طبی / زانوبند زاپیامکس / فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن / biniclinic.com / کمربند پلاتینر / مراقبت پوست / مهدکودک فلکه اول تهرانپارس / سایت نوید / روپوش پزشکی / سرور مجازی ایران /بای پپ / ویدیوهای دیدنی /بهترین فیزیوتراپی تهران /خرید سیفتی باکس / کمربند پلاتینر / محصولات پوستی بیوآکوا رو تا 60 درصد تخفیف از فروشگاه رومدباش بخر / ویکی درمان / عمل بینی /خرید پروتز مو / دوچرخه تاشو /حرف آخر /قرص لاغری /کاندوم / خرید سرور مجازی / بهترین کلینیک زخم تهران /فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی / مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /آموزش تزریق ژل و بوتاکس /چاپ فلش / لاغری فوری / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم /شیشه اتومبیل /درمانکده / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی /فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی شاواز /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /خرید خودنویس /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /سریال ایرانی کول دانلود /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /کاشت مو / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش /فروشگاه اینترنتی زنبیل /خرید ساعت دیواری /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /چاپ کلاه /کاشت مو /کاشت مو /پزشکا /قیمت ساک پارچه ای /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /مجتمع فنی ونک /داروخانه آنلاین تینا /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5